Да допринесем за рециклиране на отпадъците и кръговата икономика
Настоящата статия е първата от поредицата от 8 статии, които се реализират в рамките на провежданите кампании за повишаване на осведомеността по отношение на кръговата икономика и рециклирането на отпадъци, по проект № BGENVIRONMENT-3.001-0012 „Следващите поколения в община Поморие – по-отговорни при използването на ресурсите и въвлечени в трансформацията към кръгова икономика чрез образователни, осведомителни и промоционно-демонстрационни мерки“, финансиран по Програма „Опазване на околната среда и климатични промени“ на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014-2021 г., изпълняван от Бенефициент – Основно училище „Христо Ботев“, с. Бата, в партньорство с: International Development Norway AS, Основно училище „Св. Паисий Хилендарски“, гр. Каблешково и Детска градина „Сребърно звънче“, с. Страцин.
Основната цел на проекта е разработването и провеждането на различни образователни кампании за повишаване на осведомеността по отношение на управлението на ресурсите, рециклирането на отпадъците и кръговата икономика сред разнородни образователни институции в община Поморие, в това число 12 училища, 7 детски градини и сред широката общественост.
Пластмасата, като материал, се произвежда от суровини като петрол, газ и въглища и е създадена изцяло от човека. Това я прави един от най-големите проблеми за околната среда днес, предизвиквайки сериозно замърсяване на природата. Пластмасовите отпадъци се считат за опасни, тъй като не се разграждат естествено и могат да продължат да замърсяват околната среда за периоди от стотици години, според вида материал.
В рамките само на няколко десетилетия производството на пластмаса по света нараства скокообразно ‒ от 1,5 млн. тона през 1950 г. на 359 млн. тона през 2018 г. Ниската степен на рециклиране на пластмасата в ЕС води до загуби за икономиката и замърсяване на околната среда. Производството и изгарянето на пластмаса е генерирало през 2019 г. 850 млн. тона парникови газове по света. Тези емисии могат да нараснат до 2,8 млрд. тона през 2050 г., показват научни модели. Поне част от емисиите биха могли да бъдат избегнати, ако се засили рециклирането.
Използваните пластмасови отпадъци се събират и изхвърлят разделно в контейнери за рециклиране. След това те се пренасят, сортират по видове и изпращат за преработка в специализирани предприятия. В резултат на този процес се произвеждат нови изделия от рециклирани пластмаси.
Освен рециклирането, намаляването на използването на пластмасови продукти за еднократна употреба е от съществено значение. Това е отличен начин за намаляване на пластмасовите отпадъци.
Малките промени в поведението на всеки от нас могат да окажат огромно въздействие върху намаляването на потока пластмасово замърсяване и предотвратяване на неблагоприятните му ефекти върху човешкото здраве и околната среда.
Още данни и факти за замърсяването с пластмасови продукти можете да видите в следната инфографика.
Вижте още интересна и полезна информация по темата на официалната интернет страница по проекта – www.ekoinitsiativi.com и в Youtube канала на Основно училище „Христо Ботев“, с. Бата.