Защо в селата Маринка, Димчево и Равадиново се появяват все повече хоби оранжерии (СНИМКИ)
„Комшу, опитай вкусната салата, която съм направил от собствено производство БИО зеленчуци“, не е лаф от забавна реклама, а реална ситуация в съседните на Бургас села и вилни зони
През последните 10 години се наблюдава миграция от големите градовете като Бургас, Варна, Стара Загора, Пловдив и София към близките до тях села и вилни зони. Ето защо цените на имотите там също отбелязват ръст. За много от новодомците причината за преместването им е по-спокоен и здравословен живот сред природата за цялото семейство.
В кварталите на Бургас – Ветрен и Банево, селата в близост – Маринка, Лъка, Брястовец, Каменар, Димчево, Равадиново и др., постоянно се натъкваме на новостроящи се къщи, в дворовете на които бързо се появяват и хоби оранжерии.
Очевидно, все повече хора избират като локация за семеен дом нашите „предградия“, а бизнесът си позиционират в модерните офис сгради и индустриалните зони в Бургас.
Оценявайки природните богатства на региона, много собственици на къщи започват да отглеждат и насаждения. Това е логичната стъпка – да си произведеш плодовете и зеленчуците, от които имаш нужда, вече е новата мода сред младите семейства.
Плюсовете са не един, но най-важният е качеството.
Спомняйки си за вкусните домати, краставици, чушки, тиквички и много други зарзавати от двора на баба и дядо, чийто вкус днес не можеш да си купиш на никаква цена, много хора предприемат действия и започват да добиват собствени реколти.
Редакцията на Флагман.бг направи проучване какви видове оранжерии се предлагат в Бургас, за да улесни всеки, който се е насочил в посока производство на разсад и отглеждане на зеленчуци.
Ето какво ни обясниха от фирма, предлагаща различни видове оранжерии в нашия град:
„Със смяната на климатичните условия зеленчуците, които се отглеждат на открито не са предпазени от слана, град, горещина, слънце, дъжд и много други фактори. Тук идва основната роля на оранжериите, които защитават реколтата ви от външни фактори.
В началото всеки пробва да отглежда зеленчуци на открито, но в последствие преминава към отглеждането им в оранжерия.
Освен това, така всеки знае какво е посял, с какво го е поливал и каква тор е ползвал. Тенденцията е хората да се стараят да произвеждат БИО продукти, което може да се постигне най-лесно в оранжерия. За никого не е тайна, че качеството на зеленчуците, които са на пазарите и тези, които си отглеждаме самостоятелно, е много различно“, разяснява Емилия Димитрова от Хоби Градина.
Информираните знаят, че когато отидеш да си купиш зеленчуци, ти не знаеш как производителите от Полша, Гърция, Испания… са ги отглеждали и на каква почва са расли, с какви препарати са обработени и т.н.
Ще се съгласите, че съвсем различна е ситуацията когато сам си произвеждаш. Знаеш какво си отгледал от семенце и с чиста съвест да се похвалиш на съседа си, докато си пийвате ракийката. „Комши, опитай каква вкусна салата съм си направил от собствено производство БИО зеленчуци“.
За да се стигне до тези блажени моменти обаче, трябва първо да се поработи. Ето какво съветват компетентните аграри от Rich House, сравнявайки културите отгледани на открито с тези, расли в оранжерия:
„Поради измененията в климата и респективно в околната среда зеленчуците, които се отглеждат на открито все по-често не дават необходимия добив.
Вече десет години съветваме нашите клиенти и знаем, че добивът на зеленчуци на открито е в пъти по-малък отколкото в оранжерии. Причината е, че в оранжерията могат да се гледат до 3 реколти на година, докато на открито максимумът е 1 реколта.
Хората избират оранжериите и защото цените им са изгодни, изглеждат красиво и не загрозяват двора, лесно се монтират и защитават продукцията от капризите на природата.
Но най-голямата им мотивация е, че искат да знаят какво консумират, са ми споделяли и че малко физическо натоварване е полезно“, разказва Емилия Димитрова от Хоби Градина.
Тя представи един от най-успешните им продукти – Лятна оранжерия Прима Агро.
„Летните оранжерии имат много предимствата.
Конструкцията им може да е дървена, пластмасова или метална. Отделно клиентите избират и покритие от найлон, армиран найлон, армофол, поликарбонат или нетъкан текстил.
Разработвали сме много персонализирани проекти, съобразени с локацията и особеностите на мястото, където ще бъде поставена.
Основно, нетъканият текстил е покритието, което се използва за летните оранжерии, той не спарва зеленчуците, защитава ги от палещото слънце и от дъждовете и градушките, като пропуска необходимата светлина за растенията.
Тези оранжерии са изключително лесни за монтаж и са много изгодни като цена.
В момента сме в разгара на сезона и имаме големи наличности. Изключително предпочитани са Зелена крепист 1 и Зелена крепост 2. Работим в цялата страна и изпълняваме поръчки в кратки срокове“, заяви Емилия Димитрова от Хоби Градина.
Тя подчерта преимуществата на съоръженията, като отново изтъкна какви добиви дават оранжериите и колко реколти могат да се отглеждат в тях.
„Пак ще повторя, защото това е много важно, че хоби оранжериите дават до 3 реколти годишно. Средният добив на квадратен метър е между 15 кг и 20 кг на годишна база, в зависимост от това какво се отглежда.
Ето и малко конкретика. На пример в една Фермерска оранжерия от 12 м2 - 3х4 метра могат да се произведат от 180 кг до 240 кг зеленчуци. Това е достатъчно и за производството на добро количество консерви. Много наши клиенти ни носят още на първия си добив домашна лютеница, кетчуп, консервирани домати, пиперки и какво ли още не, споделиха още Хоби Градина.
Компанията има над 15 години опит в изграждането на оранжерии, вертикално озеленяване, беседки, перголи, сглобяеми и преместваеми къщи и др. Портфолиото ѝ изобилства от реализирани проекти, сред които са и имената на популярни бургазлии от малкия екран.
Шоурумът на Хоби Градина се намира на Северна промишлена зона, ул. „Марица“ 2А гр. Бургас (зад хипермаркет „Била“ на кръговото кръстовище „Трапезица“).
За информация, запитвания и въпроси позвъните на телефон 0898 431 077.