Има причина Бургас да е домакин на 34-ия Конвент на тамплиерите, предстои прием на 21 рицари и дами
Великият Приорат на България не е само най-големият в международния Орден на тамплиерите, но и най-младият. В събота ще създадем и втора пловдивска командерия - "Филипопол"
- Ваше Превъзходителство, в конферансната зала на хотел "България" предстои голямо събитие на Ордена на българските тамплиери тази събота. Бихте ли разкрили какво представлява 34-ият Конвент за Велик Приорат – България, както и защо Бургас е избран за домакин?
- Великият Приорат на Ордена на рицарите тамплиери на Йерусалим у нас провежда два пъти в годината Конвенти, на които отчита своята дейност. По-важен е пролетният Конвент, който отчита дейността през цялата предходна година. Сега в Бургас ще отчетем 2023 г. Данни от този висш форум на Велик Приорат – България отиват в Ордена на рицарите тамплиери на Йерусалим в ООН, тъй като като асоциирана организация сме длъжни да даваме отчет за нашата работа.
Велик Приорат – България направи своя избор да проведе Конвента в Бургас по няколко причини. Преди 6 години в Бургаския регион се проведе Конвент, за който още се говори сред представителите, които присъстваха. Ние сме длъжници да го проведем отново в Бургас, не само заради добрата база за организиране на подобни събития, с която разполагате в града, но и за да проверим дали нашата Командерия "Св.Димитър" тук може да проведе все още тази блестяща организация. Резултатите, които дава Командерията в Бургас, пораждат респект в другите Командерии в България и това е награда, с оглед на постиженията на бургазлии през предишните години. Не е тайна, че по време на ковид пандемията всички граждански организации по един или друг повод понесоха щети в своите редици, но в Бургас Командерията запази своята структура и активността си. Това е един прекрасен реверанс от всички нас да бъдем посрещнати от нашите братя и сестри на територията на град Бургас.
- Какъв е дневният ред?
- Започването на Конвента се предшества от провеждането на Велик съвет, на който се събират всички командери и велики офицери. Така се провеждат отчетът за 2023 г., финансовият отчет от Великия приор, приемането му, както и на проектобюджет за 2024 г. Приема се и отчет от командерите на Командерии за свършеното през цялата 2023 г. Това е възлов момент в развитието на Великия Приорат, защото всяка година се отчитаме на пролетния Конвент и след това подреждаме дейността занапред.
Избираме и Командерия на годината за 2023 г. Всички проявили се през 2023 г. рицари и дами, които са вложили повече усилия и повече изобретателност в своите изяви, ще бъдат наградени. С оглед на голямата ни активност през миналата година ще бъдат наградени над 80 рицари и дами. Това е радостно, защото показва непрекъснат растеж и надграждане в нашето малко тамплиерско общество. Рутината, която са придобили голяма част от рицарите и дамите, благодарение на дългите години членуване във Велик Приорат-България, вече си казва думата.
- Колко рицари и дами предстои да бъдат посветени в тайнството на тамплиерите?
- Основен действащ елемент на всеки Конвент е приемът на рицари и дами, като този път ще бъдат приети 21 души. Това дава свежа струя в нашия състав и възможност за постепенно обновяване и усилване на кръвт, за по-голяма иновативност. Щастлив съм да споделя, че за разлика от другите Велики Приорати, където средната възраст е над 65 години, при нас е около 42-44 години. Това ни прави и най-младият Велик Приорат в света. Ние намерихме начини да привличаме млади хора в полза на християнството и подпомагането му по нашите земи.
На нашия Велик съвет ще разгледаме и инициативата, която поехме от ООН „Жена за жените“ – за изолиране и намаляване на насилието в обществото и в семейство. В тази област ние също се придвижваме много напред, тъй като точно преди седмица имахме Национална кръгла маса. В нея се включиха повече от 60 представители на държавни институции, ведомства и неправителствени организации от цялата страна, както и представители на Ордена на рицарите тамплиери в Република Сърбия и Република С. Македония, а така също и на мисията на ордена в ООН. Кръглата маса прие декларация и получи подкрепителни адреси от:
– Илияна Йотова, вицепрезидент на Република България;
– Мария Павлова, министър на правосъдието;
– Проф. Галин Цоков, министър на образованието и науката;
– Янка Такева, председател на „Синдикат на българските учители“;
– Ваня Кастрева, директор на Столичното РУО;
– Красимир Мартинов, Велик Майстор на Великата ложа на старите свободни и приети зидари в България
– Великият Командер на OSMTH Джордж Маклийн
– Великите Приори на Великите Приорати Австрия, Аржентина, Нидерландия, Сърбия, Северна Македония и Румъния.
