×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Защо има "лятно часово време"


15 Март 2024, Петък, 11:38 ч.
Автор: Флагман.бг

Смяната на времето започва като начин да се увеличи използването на дневната светлина, но ползите от него са спорни

Изместването на времето започна като начин за максимизиране на слънчевата светлина в Северното полукълбо. Но отдавна е изключително спорен. Пролетта носи много промени: по-топли и дълги дни, цъфтящи цветя и - за много хора по света - началото на лятното часово време.

Този период, често неправилно наричан лятно часово време (DST), в България започва в 3,00 ч сутринта на последната неделя на март. Тогава часовниците се преместват с един час напред, което води до загуба на един час сън. Лятното часово време приключва в 4,00 сутринта в последната неделя на октомври. Тогава часовниците се връщат с един час назад, с което печелим обратно този един час сън.

Идеята зад смяната на часовника е да се използва максимално дневната светлина в Северното полукълбо. Но хората отдавна спорят за ползите от „изместването“ на времето. Докато някои посочват проучвания, които показват, че това може да навреди на вашето здраве, други твърдят, че допълнителните часове дневна светлина позволяват на хората да остават на открито до по-късно вечер.

Защо е създадено лятното часово време

Мнозина приписват лятното часово време на Бенджамин Франклин заради хумористичното писмо, което изпраща до Journal de Paris (в-к „Парижки журнал“) през 1784 г. В него той изразява наблюденията си, че Слънцето изгрява много преди повечето парижани да се събудят. Според него, ако хората стават с изгрева, градът може да спести „огромна сума“ от свещите, палени в тъмните вечерни часове. Той предлага някои забавни решения на проблема, включващи оръдия, стрелящи по улицата, за да събудят хората, данъци за затворени прозорци и ограничения за продажба на свещи. Никога обаче не е предлагал смяна на времето.

Други приписват идеята на Джордж Хъдсън, ентомолог от Нова Зеландия, който през 1895 г. предлага двучасово лятно часово време, за да има повече време да събира насекоми. Скоро след това британски активист на име Уилям Уилет предлага подобна идея за предотвратяване на загубата на дневна светлина. Той внася концепцията в парламента на Англия в началото на 1900 г. но тя не събира нужното одобрение и е отхвърлена.

Идеята на смяна на времето на практика се осъществява от Германия в трудните години на Първата световна война. Страната въвежда първото лятно часово време през 1916 г., за да увеличи максимално използването на ресурсите през слънчевите часове. (Първото сезонно изместване на времето в България се случва през 1979 г.)

Къде се спазва лятното часово време

В световен мащаб популярността на смяната на часовниците варира. По-голямата част от Северна Америка, Европа, Нова Зеландия и няколко региона на Близкия изток спазват годишната смяна, въпреки че има разлики в началните и крайните дати. По-голямата част от Африка и Азия не местят стрелките на часовника. Южна Америка и Австралия са разделени по въпроса.
Позицията на Европа обаче скоро може да се промени. През 2019 г. Европейският съюз гласува за прекратяване на задължителното изместване на времето. Но влизането в сила на това решение изглежда засега е отложено. Очакваше се държавите членки да решат до 2021 г. дали да останат на лятно или зимно часово време, но преговорите са в застой, тъй като се преодоляват последиците както от Brexit, така и от пандемията от COVID-19.

Има ли ползи от лятното часово време

За мнозина промяната е нежелана и води до пропуснати срещи и сънливи граждани. Но може да има и по-тежки последици. Някои проучвания идентифицират увеличаване на сърдечните удари, които се увеличават при местене на стрелките напред и леко намаляват при връщането на стрелките. Други проучвания предполагат, че промяната на времето може да бъде свързана с увеличаване на фаталните автомобилни произшествия, въпреки че ефектът е малък в сравнение с общия брой катастрофи всяка година. Други опасения включват въздействие върху имунната система поради неизбежната загуба на сън.

Нещо повече, много проучвания поставят под въпрос дали изобщо е имало спестяване на енергия. Проучване от 2008 г. на Министерството на енергетиката на САЩ предполага, че в Съединените щати допълнителните четири седмици лятно часово време спестяват около 0,5% общо електричество на ден. Други заключават, че по-късните часове на слънчева светлина често намаляват потреблението на електроенергия през това време, но също така стимулират по-интензивното използване на климатик вечер или по-големи енергийни нужди за осветяване на тъмните сутрини.

Все пак, тези въздействия може да са специфични за местоположението. Едно проучване установява, че лятното часово време е причинило увеличаване на търсенето на енергия и емисиите на замърсяване в Индиана, докато друго установява леки намаления на потреблението на енергия в Норвегия и Швеция.

В наши дни аргументите в полза на лятното часово време обикновено се съсредоточават върху стимула, който смяната на часовото време дава на вечерните дейности. Хората са склонни да излизат навън, когато е светло след работа - да спортуват, да се разхождат, да водят децата на детската площадка вместо да седят на дивана. Много индустрии на открито насърчават лятното часово време, което според тях увеличава печалбите. Петролната индустрия също го подкрепя, тъй като хората шофират повече, ако все още е светло след работа или училище.

Но на много места смяната на времето е крайно непопулярна. Предстоящото оттегляне на Европа от годишната промяна произтича от проучване, което разкрива, че приблизително 80% от около 4,6 милиона респонденти са против лятното часово време. Някои американски държави вече са се отказали изцяло от лятното часово време: Хавай, по-голямата част от Аризона и териториите на Гуам, Пуерто Рико, Американска Самоа, Американските Вирджински острови и Северна Мариана острови.
Засега обаче, ако живеете в регион, който премества часовниците два пъти годишно, внимавайте за ефектите му.

