Кой е най-вредният работен навик и може да ви вкарат в лудница
Очакването, че служителите ще бъдат на разположение 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата, оказва голям натиск върху работниците
Австралийски учени откриха какво може да превърне работохолика в пациент на психиатрична клиника. Според проучванията, всеки възрастен човек се нуждае от поне четири почивни дни, за да се откъсне от работата си, а четирима от десет души постоянно живеят с мисълта за работните си задължения в главата си.
Освен това пандемията и дистанционната работа само влошиха ситуацията - хората признават, че им е особено трудно да не мислят за работа, когато офисът и домът им са на едно и също място.
Много хора са свикнали да поддържат връзка почти денонощно и се опитват незабавно да отговарят на съобщения, получени в работни чатове и имейли. Изследователи от Университета на Южна Австралия разбраха какво може да се случи, когато оставиш работата да доминира в живота ти. Тези резултати ще ви мотивират да поставите телефона си с екрана надолу или да го изключите напълно.
Учените проведоха проучване сред няколко хиляди учени и служители в австралийски университети.
26% от тях казват, че им се налага да отговарят на съобщения, обаждания и писма от мениджъри в свободното си време, 57% признават, че са изпращали имейли на колеги след края на работния ден, 50% казват, че продължават да комуникират дигитално по време на работа, а през уикендите 36% казват, че е норма незабавно да отговарят на входящи служебни обаждания и съобщения в извънработно време.
Проучването установи, че тези, които трябва да отговарят на съобщения на колеги след работно време и през уикендите, съобщават за по-високи нива на психологически стрес, емоционално изтощение и лошо благосъстояние. Очакването, че служителите ще бъдат на разположение 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата, оказва голям натиск върху работниците, заключават авторите на изследването. Но невъзможността да си вземете почивка от работа и липсата на период за възстановяване най-вероятно ще доведе до прегаряне.
Високите нива на дигитална комуникация в извън работно време могат значително да повлияят на физическото и психическото благополучие на човек, на отношенията работа-семейство, да причинят психологически стрес и да увредят физическото здраве.
Изследователите установили, че служителите, които отказват да отговарят на служебни обаждания вечер и през почивните дни и не отговарят на съобщения от колеги, изпитват по-малко стрес и психологически проблеми. Учените заключават, че най-лошият работен навик е постоянно да проверявате имейла си и месинджърите си, дори ако вече сте приключили работния си ден, независимо къде се намирате. Да не проверявате своя имейл в извън работно време е проява на грижа за вас самите! В края на работния ден всеки трябва да има право да е „офлайн“.
Изследвания, публикувани в Journal of Experimental Social Psychology, установиха, че хората, които се чувстват виновни, че си вземат почивка след работа и се смятат за мързеливи и непродуктивни, са по-малко щастливи и по-податливи на стрес, безпокойство и депресия.