×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Главният прокурор поиска сваляне на имунитета на Марио Рангелов
  • Прaвocлaвният cвят днec oтбeлязвa eдин oт нaй-вaжнитe дни в Cтрacтнaтa ceдмицa - Вeлики чeтвъртък
  • ЕС се отказа от идеята да забрани вноса на руски втечнен газ
  • Жан-Клод Ван Дам желае да посети Русия и да стане посланик на мира
  • Поне 50 загинали и над 100 изчезнали в трагедия с лодка в Конго
  • Арестуваха пиян актьора Хайли Осмънт в американски ски курорт
  • Близо 1000 патрула ще са на терен в пиковите часове на празниците
  • Депутатите гласуват втория вот на недоверие към кабинета "Желязков"
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Удовлетворени ли сме от работата си? 68% от българите казват "да"


07 Май 2024, Вторник, 16:40 ч.
Автор: Флагман.бг

По-възрастните хора по целия свят се притесняват от Изкуствения интелект

В световен мащаб две трети от работещите хора са доволни от работата си и около половината са удовлетворени от заплатите, които получават. Това са някои от резултатите от ново изследване на световната Асоциация "Галъп интернешънъл", което показва също, че тези нагласи са по-скоро стабилни през последните години, съобщиха от Асоциацията.

Изкуственият интелект буди притеснения, показва още проучването. Хората по света са объркани по отношение на новата технология – 31% виждат в нея повече възможности, но 38% очакват да донесе повече проблеми за света. Значителен дял от 24% в световен мащаб не се чувства достатъчно информиран, за да оцени ефектите на ИИ върху човечеството.

Повечето от работещите хора по света изглеждат по-скоро доволни от работата си (65%), а малцинство от 17% казват, че не са. Други 17% казват, че нито са доволни, нито са недоволни. Малък дял се колебае как да отговори.

Преди няколко години, през 2018 г., доволни от работата си бяха 68% по света, 15% не бяха, а други 17% бяха неутрални по този въпрос. Изглежда, че последните години на несигурност не са повлияли значително на възприятията по света.

Текущите нагласи показват, че удовлетворението от работата, очаквано, се влияе най-вече от доходите и образованието – колкото по-добре образован или добре платен е човек, толкова по-голямо удовлетворение носи работата. Други демографски характеристики като пол или възраст изглежда имат по-малко влияние върху отношението на хората към тяхната работа.

В някои африкански страни например хората, които казват, че са доволни от работата си, са малцинство (31%), а тези, които не са доволни, са около половината от всички анкетирани. В Индия делът (49%) на тези, които са доволни от работата си, също е относително нисък в сравнение с останалия свят. Най-доволни от работата си от друга страна са хората в Европа (както страни от ЕС, така и страни извън ЕС), САЩ, Западна Азия, но също и в Латинска Америка, където делът на хората, доволни от това, което правят, достига до 70%.

Удовлетворението от възнаграждението не е непременно свързано с нагласите към работа. Човек може да си харесва работата и пак да не е доволен от това, което получава за нея, и обратното. Дяловете на удовлетвореността от възнаграждението са традиционно по-ниски. Настоящата вълна на проучване показва, че почти половината (47%) от работещите хора по света са доволни от заплащането си, близо една трета (31%) обаче не са доволни, а 19% от анкетираните са в категорията „нито/нито“.

В края на 2018 г. половината (49%) от световното население е било доволно от заплатата си, 29% не са били и 21% са били неутрални. Така нагласите и тук остават стабилни, въпреки годините на COVID, избухването на войни и икономическата несигурност по света.

Настоящите резултати показват също, че респондентите мъже са малко по-доволни от възнаграждението си от жените. По-младите хора също са малко по-доволни от заплатите си от по-възрастните поколения.

Възрастта и полът обаче играят малка роля по отношение на удовлетворението от възнаграждението в сравнение с образованието и разбира се самия размер на доходите – които отново изглеждат доминиращ фактор за нагласите на запитаните.

Обществата в по-богатите страни и региони показват значително по-високи дялове на лична удовлетвореност от заплатите. Големи страни като Индия и региони Африка отново се открояват с най-малък дял на хората, доволни от заплащането си – между 20% и 30%. Западните общества (Европа – както страни от ЕС, така и страни извън ЕС), САЩ и отново Латинска Америка са на първо място по удовлетвореност от заплащането.