Присъстващите в залата и всички лектори приеха декларация в подкрепа на „Стратегия на Европейската Комисия за равенство между половете за периода 2020 - 2025 г.“ и глобалните цели за устойчиво развитие, формулирани от ООН в посока превенция и защита от насилие във всичките му форми и изразиха своята готовност и ангажимент за предприемане на активни действия за предотвратяване на насилието, основано на пола и борбата с такова насилие в подкрепа и защита на жертвите и търсене на отговорност на извършителите; превенция на всички форми на насилие и агресия сред подрастващите; подкрепа на пострадалите от насилие, чрез разясняване на правата им и предоставяне на правна и психологическа подкрепа; работа в посока запазване ценностите на християнското семейство, културните ценности и традиции в нашата страна; работа в посока издигане авторитета на българското образование.
В името на обществения интерес чрез декларацията,
ПРИЗОВАВАМЕ
Компетентните държавни органи и ведомства (Президентство, Народно събрание, Министерски съвет и всички министерства), както и заинтересованите неправителствени граждански организации да обединим и с насочени усилия, заедно да работим за даване на отпор и справяне с тези недъзи в обществото.
Нека взаимното уважение и зачитане на личността се превърне в еталон за поведение в нашата страна.
Международната програма „Жена за жените“ е с координатор от OSMTH Анна Попова, член на нашия Орден.
Анна Попова е велик офицер и велик арбитър на Ордена, ерудирана дама, която е отдадена както на тамплиерството, така и на своята професия като адвокат. Координатор за България е проф. д-р Юлия Николова - велик офицер от Ордена, която работи в екип с командерите Милена Цанкарска и Мариела Павлова.
- Сред резервациите виждаме много пловдивчани, каква е причината?
- Освен награждаването и приемът на нови рицари и дами, венецът на нашата работа на Конвента ще бъде създаването на нова Командерия в Пловдив – „Филипопол“. По този начин в Пловдив вече ще имаме 2 командерии. Това означава, че Орденът се разширява, а Пловдив заслужаваше да има втора командерия не само защото е голям град, а защото командерията „Улпия“ досега работеше самостоятелно много добре и на база на това взехме решение да разширим дейността със създаването на втора.
- Кои са по-значимите събития, организирани от Великия Приорат - България?
- Приключва тадиционният конкурс за детска рисунка "Рицарят в мен", който от 3 години е разширен и е международен. Тази година освен български деца, в него участват още от Австрия, Испания и Дания. Ние сме много щастливи, че инициативата, която поехме преди години, се пое и от други Велики Приорати и комисията, която заседаваше преди няколко дни, взе своите решения. Днес (вторник) ще издам Указ с имената на победителите в международния конкурс.
В Стара Загора проведохме Духовен събор, който е ежегоден и беше 15-и по ред. На него беше представена книгата на проф. Христо Иванов „Мистерията тамплиери и тамплиерство“ – една изключителна книга, свързана с историята на Ордена. Това беше на практика премиерата на книгата.
Април месец проведохме нашата научна конференция, на която имаше лектори от Ордена и гостуващи такива. Присъстваха трима академици, множество професори и беше на много високо ниво. След всяка една от тези конференции и събори впоследствие излиза книга с материалите и научните съобщения, които се оповестяват.
Така повдигаме нивото на запознаване на рицарите и дамите в Ордена по естествен начин, както и запознаваме обществото с нашите достижения.
Миналата година беше под знака на конвергенция между Велик Приорат – България и обществото. Конвергенцията е прехвърляне на информация от една група към друга, без да има сливане. Ние считаме, че 7-те рицарски добродетели, които са описани от Рамон Лул в далечната 1179 г. в неговата "Книга за Рицарския орден" - вяра, надежда, любов, справедливост, мъдрост, мъжество и въздържаност, са живи в езика на всички народи. Това показва, че са залегнали в основата на доброто и в съзнанието на всяка една нация. Затова трябва да използваме всичко, което Орденът е създал преди повече от 900 години, за да можем да правим обществото по-добро.