Картината на бизнеса в България - между перфектната буря и реалността
Ето какво показват различните данни за бизнес климата у нас
"В Министерството на иновациите и растежа успяхме да постигнем една перфектна буря в предприемаческата екосистема в България", обяви заместник-министърът на иновациите и растежа Красимир Якимов в началото на представянето на свършеното от Фонда на фондовете през програмния период 2014 – 2020 година. Това стана в Аулата на Софийския университет, по време на своеобразното отчетно събитие, организирано от Фонда на фондовете.
Якимов добави, че никога досега в историята на управлението на европейски средства в България не е имало такъв голям ресурс за бизнеса. Якимов припомни, че в края на 2022 г. с политическа воля и активен диалог с Европейската комисия (ЕК) са успели да договорят базовия ресурс за МИР в общ размер на 5 млрд. лева. След това в началото на 2023 г. в рекордно кратък срок от този ресурс са насочили около 1,3 млрд. лева за управление от ФнФ за структурирането на дългови и дялови инструменти. Сключени са две споразумения между Фонда и МИР, които позволяват да се структурират редица дългови и дялови инструменти.
Същевременно обаче според последния доклад на Fitch Ratings България има проблем с таргетирането на средносрочната фискална политика. България е с кредитен рейтинг BBB, който не е инвестиционен. Цената за обслужване само на лихвите по дълга ще надхвърли 1% от БВП годишно. За сравнение, САЩ и Франция имат инвестиционен кредитен рейтинг AAА. Поради това цената на обслужване на дълга е много ниска.
Заместник-министърът продължи изказването си с предстоящото, а именно новите финансови инструменти, които Фондът вече активно разработва. През следващите седмици се очаква поетапно да започнат да бъдат обявявани поръчките за подбор на финансови посредници за фондовете за градско развитие, за дълговите инструменти за кръгова икономика, дяловия инструмент за иновации в предприятията и фонда за технологичен трансфер, който да изгради мост между науката и бизнеса.
Якимов завърши с призив към предприемаческата екосистема да бъде проактивна, да следи активно какво излиза от ФнФ, защото предвидените през новия програмен период пари са насочени към българския бизнес.
Не беше отчетено обаче, че данните на БНБ показват бързо нарастване на външния дълг. От 23,8% сега прогнозата е, че ще се покачи до 28,8% през 2026 г.. Кредитният рейтинг е зависим от промените на валутните курсове евро-долар и промените на лихвените проценти. Не беше отчетен като проблем неефективното усвояване на евросредства.
"Чрез финансовите инструменти на Европейския съюз развихме потенциала на предприятията, увеличихме заетостта и помогнахме за развитие на регионите, каза от своя страна Йорданка Чобанова, ръководител на Представителството на Европейската комисия в България. Но както ви уведомихме по-рано днес повече от 1 милион души в трудоспособна възраст у нас са неактивни, по данни на Съвета за икономически анализи.
"България има потенциала да управлява над 2 млрд. лева от кохезионните средства на Евросъюза в този програмен период, като помогне за постигане на широките цели на ЕС - стимулиране на устойчивия растеж и енергиен ефективен преход. Чрез ангажираността на ЕК и съвместното сътрудничество можем да продължим да надграждаме постигнатото", каза още Йорданка Чобанова.
Не беше посочено, че относно инвестиционния климат на първо място инвеститорите гледат статистическите бази данни на МВФ – индекси, свързани с върховенство на закона, корупция и др. По някои от показателите ние сме единствените в Европейския съюз, които сме с минус пред показателя.
от ЕС и кохезиони фондове да се краде
За нас парата
за вас л@@@@т@
Крадене, крадене, крадене!