Да допринесем за рециклиране на отпадъците и кръговата икономика - част V, метали и сплави
Настоящата статия е петата от поредицата от 8 статии, които се реализират в рамките на провежданите кампании за повишаване на осведомеността по отношение на кръговата икономика и рециклирането на отпадъци, по проект № BGENVIRONMENT-3.001-0012 „Следващите поколения в община Поморие – по-отговорни при използването на ресурсите и въвлечени в трансформацията към кръгова икономика чрез образователни, осведомителни и промоционно-демонстрационни мерки“, финансиран по Програма „Опазване на околната среда и климатични промени“ на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014-2021 г., изпълняван от Бенефициент – Основно училище „Христо Ботев“, с. Бата, в партньорство с: International Development Norway AS, Основно училище „Св. Паисий Хилендарски“, гр. Каблешково и Детска градина „Сребърно звънче“, с. Страцин.
Основната цел на проекта е разработването и провеждането на различни образователни кампании за повишаване на осведомеността по отношение на управлението на ресурсите, рециклирането на отпадъците и кръговата икономика сред разнородни образователни институции в община Поморие, в това число 12 училища, 7 детски градини и сред широката общественост.
Счита се, че използването на металите е започнало преди повече от 6000 г. и е значителна стъпка в човешката история. Днес металът се е превърнал в един от най-важните и широко разпространени материали. Металите са много ценен, но същевременно изчерпаем ресурс.
Те са сред суровините, с най-голяма икономическа важност за ЕС, за които е отчетено, че съществува висок риск по отношение на доставките. Тъй като се очаква търсенето на суровини от посочената група, в която се включват освен метали, също така и минерали и естествени материали, рязко да нарасне през следващите години, през март 2024 г. е приет европейският акт за суровините от критично значение.
Целта на ЕС за намаляване на емисиите на парникови газове с най-малко 55% до 2030 г. кара Европа да тръгне по отговорен път за постигане на климатична неутралност до 2050 г.
Рециклирането на метали позволява съхраняване на ценни природни ресурси, намалява енергийните разходи, свързани с добива и производството и ограничава замърсяването на водата и въздуха.
Рециклирането на една алуминиева кутийка спестява достатъчно енергия, за да може един телевизор да работи за 3 часа. Алуминиева кутийка изхвърлена навън, ще е все още кутийка след 500 години.
Отпадъците от метал се изхвърлят в контейнерите за рециклиране. След като бъдат транспортирани, тези отпадъци се разделят по видове и се преработват в нови изделия.
Правилното събиране и рециклиране на отпадъците от метал е отговорност на всеки от нас. Така помагаме за опазване на нашето здраве, околната среда и бъдещето на планетата.
С още данни и факти за суровините от критично значение запознава следната инфографика.
Вижте още интересна и полезна информация по темата на официалната интернет страница по проекта – www.ekoinitsiativi.com и в Youtube канала на Основно училище „Христо Ботев“, с. Бата.