От nationalgeographic.bg


В категории: Животът


Коментари
Нападение с нож в Берлин
Нападение с нож в Берлин 21/02/2025, Петък 21:33 4
Каза за Реал Мадрид
Каза за Реал Мадрид 21/02/2025, Петък 20:48 1
Много е зле
Много е зле 21/02/2025, Петък 20:33 0
Флагман.БГ Той не е виновен Той не е виновен 21/02/2025, Петък 20:24 0
Радва се на нежен "допинг"
Радва се на нежен "допинг" 21/02/2025, Петък 20:00 1
Звучен скандал в София
Звучен скандал в София 21/02/2025, Петък 19:33 0
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Грешка в бюджета за 800 млн. лева! Асен Василев предлага да извадят от „фризера“ парите за майките Грешка в бюджета за 800 млн. лева! Асен Василев предлага да извадят от „фризера“ парите за майките Парите стигат и за размразяване на минималната работна заплата, изчисли бившият финансов министър Зафиров: Няма да останем и минута във властта, ако посегне на джоба и здравето на българите Зафиров: Няма да останем и минута във властта, ако посегне на джоба и здравето на българите Преди да говорим за пестене, трябва да си дадем ясна сметка, че има риск големи групи от хора да бъдат поставени от пълно социално изключване, каза той Драми на кантара! Виолета от Бургас свали 6,62% от теглото си, а Тодор от Созопол – 6,08 Драми на кантара! Виолета от Бургас свали 6,62% от теглото си, а Тодор от Созопол – 6,08 Деян от Русе напусна „Живот на кантар“, след като повечето от съотборниците му предпочетоха в отбора да остане Йорданка Ужасна миризма и гъст дим над... Ужасна миризма и гъст дим над... Пловдив Организира се събитие в памет на Тома Бинчев Организира се събитие в памет на Тома Бинчев То ще се проведе в София Шоу в „Живот на кантар“! Вижте как теглят 50 метра 14-тонни трамваи Шоу в „Живот на кантар“! Вижте как теглят 50 метра 14-тонни трамваи Драма на финала, тимът на Тодор от Созопол и Виолета от Бургас победи, а сините изостанаха само с 20 см Бургазлията Димитър от "Един за друг" и любимата му са... Бургазлията Димитър от "Един за друг" и любимата му са... "Просто уникални хора", твърди участничка във формата Флирт на върха на света: Путин между Тръмп и Си Флирт на върха на света: Путин между Тръмп и Си Руският президент обожаваше вниманието, обожаваше тези малки кавги между ухажорите му. И най-вече обожаваше подаръците Радва се на нежен "допинг" Радва се на нежен "допинг" Никол подкрепи Везенков в Ботевград Летището в Сарафово да носи името „Черно море“, искат ученици от Бургас Летището в Сарафово да носи името „Черно море“, искат ученици от Бургас Ректорът на БСУ проф. Милен Балтов изтъкна, че и сега много авиокомпании обозначават в своите сайтове бургаското летище с това название, но в скоби
Тя ли е най-красивата блондинка в Калифорния? (СНИМКА) Тя ли е най-красивата блондинка в Калифорния? (СНИМКА) Колинс е модел Нападение с нож в Берлин Нападение с нож в Берлин Мъж беше намушкан при Мемориала на Холокоста Каза за Реал Мадрид Каза за Реал Мадрид Няма шанс Ямал да премине в "белия балет" Той не е виновен Той не е виновен Рефер отнесе санкция заради рядко виждана ситуация Може ли да има мир в Украйна без Европа в преговорите? Британският посланик шикалкави за искането на Путин Може ли да има мир в Украйна без Европа в преговорите? Британският посланик шикалкави за искането на Путин Ще изпратим само мироопазващи сили и то в подходящ момент, уверява Н.Пр. Натаниел Копси, но Русия не ги ще там и може да се превърнат в пушечно месо   Бъфет продаде 50% от портфолиото си, да се готвим ли за криза? Бъфет продаде 50% от портфолиото си, да се готвим ли за криза? На обща стойност от близо 150 млрд. долара, серията от продажби е прецедент в кариерата на легендарния финансист Ватиканът с последна информация за състоянието на папата Ватиканът с последна информация за състоянието на папата Франциск се лекува в римската болница „Джемели“, където беше приет на 14 февруари Макрон ще предупреди Тръмп да не проявява слабост пред Путин Макрон ще предупреди Тръмп да не проявява слабост пред Путин Очаква се срещата да е в понеделник, за да обсъдят ситуацията в Украйна ФБР има нов директор ФБР има нов директор Смята се, че Каш Пател е верен сподвижник на Тръмп Володимир Зеленски с важен ход Володимир Зеленски с важен ход Точно сега американският президент е много разочарован от украинския лидер, отбеляза съветникът по националната сигурност на САЩ Майк Уолц
Владислав Горанов, бивш финансов министър Владислав Горанов, бивш финансов министър Политическата класа прояви разум, за да създаде смисъл Виц на деня Виц на деня - Какво е "Женски радости"?
- Дънките ти падат, а сутиена ти стиска.
Виц на деня Виц на деня Момиче при зъболекаря:
- Ако знаети колко ме е страаааах! Предпочитам да родя, вместо да ми вадят зъб.
Зъболекарят:
- Ама хайде решавайте по-бързо, че да знам кой инструмент да използвам.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Човек, колкото и да е суеверен, никога няма да откаже 13-та заплата.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори