Бум на кибертормоз и фалшиви профили в социалните мрежи в Бургаско
На кръгла маса днес в Община Бургас по случай международния ден за безопасен интернет се обсъдиха начини за превенция на онлайн престъпления, кибертормоз и кражба на самоличности в мрежата.
В мероприятието участие взеха д-р Лорис Мануелян, зам.кмет по здравеопазването, Силвия Цакова, секретар на местната комисия за борба с трафика на хора (МКБТХ), Евгени Узунов говорител на Районната прокуратура, Асен Петров и Владимир Маринов от Териториалното звено борба с организираната престъпност в Бургас (ТЗ БОП), неправителствени организации и училищни педагози.
През последните месеци се наблюдава ръст на жалбите за онлайн кражба на данни и фалшиви самоличности в социалните мрежи, съобщи Асен Петров от ТЗ БОП Бургас. Най-често засегнатите са тинейджъри между 16 и 18 години, а момичетата са подлагани по-често на кибертормоз.
Петров допълни, че ТЗ БОП има много добро международно сътрудничество със сродните власт в чужбина и отлично работи с ФБР и Сикрет сървис, тъй като често сървърите са изнесени извън България предимно в Съединените щати.
По думите на Евгени Узунов пък най-голям брой дела в Бургас свързани с интернет престъпленията са образувани за нарушаване на авторските права. Той допълни, че се работи сериозно по всеки сигнал, жалба, съмнение дори за кибер престъпление. За това са образувани 25 досъдебни производства.
На първо място сме по трафик на на бременни жени и продажбата на бебета от Бургас и Камено в Гърция и Италия. Този вид трафик е станало емблематично за града ни.
И двамата бяха на мнение, че трябва да се работи много усилено за превенция на интернет престъпления, безопасно сърфиране в мрежата и повишаване на обществения морал.
Презентациия на тема Кибертормоз представи Венета Колева, педагогически съветник в природоматематичекската гимназия. От нея стана ясно, че Интернет дава много нови възможности за тормоз. Публикуване на слухове, снимки, фалшиви профили в социалните мрежи, злонамерени и обидни съобщения. Анонимността и минималния риск да бъдат хванати подбужда хората да опитват неща, които не биха правили при други обстоятелства в реалния живот, но въпреки това това уронва авторитета на тормозените.
Презентация на тема безопасен интернет представи и Розица Димова педагогически съветник в професионалната гимназия по механоелектротехника.
Организатори на инициативата са Местната комисия за борба с трафика на хора (МКБТХ) и общинския превантивно – информационен център със съдействието на НКБТХ.