×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Бум на кражби в магазините в моловете - липсите са за над 100 хил. лв. за година


08 Май 2024, Сряда, 15:20 ч.
Автор: Флагман.бг, снимката е илюстративна

"Епидемия от кражби е нещото, което всички търговци на дребно изживяваме последните години, а миналата година беше големият проблем с ръст на липсите – имаме колеги от асоциацията, които имат до 70 процента ръст на липси от кражби през 2023 г. спрямо 2022 г." Това каза заместник-председателят на Българската ритейл асоциация (БРА) Аксиния Баева на пресконференция на тема "Търговците отчитат рекорден брой кражби от търговските обекти. Взема ли държавата адекватни мерки за справяне с тази епидемия?", която се проведе днес в Националния пресклуб на БТА в София.

По думите на Баева конкретните суми от откраднати стоки на годишна база силно зависят от вида на бранша и размера на магазините, допълва БТА Тя уточни, че най-много се краде в най-големия мол в София, като магазин от 300 кв. м за миналата година има 100 000 лева загуби от кражби.

Баева подчерта, че в момента са се събрали основно, за да дадат гласност на проблема. "Ако преди се крадеше на дребно, сега говорим за абсолютно организиран бизнес на гърба на търговеца и на клиента. Дрехи и обувки се крадат по поръчка, след това се пласират организирано във Фейсбук групи и по други канали", заяви заместник-председателят на БРА, допълвайки, че когато дойде нова стока, стават "тотални мишени".

Баева каза, че познават някои от лицата благодарение на видеонаблюдението, но те сменят градове и магазини, за да не бъдат хванати. Тя посочи, че търговията на дребно има и много други загуби, които търпи. Например допълнителни инвестиции в охрана, като в момента един охранител получава 7-8 евро на час. Най-простата охранителна система, която един магазин трябва да си сложи – аларми на входа и в дрехите, струва 15 000 лева. Отделно фирмите са принудени да дават бонуси за служители, които успяват да хванат крадец, да увеличават персонала в опит да успеят да обхванат всичко и да се предпазят от набезите.

"Имаме стотици подадени жалби, които завършват по един и същи начин – случаите се обявяват за маловажни, крадецът бива пускан, понякога връща стоката, но понякога тя е съсипана, понякога не е цялата стока", обясни Баева, подчертавайки, че така не се чувстват защитени.

Председателят на БРА Венцислав Николов посочи, че не срещат никаква подкрепа от страна на институциите – в много случаи техни служители задържат евентуални крадци, но това не води до нищо. По думите на Николов в момента, в който отчетат липси при дадена стока, трябва да платят и ДДС върху тези липси.

"Искаме да призовем просто да се спазва и прилага законът, не апелираме за законови промени", подчерта председателят на БРА, който допълни, че проблемът е ежедневен, а профилите на крадците са различни.

Той припомни, че сектор "Търговия" е вторият най-голям работодател в България след преработвателната промишленост. "Искаме полиция и прокуратура да си вършат работата, като ние сме готови на дискусии. Като бизнес искаме да знаем има ли нещо, което допълнително можем да направим, за да съдействаме на властите и да преборим проблема", коментира Баева. Тя посочи, че фирмата от БРА, която е докладвала най-голям ръст от кражби, има липси за миналата година в размер на 220 000 лева.

По думите на Валя Веселинова, член на БРА, има изключително много непълнолетни крадци, чиито кражби също остават без последствия. Тя допълни, че голяма част от търговците не желаят да подават жалби, защото смятат, че е загуба на време. Все пак Веселинова призова да не се отказват и да продължават да сигнализират, въпреки че за толкова години и подадени жалби, знаят само за един случай на осъден крадец.


В категории: Крими


Автор
6
Коментара
Флагман.БГ Уникален "Ерген" в Бургас Уникален "Ерген" в Бургас 22/02/2025, Събота 10:00 0
Флагман.БГ Огромен проблем за родните хотелиери Огромен проблем за родните хотелиери 22/02/2025, Събота 08:38 5
Голяма Задушница е
Голяма Задушница е 22/02/2025, Събота 08:10 1
6
Коментара по темата
6.
XX
08.05.2024 17:02:58
1
1
До 2

