Само в КОЦ-Бургас извършват диагностика на сентинелни лимфни възли, която спасява животи при меланома
Гама сондата, която използват специалистите на Комплексния онкологичен център, е единствена по рода си в България, колеги лекари пращат пациенти тук даже и от Варна
Единствена по рода си за Източна България процедура се извършва при онкоболни пациенти в КОЦ-Бургас. Касае се за биопсия на т.нар. „сентинелни лимфни възли”, които са особено ценни при лечението на злокачествени меланоми на кожата. По темата говорят онкохирургът специалсит д-р Николай Киселков и д-р Петя Тусчиева - ординатор по медицинска радиология.
Процедурата е буквално животоспасяваща. Сентинелните лимфни възли се наричат така, защото са своеобразни „пазачи”. Това са лимфни възли, намиращи се най-близко до открития меланом и съответно са най-възможната локация за проява на метастази.
„Пациентът, идвайки при нас, се диагностицира. Заболяването се стадира с ПЕТ скенера при д-р Петя Тусчиева и ако не се открият очевидни разсейки, случаят се превръща в подходящ за т.нар. „сентинелна лимфна биопсия”. При нея се търси възел в региона на меланома, който би поел евентуална метастаза, която няма как да бъде открита нито с ехограф, нито с ПЕТ скенер, защото е много малка - понякога под 1 мм в диаметър”, обясни д-р Николай Киселков.
Специален радиоактивен изотоп се инжектира около изрязания хирургически меланом и се маркира възелът. След това, с помощта на гама сонда, която също е единствена в цяла Източна България, се проверява дали той „свети”. Ако уредът сигнализира посредством звук или картина, това означава, че лимфният възел е реагирал на радиацията и следователно в него са налични т.нар. „микрометастази”
„Така е възможно да премахнем само този конкретен възел, вместо цяла система от тях. Веднъж изваден извън тялото, той отново премианава проверка с гама сондата, за да се потвърди диагнозата. След това започва специфично лечение за период от 12 месеца под формата на имунотерапия. Гама сондата, с която КОЦ-Бургас разполага, е най-модерната в България”, казва още д-р Киселков.
Ординаторът по медицинска радиология д-р Петя Тусчиева пък обясни, че нейни колеги от Варна пращат свои пациенти в Бургас именно за провеждане на тази животоспасяваща диагностика. За миналата година случаите са били 3, от които за съжаление един човек е реагирал положително на пробата и се е оказало, че има наличие на микоркарцином в негов лимфен възел.
„Правим сентинел и при карцином на гърдата при жените почти винаги когато ПЕТ скенер не покаже нищо. Така, ако открием проблем по този метод, хирурзите не режат голямо количество лимфни възли - процедура, която понякога е осакатяваща, а само един специфичен”, каза д-р Тусчиева.