Пазете се! Тези 12 неща в къщата неусетно разрушават психиката ни
Незабавно се отървете от тях
Здравословната психологическа среда в дома зависи не само от отношенията с близките или от приятния интериор. Дори малките дрънкулки могат да повлияят на настроението и психиката ни.
Полезно е да направите нещо повече от общо почистване на дома , като почистите пространството около вас от мръсотия и прах. Не боли от време на време да проверявате нещата и да изхвърляте някои в кошчето, без да съжалявате за тях.
Може да не забележите, но някои неща в къщата могат бавно да повлияят на психиката ви, дори несъзнателно да предизвикат неприятни емоции или депресивно състояние. Психолог посочи 12 неща, които си струва да разгледате по-отблизо. И да се отървете напълно от някои от тях.
Счупени неща
Има вещи, които отдавна е трябвало да отидат на боклука, но просто не ви дава сърце да го сторите. Тези предмети затрупват пространството ви и влияят на нашето възприятие. Логично е първо да се отървете именно от тях. Изхвърлете всичко старо,скъсано, износено или изхабено в името на здравата психика.
Мръсни неща
Битът определя съзнанието и отдавна е установено: нашата околна среда, външният ни свят много силно влияе и на вътрешния. От гледна точка на психологията контекстът и атмосферата отвън не само влияят, но и отразяват вътрешните процеси и състояние на човек.
Нещо мръсно, прашно и покрито с петна - всичко това е илюстрация на „бъркотията“ вътре в човека.
Има два изхода:
• Или почиствате пространството и предметите, като по този начин „почиствате“ и съзнанието си
• Или се отървавате от този вид неща
Неща, които навяват лоши асоциации от миналото
Човешката памет е асоциативна по природа. За нас предметите не са просто вещи, а спомени и асоциации. И трябва да обърнем внимание на това какво значение придава нашата психика на този или онзи обект - какви асоциации предизвиква. И тогава избираме дали искаме постоянно да гледаме този обект и да изпитваме „онези“ чувства или не.
Тази категория включва:
• Вещи на починали близки
• Подаръци и лични вещи на бивши партньори или приятели
• Всякакви обективизирани спомени за някакъв период или събитие от живота (магнити, предмети от интериора и бита)
Ярки светлини от електрически уреди
Електрониката, която има светодиоди, в идеалния случай не трябва да е в спалнята. Дори малка червена лампичка в ъгъла на изключен телевизор може да наруши нормалното производство на хормони по време на сън. Какво остава за трептящата компютърна клавиатура и други светещи обекти.
Полилеи/електрически крушки/лампи, които работят неправилно и постоянно „мигат”, могат да причинят особена вреда на психиката – като във филмите на ужасите.
Депресиращи изображения
Платна с депресиращ сюжет, мрачни изображения от всякакъв вид са отлично допълнение към интериора, ако говорим за някои тематични заведения. Но декорирането на дома ви в подобен стил носи своите последствия. Постоянното пребиваване в атмосфера на подтиснатост, депресия и негативизъм неизбежно се отразява на вътрешното състояние. Затова трябва да сте максимално внимателни, когато подреждате дома си.
Неща, които издават неприятни звуци
Например, скърцащи такива. Това може да са стари механизми на вратите, които скърцат при всяко взаимодействие, подови дъски, кранове и т.н.
Звукът, особено субективно неприятният звук, може да бъде буквално непоносим. Например, спомнете си как звучи нокът, драскащ върху стъкло. И ако в апартамента ви има неприятни звукови тригери, които постоянно ви въздействат, психиката няма да ви благодари.
Неща, които събират прах
Може би някой ще намери изобилието от малки декоративни елементи сладки и създаващи уют- това е въпрос на вкус. Но все пак за повечето хора огромна купчина от сувенирчета създава усещане за хаос. Говорим за огромни стелажи с фигурки, вази, рафтове с всякакви разпръснати предмети и т.н.
Неща, напомнящи за „незатворения гещалт“
В психологията съществува такъв термин -„незатворен гещалт“. Това е чувството, което се появява, когато оставиш нещо недовършено. Изоставени идеи, погребани мечти, неосъществени планове - понякога предметите наоколо ви напомнят за всичко това. Ако такива неща постоянно попадат в полезрението ви, трябва да ги премахнете.
Предмети с твърде ярки цветове
Това се нарича „сензорна хиперстимулация“. Нашите очи бързо се уморяват от твърде натрапчиви нюанси и крещящи цветове.
Ако някои малки неща, аксесоари и други малки детайли са ярки, това е дори полезно и може дори да повдигне настроението ви. Но силното претрупване със ярки цветове очевидно не е добре за мозъка. Особено, ако човек е сред такъв цветен интериор често и за дълго време.
Много тъмните цветове и червено
Цветът влияе на психиката – това е доказан факт. На тази основа психолозите са изградили своите теории, методи на терапия и тестване. Известният тест на Люшер е добър пример.
Дори хора, далеч от психологията, знаят, че зеленият цвят повишава тонуса и работоспособността, синият - отпуска, червеният - разпалва страстта, оранжевият - апетита. Ако основната цветова схема в апартамента е черно и червено, постоянното пребиваване в такова пространство ще бъде депресиращо и ще предизвика безпокойство. Особено в спалнята.
Твърде много огледала
Пълната липса на огледала е лошо нещо, но не бива да прекалявате и с количеството им. Факт е, че нашето отражение винаги неволно привлича вниманието ни - така работи мозъкът. Спомнете си как погледът ви естествено пада върху отразяващи повърхности, когато минавате покрай витрини. Изобилието от такова разсейване под формата на собственото отражение може да причини преумора и невротизъм.
Трупане на неща
Това са пречещи предмети, които могат да ви накарат да се спънете. Препятствията, които трябва да преодолявате от време на време, докато се движите из апартамента, също са разрушители на психиката.
Всеки път, помагайки ни да преодолеем трудностите, мозъкът произвежда кортизол - хормонът на стреса и агресията.Този хормон е необходим на тялото ни, когато трябва да използваме сила и да се справим с нещо. Дори и минималното производство на този хормон, ако подобни ситуации възникват почти всеки ден, може да се превърне в проблем. Попадайки в среда, в която винаги трябва да преодолявате нещо и да използвате сила, човек бързо става раздразнителен и изтощен.
Лора Костова, happy-woman.bg