×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Училището не трябва да е само сбор от уроци, изпитвания, оценки, а свят, в който учениците умеят да се забавляват


Училището не трябва да е само сбор от уроци, изпитвания, оценки, а свят, в който учениците умеят да се забавляват
Учениците обичат млади учители и когато се използва правилният подход, спрямо тях, спойката се получава, казва директорът на Руската гимназия в Бургас Весела Иванова в навечерието на 24 май
23 Май 2024, Четвъртък, 18:30 ч.
Автор: Радостина ГЕОРГИЕВА

Не можем да заменим ролята на учителя с робот, но в много от предметите дигитализацията навлезе 

- Г-жо Иванова, в навечерието на 24 май, Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, неслучайно разговаряме с Вас – дългогодишния директор на ПГЧЕ „Васил Левски“ в Бургас, по-известна като Руската гимназия. Разкажете ни какво е да ръководиш едно успешно училище цели 14 години – с неговите успехи и изкачени върхове, но и с проблемите му?

- Да бъдеш ръководител на една образователна институция, е чест, но и огромна отговорност, защото в днешно време директорът трябва да събира в себе си много качества. Той трябва да бъде добър мениджър, организатор и човек. Това поставя пред него наистина големи предизвикателства. Особено в навечерието на 24 май, който е най-българския празник, съм щастлива, че повече от 14 години успявам да ръководя една институция, която е пример за училище, което става все по-желано.

- От какво най-много се вълнуват учениците и има ли разлика между випуските преди и сега? Как успявате да задържите техния интерес в час по български език и литература, например – да четат Алеко Константинов да кажем?

- Разбира се, че има разлика между учениците. Днешните деца са едно различно поколение, което има други интереси и приоритети. В днешния век, в който боравят безпроблемно с електронни технологии и комуникации, ние трябва да бъдем адаптивни. Затова учителят в днешно време трябва да бъде различен, за да бъде на ниво, за да могат учениците да го разберат и да постигнем целите на образованието. Учителят трябва много бързо да се приспособи и да се адаптира към новите условия. Учениците са различни и в днешно време знаем, че е много по-трудно да ги накараме да четат. Точно в това е смисълът и магията на учителя – да намери правилния подход и начин, за да мотивира учениците и заедно да покажат, че училището е привлекателно място за младите хора. Смятам, че то е институция, свят, в който учениците получават не само знания, но и място, в което успяват да станат един прекрасен екип. Училището е място, в което ние успяваме да мотивираме и променим учениците, да им покажем вярната посока, правилния път. Ако наистина има достойни учители, децата получават добра посока и наистина израстват.

- Има ли достатъчно добре подготвени млади кадри, които да бъдат внедрени в системата на образованието и да заместят достойно старите преподаватели? Университетите бълват непрекъснато кадри, но какво се случва след това?

- Смятам, че има такива млади хора. Университетите наистина бълват, но не мога да кажа, че на 100% всички са подходящи. Когато обаче са мотивирани, нещата са други. В нашето училище, например все по-често се връщат наши възпитаници, които още по време на своето образование са  мотивирани и след като получат дипломите си за висше образование, те се връщат и застават от другата страна на скамейката. Смятам, че в едно съвременно българско училище трябва да има млади хора, защото те са посланиците на новото и те показват различното – че използвайки други методи и начини на преподаване, които се съотнасят със съвременните технологии, ще могат да бъдат привлекателни за младите хора и да ги приласкаят да учат. Не казвам, че старата класна урочна система не е актуална, но виждайки прогреса, това означава, че и ние трябва да се развиваме в тази посока.

В днешно време да бъдеш учител, е много по-отговорно, отколкото по времето на Възраждането. Много е трудно да мотивираш учениците да четат класиците. Децата трябва да знаят и учат нашите класици. Всеки един от тях може да им покаже много неща – в произведенията имаме ценности, които са изключително полезни, но децата рядко го осъзнават.

- Как се промениха методите на преподаване във времето, как се въвеждат във Вашата гимназия новите технологии, които няма как вече да бъдат избегнати? Децата вече неизменно са в едно дигитално пространство и това трябва да е водещо очевидно.

