Всеки втори недоволен от пенсията
Най-недоволни от пенсията си са жените, пенсионерите, които живеят в столицата и в селата, представителите на етническите малцинства, както и пенсионираните със средно и по-ниско образование
Въпреки ръста на пенсиите всеки втори пенсионер не е доволен от парите, които получава. Това показва проучване на обществените нагласи за актуализиране на съществуващата пенсионна система, направено от Националния център за парламентарни изследвания. Удовлетвореността на пенсионерите не се влияе от вида на получаваната пенсия. Както пенсиите за осигурителен стаж и възраст, така и тези за инвалидност и пр. са еднакво неудовлетворителни за възрастните хора.
Най-недоволни от пенсията си са жените, пенсионерите, които живеят в столицата и в селата, представителите на етническите малцинства, както и пенсионираните със средно и по-ниско образование. Анализът на данните показва пряка връзка между периода, в който хората са се пенсионирани, и удовлетвореността от получаваната от тях пенсия. Сред пенсионираните през последните 5 години неудовлетвореност са декларирали 42%, а сред пенсионираните преди повече от 11 години – 60%. Всеки десети е напълно доволен от размера на получаваната пенсия. Това по-често са хора, пенсионирани през последните години.
Отчита се и пряка връзка между удовлетвореността от размера на пенсията и склонността на пенсионираните лица да работят след пенсиониране. Доволните от получаваните пенсии по-рядко от останалите продължават трудовата си дейност и след придобиване право на пенсия. Финансовият мотив е сред водещите по отношение на нагласите за участие в пазара на труда и след пенсиониране.
Удовлетвореността от размера на пенсиите зависи от съотношението между осигурителните доходи и размера на получаваната пенсия. Този показател се измерва от „коефициента на заместване на дохода“ – съотношението на средната пенсия на пенсионер към средния осигурителен доход, посочват експертите.
По данни на НОИ за 2023 г. средният месечен брой на пенсионерите е с 5352 лица по-малко в сравнение с 2022 г. Средният месечен размер на пенсията на един пенсионер за 2023 г. е 784,48 лв., което е с 16,3% повече спрямо 2022 г. Средната пенсия на един пенсионер за осигурителен стаж и възраст за 2023 г. е 861,23 лв., което е със 17,8% повече в сравнение с 2022 г.
За март 2024 г. броят на пенсионерите е 2 040 181, а средният месечен размер на пенсията на един пенсионер възлиза на 826,85 лв. В сравнение със същия месец на 2023 г. той е по-висок с 88,10 лв. (11,9%). Средният месечен размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст на един пенсионер за март 2024 г. е 910,49 лв., или с 12,3% (99,47 лв.) по-висок спрямо март 2023 г..
А за "помощите" на украинците, които българин никога не може да получи като заплата изплащаме 15% от нашия бюджет. Смятай на толкова милиона за толкова време колко сме платили от нашия джоб те да се развяват по моловете, а ние да си броим стотинките.
Те са като циганите - колкото и да им наливаш, за да се интегрират те никога няма да го направят. Защото това ще значи да спрат да им дават готови пари, а те ще трябва да работят и си плащат всички сметки.
Крайно време е на пенсионерите да им се плаща пенсия според заработеното.