Да допринесем за рециклиране на отпадъците и кръговата икономика – част III, хартия и картон
Настоящата статия е третата от поредицата от 8 статии, които се реализират в рамките на провежданите кампании за повишаване на осведомеността по отношение на кръговата икономика и рециклирането на отпадъци, по проект № BGENVIRONMENT-3.001-0012 „Следващите поколения в община Поморие – по-отговорни при използването на ресурсите и въвлечени в трансформацията към кръгова икономика чрез образователни, осведомителни и промоционно-демонстрационни мерки“, финансиран по Програма „Опазване на околната среда и климатични промени“ на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014-2021 г., изпълняван от Бенефициент – Основно училище „Христо Ботев“, с. Бата, в партньорство с: International Development Norway AS, Основно училище „Св. Паисий Хилендарски“, гр. Каблешково и Детска градина „Сребърно звънче“, с. Страцин.
Основната цел на проекта е разработването и провеждането на различни образователни кампании за повишаване на осведомеността по отношение на управлението на ресурсите, рециклирането на отпадъците и кръговата икономика сред разнородни образователни институции в община Поморие, в това число 12 училища, 7 детски градини и сред широката общественост.
Хартията е материал, създаден от човека и е неотменна част от нашия ежедневен живот. Обикновено се произвежда от дървесна маса, като повечето хора изразходват на годишната база хартия, равняваща се на две отсечени дървета.
Хартията е вероятно използваният най-широко материал, което обаче води до проблеми с наличността на необходимите суровини за нейното производство. Основният материал за изработка на хартия в днешно време е добиван от дървесина, което води до унищожаване на много дървета. Освен ролята им за извеждане на въглероден диоксид от въздуха, горите изпълняват и други полезни функции: те защитават почвата от ерозия, осигуряват местообитание за множество видове, участват във водния кръговрат и регулират местния климат.
Всеки тон рециклирана хартия спестява 17 дървета, приблизително 1.5 хил. л. нефт, 4000 kWh енергия и над 26 куб. метра вода. Това от своя страна е равно на 64% икономия на енергия, 58% спестена вода и над 27 кг. по-малко замърсяване на въздуха.
През 2021 година в Европейския съюз са генерирани общо 84,3 милиона тона отпадъци от опаковки, което представлява увеличение от 4,8 милиона тона спрямо предходната година. Най-много са били хартията и картонът (40,3%), следвани от пластмаса (19%), стъкло (18,5%), дърво (17,1%) и метал (4,9%).
Хартията и картонът, заедно с пластмасата и метала, се отделят и изхвърлят в контейнери за рециклиране. След това те се пренасят, сортират и изпращат за обработка / преработка в предприятия за отпадъци. Вторичната хартия се преработва в разнообразни крайни продукти в зависимост от своето качество.
Неизползваните отпадъци са ценен ресурс и неефективното им усвояване ни коства скъпо. Ако всеки е наясно с процедурите за рециклиране на отпадъците и прояви дори и най-малката подкрепа в тази посока, то ще участва активно в опазването на околната среда.
Още данни и факти по темата са представени в следната инфографика.
Вижте още интересна и полезна информация по темата на официалната интернет страница по проекта – www.ekoinitsiativi.com и в Youtube канала на Основно училище „Христо Ботев“, с. Бата.