- Започнахме да се адаптираме към това дигитално пространство и да въвеждаме технологии, където е възможно. Не можем да заменим ролята на учителя с робот, но в много от предметите дигитализацията навлезе. С използването на различни платформи учениците успяват сами да подготвят презентациите си, дори работят с тях по-добре от нас.

В нашето училище полагаме усилия за обучение и на учителите, и на учениците в STEM технологиите и можем да се похвалим в тази посока. За нас това ученикът да знае защо е в училище и да е кариерно ориентиран, е много важно. Както и той самият още от ранна възраст да прецени къде са неговите сили. Неслучайно сме първото училище, което направи три подкаста, свързани с кариерното ориентиране. Наши гости бяха Слави Нестеров, Гергана Стоянова, Яна Маринова, Енчо Керязов – личности, които имат своя принос в историята. Смятам, че след тези инициативи, които направихме съвместно с нашите родители, учениците промениха възгледите си за света, чувстват се по-сигурни и спокойни. Атмосферата в нашето училище стана по-различна като цяло. Смятам, че училището не трябва да бъде само един сбор от уроци, изпитвания, оценки и т. н. Училището трябва да е свят, в който учениците учат, но и се забавляват. Трябва да е място, където те успяват да се чувстват сигурни и спокойни и да мислят за своето бъдеще – какво биха направили и кое за тях ще бъде най-доброто.

Затова аз съм благодарна на нашите родители, защото си партнираме много активно и инициативите, които правим, са всъщност съвместни. Горда съм, че успяваме да променим нещата в училище и то да бъде един малък оазис на разбирателство и спокойствие.

- Какви са качествата, които трябва да притежава един млад педагог, който се явява при Вас на интервю за работа, за да го одобрите?

- За мен най-важните качества на младия учител са първо той да обича децата, да желае да работи с тях и това да е приоритет. Това трябва да бъде добре подготвен млад човек, който да борави и със съвременните технологии. Учениците обичат млади учители и когато се използва правилният подход, спрямо тях, спойката се получава. Учениците обожават учителите си и за тях, когато някой поставя правила, те го следват. Смятам, че първото е да обичаш децата, второ – да обичаш професията, трето – да я работиш с желание. Трябва да знаеш, че учителят е с ненормиран работен ден, понякога се налага да бъдеш на линия денонощно. Не от всеки човек, който излиза от университета, може да стане добър учител, но смятам, че когато има добър ментор, който да му покаже и да го насочи правилно, след 2-3 години само един млад човек може да се превърне в прекрасен професионалист. Първите 1-2 години са най-трудни за младите учители, защото те не са повярвали в себе си все още. Първата година е страшна, стресова, но след нея те се адаптират и продължават с желание да работят и остават в образователните институции.

- Забелязах, че все още я има тази тенденция за феминизиране на тази професия, но какво е Вашето мнение – трябват ли повече мъже сред учителите, които да внесат баланс в колектива и като цяло в училищната среда?

- Респектът, който мъжът внася в една такава институция, е различен. Стремя се и имам ли подходящи кандидати, винаги приемам мъже на работа. Фактите показват, че това не е привлекателна професия за мъжете не защото не желаят, или защото им е трудно, а заради финансовите измерения. В образованието се влагат доста средства, заплатите нарастват, но с тази динамика съм чувала разсъждения от рода на това – с тези пари не мога да си изхраня семейството. Затова смятам, че това е причината мъжете да не преобладават сред нас. Определено те се справят отлично като педагози и хора, които вдъхват респект. Много от учениците ги оприличават с бащите си и това е страхотно.

- Каква е чистата заплата, която получава един млад учител в първия си работен ден?

- 1853 лв. е брутната заплата, чисто е около 1500 лв.

- Г-жо Иванова, отправете накрая Вашето послание към учителите, учениците и хората, които ще прочетат това интервю по случай 24 май.

- Ние сме българи и това за нас е най-големият празник. 24 май е ден, в който всяко българско семейство излиза на улицата, за да изрази своята почит към светите братя Кирил и Методий. Бих желала на всички ученици и колеги да бъдат здрави, да бъдат будители, да обичат българската култура и просвета, да обичат България, която е една прекрасна страна и да успяваме да издигнем образованието на много по-високо ниво. Всичките ни постижения го показват. Да се обичаме, да бъдем здрави, да бъдем добри! Честит празник!


