Да допринесем за рециклиране на отпадъците и кръговата икономика - част VIII
Настоящата статия е последната от поредицата от 8 статии, които се реализират в рамките на провежданите кампании за повишаване на осведомеността по отношение на кръговата икономика и рециклирането на отпадъци, по проект № BGENVIRONMENT-3.001-0012 „Следващите поколения в община Поморие – по-отговорни при използването на ресурсите и въвлечени в трансформацията към кръгова икономика чрез образователни, осведомителни и промоционно-демонстрационни мерки“, финансиран по Програма „Опазване на околната среда и климатични промени“ на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014-2021 г., изпълняван от Бенефициент – Основно училище „Христо Ботев“, с. Бата, в партньорство с: International Development Norway AS, Основно училище „Св. Паисий Хилендарски“, гр. Каблешково и Детска градина „Сребърно звънче“, с. Страцин.
Основната цел на проекта е разработването и провеждането на различни образователни кампании за повишаване на осведомеността по отношение на управлението на ресурсите, рециклирането на отпадъците и кръговата икономика сред разнородни образователни институции в община Поморие, в това число 12 училища, 7 детски градини и сред широката общественост.
Според данни на Европейския парламент, всеки европеец консумира за 1 година средно 14 тона суровини и оставя за същия период 5 тона отпадъци. Тези отпадъци, продукти и материали, могат да се използват повторно или рециклират. Това е принципът на кръговата икономика. Целта е да се отдалечим от линейния модел, който доминира от индустриалната революция насам. Трябва да се прекрати моделът на растеж: вземи – направи – използвай - изхвърли. На негово място трябва да дойде кръговата икономика, в която цикълът на живот на продуктите се удължава, да се намали използването на суровини и изхвърлянето на отпадъци.
Кръговата икономика е модел на производство и потребление, ограничаващ до минимум отпадъците. Той носи ползи за околната среда, икономиката и всички нас.
Повторното използване и рециклирането на продукти намалява нуждата от добив на природни ресурси и ограничава свързаните с това щети за екосистемите, които застрашават биоразнообразието. Кръговата икономика допринася и за намаляване на емисиите на парникови газове.
Проектирането на по-ефективни и по-устойчиви продукти би помогнало за ограничаване на потреблението на енергия и други ресурси. Над 80% от отражението на един продукт върху околната среда се определя още в началната фаза на проектиране. Преминаването към надеждни продукти, които могат да бъдат използвани многократно, да бъдат подобрявани и ремонтирани би довело до трупането на по-малко отпадъци.
Още данни и факти за кръговата икономика: какво представлява тя и защо е важна, можете да видите тук.
Кръговата икономика ни предизвиква да мислим и действаме по нов начин. Всеки от нас може да допринесе за прехода към кръгова икономика чрез своите действия и избори. Кръговата икономика ще осигури по-добро бъдеще за нас и бъдещите поколения.
Вижте още интересна и полезна информация по темата на официалната интернет страница по проекта – www.ekoinitsiativi.com и в Youtube канала на Основно училище „Христо Ботев“, с. Бата.