На въпроса какви са очакванията им за изкуствения интелект за света по-младите хора са по-оптимистично настроени и виждат повече възможности в развитието му, по-възрастните поколения са по-притеснени. Повечето респонденти с по-високо образование също са малко по-оптимистични от тези с по-ниско образование.

Има ясно изразено разделение между възгледите в страните от Севера/Запада и тези от Юга/Изтока. В САЩ, Канада и Европа тези, които очакват с новата технология да дойдат повече проблеми, достигат до половината от всички анкетирани, а тези, които виждат повече възможности, са около 20-25%. В Русия само 19% виждат повече възможности в ИИ. Страната се откроява и с най-голям дял интервюирани, които признават, че не знаят достатъчно, за да си съставят мнение, и други 17%, които изобщо не знаят как да отговорят.

В Индия, Африка, Азия и Близкия изток, от друга страна, опасенията относно ИИ все още са налице, но повече хора са склонни да очакват с развитието на ИИ възможности.

Като цяло е очевидно, че страните, които са по-развити икономически, са малко по-загрижени за ефектите на изкуствения интелект за света. Останалият свят вижда по-скоро възможност, въпреки че страхът от новата технология е все още актуален.

В целия свят дяловете на отговорите „Не се запознат/а достатъчно с този въпрос“ са значителни – между 20 и 30%, което показва, че заплахата или възможността тепърва ще се дефинират.

Къде сме ние?

63% от запитаните у нас казват, че са удовлетворени от работата си, 12% твърдят, че не са удовлетворени, а 22% са някъде в средата. Това поставя страната ни близо до средното за света, но по-ниско от това, което е характерно за страните от Европейския съюз.

През последните години се отчита известен спад в удовлетвореността от работното място. На същия въпрос през 2018 г., например, 70% от запитаните българи отговарят, че са доволни от работата си. Необходими са повече вълни на изследване за интерпретация на тенденции.

Що се отнася до заплащането, текущата вълна на изследване показва, че 46% от работещите у нас са по-скоро доволни от заплатата си, 32% обаче не са. Нито преобладаващо доволни, нито преобладаващо недоволни се оказват 21% от запитаните работещи у нас. Малцина са онези, които не могат да преценят.

И по този показател нагласите у нас са близки до средните за света – далеч от крайния негативизъм, регистриран в някои държави в Африка и Индия, но и без особен ентусиазъм. Отношението към заплащането у нас не се отклонява значително и от регистрираното средно за ЕС.

И по този показател обаче регистрираното сега бележи относителен спад в сравнение с регистрираното в края на 2018 г. Тогава половината (50%) от българите са заявили, че са удовлетворени от заплатата си. 30% не са били доволни, а 20 на сто нито са били доволни, нито недоволни.

Развитието на изкуствения интелект поделя нагласите у нас, но като че ли притеснението надделява. 21% у нас казват, че изкуственият интелект носи повече възможности, но 38% виждат в него повече проблеми. Една трета не се чувстват достатъчно информирани, за да преценят. В това отношение обществото ни реагира по-скоро като страните от Запада като цяло – които са по-изплашени от новата технология.


