58 000 българи ще празнуват Великден в Гърция въпреки ужасната скъпотия
Доц. Румен Драганов разкри, че вечерята в южната ни съседка била два пъти по-скъпа, а в Турция цените били близки до нашите
Голяма част от хотелите в Северна Гърция, които са по-близо до България, са пълни с наши сънародници. В много населени места може да чуете българска реч. Понеже и там е източно православие, а службата е изключително тържествена на Великден, затова много наши сънародници ходят там. 58 000 са. Това каза в „Тази сутрин“ по бТВ директорът на Института за оценки и анализи в туризма доц. Румен Драганов.
„Не е вярно, че хотелите в Гърция са резервирани предимно от българи за Великден. Там има 62 000 места за настаняване, а в България – 17 000“, коментира той.
„1 млн. общо ще са пътуванията на българите. 170 000 ще излязат в чужбина. Най-много ще са в Гърция“, заяви доцентът.
„Не може да ги броим един по един. Затова използваме анализ, който е нещо като изкуственият интелект, но естествен“, обясни той.
„Събираме хора в университета и им даваме задачи да преценят колко ще са пътуванията. Сравняваме през минали години. Имали сме около 560 000 хора, които пътуват. Когато обаче преди пет години Великден бе пак в началото на май, бяха 720 000 пътуванията. Сега пък много интензивни станаха. Затова стигнахме до това число“, заяви Драганов.
„През втората половина на май също ще е доста интензивна. В същото време в България ще влязат около 800 000 чужденци“, добави той.
Според него за Турция пътуват повече нашенци, но основната причина била, че отивали да пазаруват.
„В Гърция предпочитани са малките хотели и таверните, т.е. семейният бизнес. Докато в Турция се търси олинклузива. В края на 80-те години турците започнаха да реализират българската формула. Те проучиха как сме направили Слънчев бряг, Златни пясъци и Албена и започнаха да строят изнесени комплекси, но хотелите им са огромни“, обясни доцентът.
„Много пъти сме давали този пример – в България вечерята за двама е 89 лв. с бутилка вино, докато в Турция цената е около 94 лв. В Гърция пък е двойно – за същата вечеря се плаща 160 лв.“, добави той.
Доц. Драганов каза още, че Пловдив набира все по-голяма популярност сред чужденците, но по традиция гърците ходят на южното ни Черноморие, а румънците – на северното.
Там има истинска конкуренция, а тук хора назначени за милионери, хотелиери и ресторантьори.
И най-важното - в България не можете да получите същата вечеря ако ще и да плащате със златни кюлчета. И в Гърция и в Сърбия готвят така вкусно, че са недостижими за нашите готвачи, включвам и домашно приготвените ракии и узо.
Има няколко класа под карантина в момента заради коклюш , след посещение около Индия , само на един.
Сменете името на статията!
Аз жив грък от 40 г. не съм виждал :))))))
Големи небивалици се разнасят по телевизорите от теа хора в бранша
Не е само до цените или до вечерята , различни светове сме .
Има една друга работа, аз искам да живея в общество където и тоя дето ми прави сандвича или пък салатата в ресторанта няма да се изхрачи вътре и като отида на лекар да не е някой олигофрен и като отида на хотел и ресторант да не ме обслужват навъсени наркомани дето да взимат 5 леа заплата за деня и за това целия свят да им е крив
А ти се чувствай велик, че взимаш 2500 в тази кирлива псевдодържава и яж разновидните секрети на рандом наркомани и ходи на автосервизи където ще ти подменят частите да си изкарат някой лев отгоре и КАТАджиите да те стрижат като овца на всеки 5 метра
В София една нормална вечеря за двама с питиетата е около 150-200 лева.
Относно малките острови - дори и на отдалечените , Цикладите ,примерно , се чувствам по - защитен отколкото в България . И така още от 2008 година . Мисля , че е необратим процес .
Журналистите от сайта, да направят една статия в по ограничен мащаб- да кажем, само по отношение на бургазлии.
Аз лично, от хората които познавам, нито едни не получава по-малко от 2200 чисто.
Дори се замислих за момент, за да сложа най-ниската цифра получаван от човек, а, не по статистика.
Да, разни дистрибутори, шофьори, склададжии и др.неквалифицирани служители, може да получават по 1500-1800 лв., но за една нормална професия, тук в Бургас, заплатата е не по-ниска от 2200-2500ЧИСТО!!!!
Недоволните от ниско възнаграждение, да търсят причината в себе си.
Или скатават по цял ден на бачкане, или не вършат нищо трудоемко и се ровят в нета.
Е, няма как!!
На л@йноморието, където ги чакат с наточени томаховки мутри-назначени за милионери и храна очакваща с нетърпение хапчетата за успешно изх0ждане на миналогодишната реколта... по-миналата.
Идването до л@йноморието е евтино само в мутренските медии.
Или 1/4 от държавната администрация у нас.
От тези 58хил., 2/3 или 40хиляди са софиянци а останалите от Пловдив и района на южна България.
Важният въпрос е : защо заплатите в администрацията са по-големи отколкото заплащането в частният сектор ?
След като, би трябвало доходите от частният сектор да формират възнагражденията в общественият !?
Отговорът : защото администрацията( общинска и държавна), част от циганите и 100% от турците СА ЕДИНСТВЕНИТЕ ГЛАСУВАЩИ НА ИЗБОРИ !
Приятно изкарване в Гърция. Избиратилната активност на 09.06. пак ще е 35% !