Три типа са партиите у нас - продемократични, съмнително прозападни и прокремълски
ГЕРБ имат възможност за много силен ход – честно да разкажат всичко за последните 15 години, коментира пиар експертът
Любомир Аламанов работи в сферата на комуникациите повече от 20 години. Проектите и кампаниите, в които е участвал, са спечелили повече от 100 български и международни награди. Аламанов е един от създателите на Българската асоциация на пиар агенциите и неин пръв председател. Той е един от основателите на Центъра за анализи и кризисни комуникации. Потърсихме го за коментар на последните политически събития от имиджова гледна точка. Интервюто е с писмени въпроси и отговори.
- Г-н Аламанов, като че ли пиарът взима връх в последните седмици в отношенията между ГЕРБ и ПП-ДБ. Кой надделява според Вас имиджово към момента?
- Комуникациите стават все по-важна част от живота и дейността на всяка организация в съвременния свят. Политическите формации използват различни комуникационни инструменти, за да подсилят своите позиции и да получат по-голямо предимство в преговорите. И тези инструменти отразяват целите и мотивите на самите партии. В конкретната ситуация виждаме отново шумните изявления на ГЕРБ-СДС, непрекъснатото им променяне на мнението, опити за заплахи, ултиматуми и всичко друго, което би оставило впечатление, че много искат да се състави правителство. Но не се виждат желание за спазване на даденото обещание преди 9 месеца, поемане на отговорност за забавяне на реформите, обяснение защо не искат да подпишат споразумение с точни срокове за следващи действия по съдебната реформа и промяната на службите за сигурност. Не се виждат и отговори на силно наболели въпроси, като кой ще поеме отговорност за „Турски поток“, кой ще се извини за колаборацията с кремълската власт, кой ще се извини за загубените години. Така че макар и ГЕРБ-СДС да са много шумни на повърхността, усещането, което оставят, е за кухота на фразите и истерия заради нежеланието да се поемат истински ангажименти.
- Може ли да се каже кой реално е по-виновен за това, че май отново ще се ходи на бързи предсрочни избори? Кои са реалните причини за провала на преговорите според Вас?
- ГЕРБ за пореден път са първа политическа сила и, ако използваме техните думи, те би трябвало да носят отговорност за мнозинството и за съставяне на правителство. Явно не могат, защото не искат да поемат реални ангажименти в какви срокове ще се извърши реформата. Припомням, че преди 9 месеца бе гласувано правителството на академик Денков с основна цел провеждане на реформите, особено в съдебната система, които са силно закъснели. Нежеланието на ГЕРБ да спазят това си обещание, както и сегашното им бягство от подписване на конкретни ангажименти за срокове на приемане на законодателни промени, може да се разглеждат като реалните причини да се тръгне по ужасната пътека към нови поредни избори.
- Мария Габриел подаде заявление в Народното събрание, че се отказва да предлага правителство. Според Вас има ли шанс за пореден обрат и все пак този парламент да излъчи нов кабинет?
- След фиаското на хода на Мария Габриел силово да предложи списък с министри, който не е одобрен от тях самите, както и след като даже не се извини за този опит за политическа измама, беше повече от ясно, че ще върне мандата, за да не минава през унизително противоконституционално гласуване в парламента. Сигурно някой ден ще се разбере защо Мария Габриел постъпи по този начин, кой й повлия и как я накара. Но сега трябва да се мисли държавнически – ГЕРБ искат ли да се продължат реформите, да продължи пътят на България към Шенген и Евро-зоната, да продължим да сме пълноправен член на Европейския съюз, или искат да ни тласнат към поредна криза. Ако искат първото, да подпишат Споразумението с ПП-ДБ, да поемат ангажимент за сроковете за реформи, да подкрепят и участват в правителство с втория мандат. В противен случай ще останат в историята като партията, която най-много пъти е печелила изборите и най-много пъти е била неспособна да направи мнозинство.
- Очаквате ли нов субект да промени баланса в следващия парламент при предсрочен вот през юни?
