Ще работим да сме първа политическа сила, а след това ще разговаряме с всички големи партии в НС, обяви Христо Иванов
Отиваме на избори, защото стигнахме до разпределението на дългата власт – на съдебната система и на регулаторите, каза лидерът на "Да, България"
Залогът на предсрочните парламентарни избори са съдебната власт и регулаторите. Кадровото попълнение в тези органи не бива да започва в този парламент. Това каза в интервю за БНР съпредседателят на „Демократична България“ Христо Иванов. Отиваме на избори, защото стигнахме до разпределението на дългата власт – на съдебната система и на регулаторите. ГЕРБ и ДПС имат 100% в нея и не бяха съгласни тя да бъде заменена при конкуренция на кандидатурите, прозрачност и обществено участие. И когато видяха, че ние няма да отстъпим от това, започнаха да търсят поводи да взривят преговорния процес. Седем пъти заявяваха - край на процеса, отиваме на избори. През цялото време търсеха поводи да го прекратят. Но голямата причина е желанието на г-н Пеевски да определя мнозинствата в съдебната власт, заяви Иванов.
По думите му, партийните съотношения след изборите ще определят не просто министерските постове за поредните няколко месеца, а регулаторите и съдебната власт за период от 5,6,7 години. Те ще са за това дали ще бъде осигурен прозрачен и конкурентен процес на кадрови подбор, с фокус върху качествата на кандидатите, или Делян Пеевски ще назначава хора на ключови позиции.
„Нашите избиратели могат да са критични към нас за всичко, но това, че ние не се съгласихме да жертваме съдебната власт и регулаторите и ще продължим да се борим - това е големият залог за следващия парламент“, категоричен е съпредседателят на ДБ.
Той декларира, че ПП-ДБ ще разговарят с представителите на големите партии в следващото Народно събрание според парламентарната аритметика. Първият разговор ще бъде за съставянето на правителство, за да се осигури парламентарно време, през което да се развият процедурите за кадровите назначения, които отнемат месеци. Но още тогава задачата ще бъде дали ще може да се формира изпълнителна власт тъкмо около ангажимента за продължаване на реформите.
Следващият въпрос, по думите на Иванов, ще бъде кои са хората, които могат да извършат реформите в конкретните сектори. ПП-ДБ ще продължат да разговарят с всички, които са готови да правят реформи, и ще настояват реформите да са фокусът на този разговор.
Ще работим да сме първа политическа сила, искаме избирателите да ни дадат възможност да наложим тези приоритети. Когато Пеевски е разбрал, че опитът му да установи контрол над нас се е оказал илюзорен и че няма да получи това, което иска, тогава реши да ни оклепа. Ако избирателите решат върху това да се фокусират, те ще започнат да пият мазното кафе на Пеевски. Защото ще му дадат властта да определя кадрите в съдебната власт и в регулаторите, предупреди лидерът на „Да, България“.
И призова симпатизантите на ПП-ДБ: „Въпросът е ние да сме по-силни, ние да можем да отстоим с по-голяма сила тези приоритети, по които доказахме, че не отстъпваме.“
Христо Иванов декларира, че ПП-ДБ няма да участва в опити за попълване на регулаторите в този парламент, защото това няма да е в обществен интерес и да отговаря на стандартите, заложени в Конституцията и в предложения механизъм за прозрачност, конкуренция и политическа отговорност. Най-малкото, за такава процедура се искат минимум 3 месеца и до изборите няма време тя да се осъществи.
„Освен това първо трябва да имаме обвързано мнозинство, а не плаващи мнозинства, защото се нагледахме на ситуации, в които с едно мнозинство започва процедурата, с друго се завършва. Ние няма да участваме“, категоричен е Иванов.
Той напомни, че винаги, когато ГЕРБ са имали несъгласие с ПП-ДБ, не е било проблем да си осигурят мнозинство с ДПС, ИТН и „Възраждане“.
От името на коалицията ПП-ДБ Иванов заяви, че вътрешният министър Калин Стоянов и министърът на електронното управление Александър Йоловски не трябва да участват в служебното правителство, защото имат ключова роля в провеждането на честни избори.
ПП-ДБ отдавна няма доверие на Стоянов, на когото бе искана оставката, но не е било възможно той да бъде сменен без съгласието на ГЕРБ, а Йоловски участва в скандала с машините на местните избори, когато 500 000 гласа бяха изхвърлени и никой не понесе политическа отговорност.