"Гласувайте още за старите хурви " - добре, ще гласуваме за новите.
5.
XX
08.05.2024 16:56:29
5
1
Трябва спешно да се приеме закон като в САЩ!
Под 200 лева например да не се брои за кражба!
Нали 85% гласуват за западните ценности?!
4.
Глупости
08.05.2024 16:27:35
1
5
Още след 9/11 почнаха да раздухват историйки за "бум" на кражби, чиято единствена цел е прогресивно увеличаващият се досаден контрол и тоталитаризъм! Ще кажеш, че преди хората са били по-различни и не са пазарували... "Защитните" джиджафки (или каквото им е там официалното име) в поне половината случаи са сигурно по-скъпи от боклуците на които са закачени. А пък ако нещо все пак се открадне, в по-нормалните времена това се казваше "разход включен в бизнеса". Измислиха и един куп абсолютно безполезни "професии". Здрави, прави мъже, вместо да свършат някаква полезна работа, дремят в магазините, гледат лошо и ти развалят настроението.
3.
...
08.05.2024 16:07:54
0
5
Разбираемо е това, което искате. За съжаление всички искаме правосъдието да работи. Очевадно не работи. Както за вас, така и за всички останали. Очевадно всеки се спасява както може и дори във вашата ситуация 15К за система срещу кражбите изглеждат като добре вложени пари.
2.
Хахаха
08.05.2024 16:07:10
8
2
Гласувайте още за старите хурви и дълго време ще бухате за по 1200 лева и за нищо няма да ви стигат парите и ще крадете !
1.
1303
08.05.2024 15:48:30
1
4
трябва ,като ги хванат да ги бият и ще се намалят кражбите
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Термометърът удари минус 23 градуса в... Термометърът удари минус 23 градуса в... Села в Североизточна България Бронзов паметник на Васил Левски грейва в Бургас Бронзов паметник на Васил Левски грейва в Бургас Известният творец от града Радостин Дамасков трябва да направи скулптурата, планира се тя да е много голяма Уникален "Ерген" в Бургас Уникален "Ерген" в Бургас Той пристигна в местния зоопарк, за да се срещне с Аманда и Марая Промяна в движението около гробищния парк в Бургас Промяна в движението около гробищния парк в Бургас Налага се заради отбелязването на Месопустна Задушница Бургазлия се спаси на косъм в "Един за друг" Бургазлия се спаси на косъм в "Един за друг" Митко и Ирина вече са считани за морални победители Какво се случва в столицата? Какво се случва в столицата? Непочистен лед в центъра... Огромен проблем за родните хотелиери Огромен проблем за родните хотелиери Не достигат работници от България Бургас посреща второто издание на „СОЛиСиМи“ Бургас посреща второто издание на „СОЛиСиМи“ Този уникален форум събира на една сцена млади таланти и утвърдени музиканти, за да предложи на публиката нов, вдъхновяващ поглед към класическата музика Зимата се смилява над Царево, Приморско и Созопол Зимата се смилява над Царево, Приморско и Созопол Какво ще е времето? Голяма Задушница е Голяма Задушница е Почитаме паметта на починалите
Украинци в САЩ с масови шествия Украинци в САЩ с масови шествия Броени часове до третата година от началото на войната Тръмп с ключов коментар за Зеленски и Путин Тръмп с ключов коментар за Зеленски и Путин Зове за преговори между Киев и Москва Мъск със смразяващи думи за Украйна Мъск със смразяващи думи за Украйна Отношенията между Вашингтон и Киев са много динамични, получи се разлив Тя ли е най-красивата блондинка в Калифорния? (СНИМКА) Тя ли е най-красивата блондинка в Калифорния? (СНИМКА) Колинс е модел Нападение с нож в Берлин Нападение с нож в Берлин Мъж беше намушкан при Мемориала на Холокоста Каза за Реал Мадрид Каза за Реал Мадрид Няма шанс Ямал да премине в "белия балет" Той не е виновен Той не е виновен Рефер отнесе санкция заради рядко виждана ситуация Може ли да има мир в Украйна без Европа в преговорите? Британският посланик шикалкави за искането на Путин Може ли да има мир в Украйна без Европа в преговорите? Британският посланик шикалкави за искането на Путин Ще изпратим само мироопазващи сили и то в подходящ момент, уверява Н.Пр. Натаниел Копси, но Русия не ги ще там и може да се превърнат в пушечно месо   Бъфет продаде 50% от портфолиото си, да се готвим ли за криза? Бъфет продаде 50% от портфолиото си, да се готвим ли за криза? На обща стойност от близо 150 млрд. долара, серията от продажби е прецедент в кариерата на легендарния финансист Ватиканът с последна информация за състоянието на папата Ватиканът с последна информация за състоянието на папата Франциск се лекува в римската болница „Джемели“, където беше приет на 14 февруари
Бойко Борисов Бойко Борисов Оказва се, че вратата на ПП не се отваря и затваря, а се върти Виц на деня Виц на деня Жена към мъжа си:
- Всички мъже сте еднакви...!
Съпругът:
- Ти пък всички ли си изпробвала!
Виц на деня Виц на деня - Тате, защо мама казва, че си прасе?
- Защото и ям буламачите!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Много е трудно да не правиш нищо, никога не знаеш кога си свършил.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори