Община Средец предприема важни стъпки за решаването на най-наболелите проблеми на местните хора
Предходната администрация е натрупала 1.8 млн.лв. задължения, може да ни блокират сметките, алармира кметът
- Г-н Кичев, днес по време на редовната сесия докладната записка за фотоволтаиците, която от предходния мандат е основна тема на ОбС-Средец, не бе входирана, въпреки настояването на хората и на един общински съветник. Каква е причината?
- Достатъчно ясно беше обяснено в залата защо не е входирана, решението не е мое. Председателят ясно се обоснова. Причините са, че има срокове, в които трябва да бъде входирана докладната и съм изненадан. Общинските съветници добре знаят това и сякаш нарочно изчакаха крайният срок да изтече. Това е недопустимо поради причини, описани в правилника им за работа. Няма спешност, няма и неотложност. Това е едно на ръка. От друга страна, юристконсултът на Общината адв. Ирина Камбурова изтъкна и сериозна причина – текат дела в тази връзка и не е редно Общинският съвет да взима решения по казуси, които се решават в съда. Това е основанието, но аз пак ще подчертая – в случая нямам отношение.
Инвеститорът на фотоволтаичния парк в община Средец: Ще бъде от полза за жителите
- Разглеждана е в комисиите в настоящия мандат?
- Поставен беше въпросът и на комисии и беше взето решение да не се допуска да влезе в дневния ред.
- Какво е реалното финансово състояние на Община Средец към момента? Въпреки че сте против тази практика, имаше докладна за продажба на общинска земя и вие самият казахте, че е наложително. Дори заговорихте за това, че има хипотеза, при която може да бъде блокирана сметката на Общината заради задължения.
- Не е добро финансовото ни състояние. Не е приключил нацяло одитът на документацията от предходното ръководство, който аз назначих, но вече излизат данни. Най-притеснително е, че имаме големи задължения в размер на 1.8 млн.лв. Това са стари задължения към доставчици и фирми, част от които започнаха да ни притесняват и притискат сериозно. Пускат ни наши контрагенти писма със заплахи за съдебни дела и запори, вече се притесняваме реално, защото наистина могат да бъдат блокирани сметките на Общината.
Областният управител спря решение за поставяне на фотоволтаици върху земеделска земя в община Средец
- По време на сесията изразихте съмнения в истинността на отчета на МБАЛ-Средец. Заговорихте, че работи на загуба, въпреки заключенията са положителни.
- Не искам да влизам в детайли, защото предстои извънредна сесия на Общинския съвет. Ако не е извънредна, то най-късно на майската сесия ще има доклад от прокуриста на болницата и там ще има разкрития, които ще бъдат смущаващи. Отчетът е нереално направен. Не е допустимо 92% от общия приход на болницата да се харчи за Фонд Работна заплата. А самата болница да отчита субсидиите от държавата и даренията от Общината като приход.
- Какво е бъдещето на болницата?
- Искаме да се развива и това беше идеята ни, за да издействаме прокурист. Трябва да установим реалното финансово положение на лечебното заведение. Виждаме изключително завишаване на фонда за работни заплати – суми, които не са присъщи дори за лечебни заведения от ранга на УМБАЛ-Бургас. Няма да конкретизирам точно за какви суми говорим, но картината е неприятна наистина. Опитвам се да запазя добрия тон, трудно ми е.
- Кои са най-важните инфраструктурни проекти, върху които сега се работи в община Средец и има ли застрашени от незавършване обекти заради финансовото състояние на общината?
- Това, което е заложено по капиталовата програма ще бъде изпълнено. Правителството одобри финансиране от 15 млн.лв. по Републиканския бюджет. Донякъде успяхме да спазим сроковете. Входирали сме за ремонт част от уличната мрежа в град Средец, това е и одобрено с подписани споразумения. Предстои подписване за ремонт на водопроводната мрежа в селата Загорци и Светлина, както и ремонт на четвъртокласен път. Имам уверението, че до дни ще бъда извикан да финализираме споразумението с МРРБ. Търсим варианти и за външно финансиране. Не сме спрели да мислим, но проблемите са много, повярвайте ми. Лошото е, че няма да можем да включим подмяна на 100%, но по-голямата част от водопровода ще бъде сменена. Предвиждаме и за други села на по-късен етап. Ще се извърши и сондаж в Момина Църква, тъй като сушата чука на вратата. Това е сериозен проблем, Странджа е безводна и с всяка година ситуацията се влошава.
- Хубаво предложение имаше от съветниците от ЗС „Александър Стамболийски“ за ремонт на обредния център и то се прие. Трудно е да се повярва, че от 90-те години на миналия век насам в Средец няма зала „Тъжни ритуали“ при погребения.
- Абсолютно подкрепям тяхната идея. Наистина и за мен е трудно да повярвам. Това го коментирахме още по време на предизборната кампания. Имаме идея там да се отвори и дарителска сметка, която да помогне допълнително. Мисля, че прогнозните стойности, за които говореше колегата Гошо Атанасов в размер на 500 000 лв. са завишени и няма да струва чак толкова пари. Другата седмица ще направим обследвания на обекта и ще видим с какви средства реално трябва да се запасим.
- Самите вносители на докладната предложиха корекции – от 2024 г. до 2025 г. Тогава ли всъщност може да започне ремонтът на обредния център?
- Първоначално искаха да се внесе актуализация на бюджета за тази година, но това няма как да се случи. Затова самите те разбраха и внесоха корекциите на днешната сесия. Както казах, бюджетът е една хартийка, на която пишем приходи и разходи, но това в нашия случай е много относително. Затова ако беше останала докладната в първоначалния вид, щяхме да я приемем, но нямаше да можем да я изпълним. Ще видим реалната сума, която ще е необходима и ще видим какво ще се събере като дарителство и ще преценим. Няма да се учудя да може да се случи и в рамките на тази година.
- В община Средец има ли проблем с ВиК асоциацията? Стана ясно, че има общини в Бургаско, които дори са заплашили да излязат от Асоциацията.
Областният управител проф. Мария Нейкова се срещна с кметове на общини
- Навсякъде има проблеми, основно при приемане на техните инвестиционни програми и при ремонтите след техните ремонти, защото са длъжни да го правят, а не го правят. Оправдават се с наетите от тях фирми, че те имали правила, че не можело просто така да действат, а трябвало да се събере определен обем преди да започнат. Да, но по тази логика определена улица може да стои 3 или 4 години в окаяно състояние. Тези неща вчера ги поставихме пред областния управител и работим. Сега нямаме улици в толкова лошо състояние, но имаме малки участъци, които са фрапиращи и се принуждаваме със собствени средства да ремонтираме, защото е недопустимо да стоят така.