Има ли решение на демографската катастрофа - ето идеите на държавата
На срещата присъстват представители на няколко министерства
Изработване на всеобхватни програми с ЕК, подобряване на достъпността и качеството на извън болничната кармична помощ, създаване на индустриална екосистема и изграждане на индустриални паркове, дуално обучение и образование обвързано с бизнеса. Това са предложенията, около които служебната изпълнителна власт се обедини за борба с демографската криза.
Служебните министри на труда и социалната политика, здравеопазването, образованието, икономиката и на иновациите и растежа присъстват на националния форум “Демографското бъдеще на България”, след който заедно с бизнеса и синдикатите ще подпишат меморандум за борба с демографската криза.
“Негативните демографски тенденции се отразяват отрицателнo върху всички сфери на обществен живот. Предизвикателствата искат хоризонтален подход и комплексни мерки”. Това заяви служебният министър на труда и социалната политика Ивайло Иванов.
Министърът подчерта, че на политическо ниво има воля за промени. “Ние ще разчитаме на сътрудничество с ЕК за изработване на всеобхватни програми. Ще бъдат въведени и подпомагащи финансови пакети за семействата, както и комплексни мерки с цел да се борим срещу демографската криза”, подчерта Иванов.
Служебният здравен министър д-р Галя Кондева коментира, че министерството има дългосрочна визия за борба с демографската криза с фокус подобряване на здравната среда.
“Целта е България да е държава, която осигурява условия за качествено здравеопазване”, каза Кондева и уточни, че фокус са скрининговите процедури, както и Националната детска стратегия за детско и юношеско здраве и педиатрична грижа с хоризонт 2030 г., развитие на здравното образование в училищата, както и подобряване на достъпността и качеството на извънболничната кармична помощ.
Служебният министър на икономиката Петко Николов подчерта, че трябва да се обръща внимание на регионалния профил на икономиката и създаване на условия за бизнес в малките населени места и така да се подобри демографията. “Създаване на индустриална екосистема и изграждане на еко паркове е цел”, заяви министърът на икономиката.
Той обясни, че в средносрочен план се обмислят планове за дуално обучение и бе категоричен, че в негово лице министерството ще бъде партньор за завръщане на младите хора в България.
Заместник-министърът на иновациите и растежа проф. д-р Георги Ангелов подчерта, че има идея за въвеждането на механизъм за създаване на синя карта както и развитие на условията за развитие на бизнес средата в България.
От МОН поставиха човешкия ресурс в центъра на своите усилия. “Ролята на образователната система е изключително важна за борбата с демографската криза. Трябва да се гарантира равен достъп до качествено образование, за да може всеки млад човек да има възможност за развитие в страната без значение къде се е родил”, това заяви заместник-министър на образованието Наталия Митева.
Тя подчерта, че в МОН се разработват много механизми за поощряване на включването на дечицата в учебния процес, но и даде допълнителен фокус. “Образование близо до бизнеса и неговата дигитализация са много важни акценти”, категорична бе Наталия Митева и припомни, че вече има входиран законопроект в Народното събрание за осъществяване на тази цел.