- Лесно може да се види, че политическият спектър в момента е разделен на три основни сектора: ярко про-демократични партии, които искат реални реформи, съмнително про-западни партии, имащи в редиците си хора от списъка Магнитски, които не искат особено охотно да има реформи, и про-кремълски партии, които искат да ни отклонят от цивилизационния ни избор да сме част от западната демокрация и да ни хвърлят обратно в ръцете на диктатора. Даже и да се появи нов субект, той би бил в един от тези сектори. Заявките, които чуваме, са за третия вид формации. Хубавото е, че броят избиратели на тези формации е константен за сектора им, така че ако нов субект вземе повече гласове, то някой от старите ще загуби тези гласове. На практика няма значение кой е предпочетеният в момента – дали ИТН, ВМРО, Възраждане, Трети март, БСП или друг субект, посланията и действията са едни и същи.
- А кой има потенциал да отиграе по-добре ситуацията в евентуалната предизборна кампания – ГЕРБ или ПП-ДБ?
- В една кампания има огромно значение как ще се комуникира. Но и от какви позиции се тръгва. В момента ПП-ДБ са в по-силната позиция да разговарят на принципно ниво и да настояват за дълбоки реформи. Трябва само да намерят правилния начин да стигнат до повече избиратели. ГЕРБ са силни в комуникациите, но те нямат принципна позиция. А и отказват да дават отговори на много въпроси. Което може да им създаде проблеми в една кампания. Те имат възможност за много силен ход – честно да разкажат всичко за последните 15 години. Кой и как подписа за „Турски поток“, кой и как помогна за създаването на явлението Нотариуса в съдебната система, кой и как не проведе нужните реформи. Само с подобна честност може да спечелят обратно избиратели и да спрат негативния си тренд от няколко избора насам.
- Очаква се комбинация на избори „2 в 1“ - вот за европейски и български парламенти на 9 юни. Очаквате ли това да даде бонус или да ощети електорално някои от политическите сили?
- Ако се стигне до извънредни парламентарни избори, може би комбинацията им с европейските ще бъде добре, за да не се уморят допълнително гласоподавателите. А и все пак на карта ще бъдат поставени влизането ни и в сухопътния Шенген, влизането в Еврозоната и много други теми, свързани с цивилизационния ни избор да сме част от западната демокрация. Така че би трябвало тази комбинация „2 в 1“ да отличи истинските про-демократични партии от фалшивите.
- Какво е най-вероятно да се случи в следващия парламент според Вас? Кои формации очаквате евентуално да излъчат управление?
- Както казах и по-горе, в настоящата ситуация има три различни сектора от политически формации. Никой от тях не може да управлява сам. И може би е най-добре про-западните партии да успеят да намерят път към истинските реформи, които обществото чака от 15 години. Иначе завъртането в безсмислена примка от нови и нови избори няма да промени нищо. Все пак да спомена и отговорността на самите избиратели. Трябва да разберат, че само от тях зависи кого ще изпратят в парламента и кой ще определя бъдещето им. Затова трябва да гласуват с мисъл за децата си.
Както виждате щом естрогена е мнозинство няма как да се оправим,независимо дали се гледа на Изток или Запад.
Щото толкоз можити!!!
933 лева - Бруто = 724 лева Нето
... нидей са излага, маняк!
Иначе, да си жив и здрав!
Хахаха
Новото чудо ПР обещава победа на ПП-ДБ :))))
По техни солствени изследвания ПП-ДБ ще са около 10% , за това са проиграли всички възможни варианти, за да не изпаднат под БСП, за това и не искат избори, но пък искат цялата власт.....
Колкото и да се напъват, пътници към бунището са!
Довиждане и единствено към бай Ставри,луксозното крило може да потеглите.
...При месечна издръжка на 1 човек 1438 лева...
Миним. заплата=724 лева...
Миним. пенсия за старост=523 лева...
Миним. пенсия за болест=444 лева...
...Каква според Вас е "заложената рамка"?
...
...При месечна издръжка на 1 човек 1438 лева...
Миним. заплата=724 лева...
Миним. пенсия за старост=523 лева...
Миним. пенсия за болест=444 лева...
...Каква според Вас е "заложената рамка"?
...
...При месечна издръжка на 1 човек 1438 лева...
Миним. заплата=724 лева...
Миним. пенсия за старост=523 лева...
Миним. пенсия за болест=444 лева...
...Каква според Вас е "заложената рамка"?
...
Хляб сланина лук половинка вино
Обяд
Туршия 1 ракия пача 1 литър вино
Вечеря
Кисело зеле 2 ракии кренвирши 3 броя сланиня 1л вино