В категории: Животът


Коментари
Какво крие тази кифла от Ергенът
Какво крие тази кифла от Ергенът 17/04/2025, Четвъртък 13:00 0
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Здравната служба в кв. „Долно Езерово“ се пропука, заложиха 450 хил. лева за основен ремонт Здравната служба в кв. „Долно Езерово“ се пропука, заложиха 450 хил. лева за основен ремонт В следствие на разговорите между ангажираните с проблема структури - Община Бургас, Медицински център и омбудсман, се взима решение в новия бюджет на Община Бургас да се заложат необходимите средства за реновиране Флагман.бг с отличие от Съюза на юристите в България Флагман.бг с отличие от Съюза на юристите в България Призът бе връчен на 16 април – Деня на Българската конституция След протеста: Бургас търси спасение за летището си с петиция до държавния връх След протеста: Бургас търси спасение за летището си с петиция до държавния връх Стотици се подписаха за часове  14-годишният заподозрян за убийството в Кошарица, гледал клипове с рязане на глави от талибани 14-годишният заподозрян за убийството в Кошарица, гледал клипове с рязане на глави от талибани Показвал екзекуциите на терористи на съучениците си, родители са в потрес Това са любимите ми солени великденски зайчета Това са любимите ми солени великденски зайчета Лесни, бързи и ефектни зайчета за настроение на празничната трапеза ЕК ще представи доклада за готовността ни за еврото на 4 юни ЕК ще представи доклада за готовността ни за еврото на 4 юни Никога не сме били по-близо до еврозоната от момента, в който се намираме сега, каза финансовият министър Теменужка Петкова Ще търка наровете в Сливен още, не й уважиха молбата Ще търка наровете в Сливен още, не й уважиха молбата Десислава Иванчева остава в затвора, осъдена е на шест години затвор за корупция „Възраждане“ изнася битката в Страсбург - иска референдум за лева „Възраждане“ изнася битката в Страсбург - иска референдум за лева Хората на Костадин Костадинов настояват и за осъждането на репресиите срещу техни хора Тези зодии ще преживеят най-големи промени през годината Тези зодии ще преживеят най-големи промени през годината Вижте кои са Борисов за протестите: Не спах, защото "Реал Мадрид" ни биха, но не мога да протестирам срещу "Арсенал" Борисов за протестите: Не спах, защото "Реал Мадрид" ни биха, но не мога да протестирам срещу "Арсенал" Нищо не може да ме отклони от пътя да ви вкарам в еврозоната, подчерта той
Жители на Бургас ще имат възможност да поставят важни въпроси пред депутата Андрей Рунчев Жители на Бургас ще имат възможност да поставят важни въпроси пред депутата Андрей Рунчев Приемният ден ще се състои на 23 април 2025 г. (сряда) от 16:00 до 18:00 ч. ЕС публикува списък на "безопасни страни" за връщане на мигранти ЕС публикува списък на "безопасни страни" за връщане на мигранти Въпреки спада с 38% на незаконните влизания на мигранти в ЕС миналата година до най-ниското ниво от 2021 г. насам, имиграцията остава изключително чувствителен въпрос сред 27-те държави-членки на блока Върховният съд на UK: Транссексуалните не са жени! Върховният съд на UK: Транссексуалните не са жени! Дори да имат сертификат, няма да бъдат признати като дами Какво крие тази кифла от Ергенът Какво крие тази кифла от Ергенът Имала е връзка с милионер и 4 пластични операции Тръмп - Харвард е пълен с леви радикали, идиоти и пилешки мозъци Тръмп - Харвард е пълен с леви радикали, идиоти и пилешки мозъци Той не трябва да бъде включван в списъка с най-добрите университети, написа президентът в социалната си мрежа Развеждат се и водят битка за 400 млн. долара Развеждат се и водят битка за 400 млн. долара Всички мислеха, че в странния им брак всичко е цветя и рози, особено след като Уил зашлеви шамар на водещия на наградите „Оскар“ Крис Рок през 2022 година. Австрия пропищя от украински роми, иска край на социалния туризъм Австрия пропищя от украински роми, иска край на социалния туризъм Роми с украински паспорти заливат Залцбург и точат социалната система Над 80 000 домове в Ню Йорк застрашени от потъване Над 80 000 домове в Ню Йорк застрашени от потъване Ню Йорк Сити и населените места около мегаполиса не са инвестирали достатъчно в жилища в последните години, което води до все по-високи цени на имотите и остър недостиг на жилищна площ, предупреждават експертите В Русия е създадено лекарство против рак, което няма аналози в света В Русия е създадено лекарство против рак, което няма аналози в света Това се доказва от материалите по делото на Московския 9-ти арбитражен апелативен съд, който разглежда разногласия между руското министерство на промишлеността и търговията и разработчика на фармацевтичния продукт Lina M Ще потопи легендарен футболен клуб Ще потопи легендарен футболен клуб Христо Крушарски е на път да остави без лиценз за елита "Локо" Пд
Доналд Тръмп за Зеленски: Доналд Тръмп за Зеленски: Байдън, Путин и Зеленски погубиха света Виц на деня Виц на деня Първа сутрин след сватбата.
Младоженецът казва:
- Скъпа, пие ли ти се кафе?
Тя усмихната:
- Да, може!
Той:
- Чудесно! Ще направиш ли и за мен, като станеш!
Виц на деня Виц на деня Апетитът идва с яденето! А зверският апетит - когато си на диета. Статус във фейсбук Статус във фейсбук Обява:
"Продавам сватбени рокли, размер 42, 44, 46, 48,50, 52, 54, 56, 58. Не мога да го чакам повече принца.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори