Този скален манастир пази тайни за имане и страшна битка
Гъстата зелена пелена, покрила възвишенията край западната ни граница, прави намирането на каквото и да било трудна задача
В близост до видинското село Градец се намира средновековен манастир, издълбан в скалата над Рабровското дере. Гъстата зелена пелена, покрила възвишенията край западната ни граница, прави намирането на каквото и да било трудна задача. Пътеката към светата обител обаче е маркирана от кокетен и спретнат параклис, чиято бяла снага белее отдалече, разказва Нова тв.
Тук е историческата Хайдук чешма. През 1850 година местните хора записват в историята един от най-кървавите моменти от Белоградчишкото въстание срещу турския поробител. Над 1000 българи губят живота си в неравен бой с башибозука.
За броени минути стълбите ни извеждат там, където през 14 век монасите-каменоделци са доиздълбали в мекия варовик просторен молитвен и жилищен комплекс.
Легендарният Алботински скален манастир не е малък. Предполага се, че е възникнал през 13 век. Манастирът е изграден като са използвани естествени плитки пещери и скални навеси и допълнително са били издълбани помещения и пристроени външни фасади и стени. Всяко помещение е имало изход към терасата, покрита някога с обединяващ чардак, висящ като гнездо на 20-25 метра над реката.
Сред няколкото помещения се откроява запазената част от голямата трикорабна църква.
Вярва се, че храмът е бил посветен на Възкресение Христово. Затова в дните около Великден тук идват доста вярващи и мястото оживява.
Местните хора разказват легендата за тайнствено подземие, служело за укритие на монасите. Никой не е намерил скритото вътре златно имане, но всеки, дошъл тук, е останал очарован от магнетичната природа на Северозапада.
Наблизо се намира живописният водопад „Петров Церак”, скрит в дълбоко и непристъпно дере край село Тополовец, община Кула.