В категории: Просвета , Бургас


Флагман.БГ Ще има ли мир скоро между Москва и Киев? Ще има ли мир скоро между Москва и Киев? 01/02/2025, Събота 21:31 1
Почина известен бизнесмен
Почина известен бизнесмен 01/02/2025, Събота 18:48 1
България Всички новини
Кирил Петков сподели много лична история Кирил Петков сподели много лична история Лидерът на ПП разказа за ужасните перипетии на своята баба Райна, отказала да доставя информация на ДС Напусна ни Румяна Карадимчева Напусна ни Румяна Карадимчева Тя беше обичан радиоводещ Разтърсващи подробности за зверското двойно убийство Разтърсващи подробности за зверското двойно убийство Жестоко деяние бе извършено в България, погубени са малко момиченце и 11-годишното й братче Борисов с много остра позиция! Какво се случва в България? Борисов с много остра позиция! Какво се случва в България? Ето какво написа Почина известен бизнесмен Почина известен бизнесмен Той помагаше на "Пирин" САЩ прехвърля "Пейтриът" системите си от Израел в Украйна, иде ли време за преговори САЩ прехвърля "Пейтриът" системите си от Израел в Украйна, иде ли време за преговори Още предстои Тръмп и Путин да седнат на една маса и да обсъдят края на конфликта, но това явно е ход с цел да се даде последен шанс Киев да има малко по-добри позиции в диалога Росен Желязков: Свободата и демокрацията не са даденост Росен Желязков: Свободата и демокрацията не са даденост "Забравата ражда нови тирании", категоричен е министър-председателят Сподели разтърсваща история Сподели разтърсваща история Мира Добрева има прекрасен домашен любимец Жестока трагедия в страната, полицията е на крак Жестока трагедия в страната, полицията е на крак Две малки деца са намерени мъртви Голям екшън при "сините"? Голям екшън при "сините"? Твърди се, че легендата на България и "Левски" и собственик на "синия" клуб Сираков...
Руски политик поиска преименуване на океан Руски политик поиска преименуване на океан Според Сергей Миронов "Руски Северен океан" звучи по-добре от настоящия Северен ледовит Ще има ли мир скоро между Москва и Киев? Ще има ли мир скоро между Москва и Киев? Тагарев с коментар Зловещ инцидент в Русия Зловещ инцидент в Русия Момиче се самоуби Тръмп: С Путин можем да направим нещо значимо Тръмп: С Путин можем да направим нещо значимо От Вашингтон с решителни стъпки за мир между Русия и Украйна Джокович разкри какво мисли за недоволните сръбски студенти Джокович разкри какво мисли за недоволните сръбски студенти Вълната от протести при западните ни съседи не стихва Почина известен политик Почина известен политик От този свят си отиде Хорст Кьолер Огромно недоволство в Гърция Огромно недоволство в Гърция Съседите протестират мощно Любов за Девата, пари за Близнаците, а Стрелецът да не яде от яд! Любов за Девата, пари за Близнаците, а Стрелецът да не яде от яд! Хороскоп за деня – 1 февруари 2025, събота Втори кораб задържан заради скъсания кабел в Балтийско море, но "Вежен" още е блокиран в Карлскруна Втори кораб задържан заради скъсания кабел в Балтийско море, но "Вежен" още е блокиран в Карлскруна Това е станало по искане на латвийските власти Ще се изненада с кой вдига сватба бившата му Ще се изненада с кой вдига сватба бившата му Интересна ситуация с Кевин Костнър
Бойко Борисов Бойко Борисов Асен Василев е бил истински фокусник в манипулирането на бюджета Виц на деня Виц на деня - Шефе, увеличи ми заплатата. Други фирми се интересуват от мен.
- Кои?
- Топлофикация, ВиК, Електро.
Виц на деня Виц на деня - Скъпи, сънувах те в един еротичен сън!
- И кво павех аз?
- Ми, нищо. Дойде и развали всичко!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Мързел - това е способност да си почиваш, преди да се умориш!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори