Д-р Диляна Паламудова от Национална онкологична болница „Дева Мария“: Лъчетерапията все още е непозната за повечето хора
Лъчелечението може да се приложи при множество солидни тумори - карциноми на глава и шия, млечната жлеза, бял дроб, гинекологични тумори, карциноми на храносмилателния тракт
Д-р Деляна Паламудова е завъшила Медицински университет- Варна през 2013 г. Придобива своята специалност в Клиника по лъчелечение, УМБАЛ „Света Марина“, Варна. От 2017 до 2023 г. е асистент към Медицински уноверситет „Проф. д-р Параскев Стоянов“. От месец октомври 2023 г. е част от екипа на Национална онкологична болница „Дева Мария“ в Бургас.
- Д-р Паламудова, Вие сте част от екипа на отделението по лъчелечение в Национална онкологична болница „Дева Мария“ в Бургас, което функционира от началото на годината. Какво всъщност е лъчелечението?
- Какво е лъчелечение е казано още в самото наименование на метода- лечение чрез лъчи или облъчване на тумора. Ефективността на това лечение е много голяма при унищожаване на раковите клетки, а същевременно останалата част на тялото е напълно защитена. Лъчелечението може да бъде както самостоятелно, така и комбинирано с химиотерапия, предоперативно и следоперативно- всеки случай е строго индивидуален. Тази медицина е много различна от това, с което хората са свикнали. Затова и приемам за съвсем естествено в началото у пациентите да има несигурност, неувереност, притеснение, дори страх. Напълно разбирам тези емоции- често виждам как един пациент идва за процедура, която му е съвсем нова и чужда и как си тръгва след процедурата, когато вече знае какво ще му бъде правено и че това е напълно безопасно и безболезнено. Другото важно нещо, което притеснява пациентите, е дали могат да контактуват с близките си след терапията. Искам да им отговоря тук- разбира се, по никакъв начин не застрашавате вашите близки хора.
- При какви видове рак може да се използва този метод?
- Лъчелечението може да се приложи при множество солидни тумори - карциноми на глава и шия, млечната жлеза, бял дроб, гинекологични тумори, карциноми на храносмилателния тракт. Също може да е част от лечението при злокачествени заболявания на кръвта- лимфоми и левкемии. Но не си мислете, че лъчетерапията е само за онкологични случаи. С лъчелечение могат да се лекуват и доброкачествени заболявания като менингиоми, хипофизарни аденоми, шваноми, тумори на каротидните телца, акустични невриноми, като индикация за лъчелечение в такива случаи е непосредствена близост до здрави тъкани и органи и тъкани, непозволяващи хирургично лечение. Лъчелечението може да бъде използвано и за контролиране на симптоми като болка и кървене, при определени заболявания.
- Терапията е специфична и вероятно пациентите имат много въпроси...
- Всъщност, едно от основните неща, които пациентът иска, е да бъде изслушан. Да бъде разбран, да му се разясни ситуацията на достъпен за него език, без терминология. Да му бъде отговорено на въпросите. А основното е, че тези въпроси не идват веднага, защото материята е много непозната. Дори и да са имали близък, минал лъчелечение, то терапията винаги е индивидуална. Затова още по време на консултацията, след като му обясня всичко, което следва да бъде направено за неговата диагноза, аз му казвам и че знам, че ще запомни едва 30% от цялата информация- хората идват притеснени и това е нещо напълно естествено. Затова сме готови да отговаряме на въпросите им когато се появят в течение на лечението. След това идва спокойствието, че всичко ще е наред. Нашият екип поддържа връзка с пациентите си и при всяко посещение си говорим с тях, както и сме достъпни през другото време.
- Да поговорим за Вас. Как избрахте да се занимавате с лъчелечение?
- Взаимно се намерихме със специалността. Донакъде случайно, донякъде предопределено. Имах огромен интерес към разчитането на образи, дори обмислях специализация по образна диагностика, но имах и интерс към онкологичните заболявания. В някакъв момент, обаче, научих за конкурс за лекари по Лъчелечение, а там основно се работи с образни изследвания... проучих, питах познати, които се занимават с това... И така се избрахме взаимно със специалността. Днес мога да кажа, че безкрайно обичам работата и пациентите си и се опитвам да им дам най-доброто- и като лечение, и като отношение.
- Специалността е тежка и отговорна, как успявате да релаксирате след работния ден?
- Дойдох в Бургас от Варна по покана на Национална онкологична болница „Дева Мария“, но семейството ми все още е във Варна. Затова смело мога да кажа, че най-голямото презареждане е когато прекарвам време с тях - използваме всяка свободна минута, за да сме заедно. Обичаме да се разхождаме сред природата, да гледаме филми - занимания, които са както любими на мен и съпругът ми, така и подходящи за шестгодишното ми детенце. Трудно е когато семейството е разделено, но виждам много смисъл в това, което правя тук за пациентите. Спокойствието, с което идват за провеждане на лечение, отношението им към нас като екип, благодарността в очите им, усещането, че си бил полезен на още един човек по пътя му към здравето- това е стимул за всеки лекар.
Отделението по лъчелечение в национална онкологична болница „Дева Мария“ – Бургас работи с направление по НЗОК. Консултациите със специалистите по лъчелечение са напълно безплатни, след запазване на час на тел. 056 89 62 62 или онлайн на www.devamaria.com кабинет Лъчелечение.