Нова държава се появи на Балканите
Баня Лука е нейната столица
Парламентът на Република Сръбска направи историческа крачка, като прие промени в проектоконституцията и нов Закон за защита на конституционния ред. 50 депутати подкрепиха проекта, а 8 бяха против, което открива пътя към обществено обсъждане в рамките на 30 дни, след което документът ще бъде окончателно приет.
Проектът на новата конституция предвижда значителни промени в управлението на Република Сръбска. Според нея ентитетът има право на самоопределение и може да се присъединява към федерални или конфедеративни съюзи с други държави.
Една от най-дискутираните промени е възможността за създаване на собствена армия, както и премахването на Съвета на народите и поста вицепрезидент. Освен това Баня Лука ще стане официална столица, а Източно Сараево ще има статут на административен център със седалище в Пале.
Друга ключова промяна е, че Конституционният съд на Република Сръбска ще има последната дума за прилагането на законите на Босна и Херцеговина в границите на ентитета. Това означава, че решенията, взети на държавно ниво, ще влизат в сила само след одобрение от Народното събрание на Република Сръбска.
Законът за защита на конституционния ред, предложен от президента на Република Сръбска, също предвижда създаване на специална прокуратура и специален съд, както и Служба за защита на конституционния ред, която ще има правомощия да събира разузнавателни данни и да предотвратява заплахи срещу сигурността на Република Сръбска.
Въпреки заявеното намерение за засилване на суверенитета, промените предизвикват напрежение на международно ниво, тъй като могат да доведат до допълнителни разногласия между Република Сръбска и централните власти на Босна и Херцеговина.
Република Сръбска продължава да се позовава на Дейтънското споразумение от 1995 г., което сложи край на кървавата война в региона, но дали тези промени ще укрепят автономията на ентитета или ще го изправят пред нови конфликти, предстои да стане ясно.




















