Северна Македония си избра жена-президент, която е на нож с България
Проф. Гордана Силяновска-Давкова е против договора за приятелство с България
За първи път РС Македония ще има жена президент. Кандидатът на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силяновска-Давкова води убедително на втори тур от вота за държавен глава на съседите. Разликата е над 2 към 1 за Силяновска.
Според първите официални резултати от Държавната избирателна комисия /ДИК/ Силяновска води с 62,37% (88,209,923 гласа) подкрепа срещу Стево Пендаровски, издигнат от Социалдемократическия съюз /СДСМ/, който има малко над 30,35% (42,923).
Конституционното изискване за над 40% избирателна активност на президентския вот беше изпълнено, което означава, че Северна Македония има нов президент.
"Детството ми мина с деца от България, учех в училище „Георги Димитров” и обичах Елин Пелин като дете", каза днес Силяновска, след като гласува.
Тя заяви, че поставянето на условия слага под въпрос политиката на ЕС за разширяване. Тя повтори тезата за "ветото от България".
Силяновска допълни, че България трябва да помогне на РСМ да влезе в ЕС, както Швеция, Дания и Финландия са помогнали на Балтийските държави да станат членки.
Партията на Християн Мицкоски събира 34,11% (70, 929 гласа).
На второ място се нарежда коалиция „Европейски фронт“, оглавявана от Демократичния съюз за интеграция (ДСИ) – 22,22% (46,202).
На трето място е коалиция „Вреди“, досегашната албанска опозиция, – 18, 68%.
На четвърто място остава досегашната управляваща партия Социалдемократически съюз на Македония (СДСМ)-11,55%.
Проф. Гордана Силяновска-Давкова през годините е противник на Преспанското споразумение между Македония и Гърция, с което беше решен спора за името на Република Македония, а Атина подкрепи Скопие за НАТО и ЕС.
Тя е против и Договора за приятелство с България от 2017 г. Тя се обяви срещу закона за разширяване употребата на албанския език през 2018 г. В рамките на тазгодишната предизборна кампания твърдо следваше антибългарската политическа линия. Кариерата на Силяновска в македонските институции е богата. От 1990 до 1992 година е членка на конституционната комисия в македонския парламент. Професорката е член на Венецианската комисия от 2008 до 2016 година. В периода 1992-1994 г. е министър без ресор в първия кабинет на Бранко Цървенковски - член на Председателството на Съюза на комунистите в Македония от 1990 г.
През 1927г. се сключва спогодбата Моллов-Кафандарис, с която се решават оземляването и обезщетяването на бежанците от Беломорието. Такова нещо с Кралство Сърбия, с Югославия и със Северна Македония няма. Всички български имоти са национализирани и българите от Македония никога не са били обезщетени. Там ги сърби и затова трябва да набутат българите в графата "други" и да търсят с надежда реципрочно малцинство в България.
Цирковете са затова- въпрос за много милиарди.
Една дърта баба вика, дедо ми беше партизанин и тука сме само македонци, абе бабе, дедо ти ли я построил къщата дека живееш или сте се нанесли в нея след 1944?
Да денонсират договорите и да се върнат в изходна позиция.
Макета все още се управляват от Сръбия- сърби я.
Добре дошли, мигранти от Северна Македония.
Дано да имате пари да си плащате наемите в София