×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Американското разузнаване: Западните Балкани са застрашени от етническо напрежение


13 Март 2024, Сряда, 13:00 ч.

Това се казва в оценка на американската разузнавателна общност в годишния доклад за заплахите през 2024 година

През 2024 г. Западните Балкани вероятно ще бъдат изправени пред повишен риск от междуетническо насилие. Това се казва в оценка на американската разузнавателна общност в годишния доклад за заплахите през 2024 г., предаде БГНЕС.

"Националистическите лидери вероятно ще изострят напрежението в името на политическата си изгода, а външните участници ще засилват и използват етническите различия, за да увеличат или защитят регионалното си влияние или да попречат на по-голяма интеграция на Балканите в ЕС или евроатлантическите институции", предупреждават експертите.

В документа са посочени най-ярките опасности за взрив на Балканите:

- Сблъсъците между сръбските националисти и косовските власти, които доведоха до смъртни случаи и ранени, включително наранявания на войници мироопазващи сили на НАТО, през 2023 г., когато група въоръжени сърби навлезе в Северно Косово и уби косовски полицай.

- Лидерът на босненските сърби Милорад Додик предприема провокативни стъпки, за да неутрализира международните надзор в Босна и да осигури фактическо отделяне на своята Република Сръбска. Действията му могат да подтикнат лидерите на бошняшкото мюсюлманско население да укрепят собствения си капацитет, за да защитят своите интереси. Това може да доведе до ожесточени конфликти, които биха могли да претоварят мироопазващите сили.

Потенциални сътресения в рамките на държавите

Вътрешнодържавните сътресения - независимо дали са породени от вътрешни размирици, икономическо недоволство или предизвикателства в управлението - могат да подхранват цикли на насилие, бунтове и вътрешни конфликти.

Предизвикателствата често са преплетени с влошените социално-икономически резултати, широко разпространената корупция, разместванията на населението, натиска и разпространението на екстремистки идеологии от терористични и бунтовнически групи.

През последното десетилетие ерозията на демокрацията по света, напрежението в съюзите на САЩ и предизвикателствата пред международните норми затрудниха САЩ и техните съюзници да се справят с глобалните проблеми, като същевременно създават по-големи възможности за действие на непочтени правителства и групировки безнаказано.

По-долу изтъкваме няколко случая, които ще имат потенциал за по-голямо въздействие върху глобалната сигурност и потенциал за действие от страна на Съединените щати, техните съюзници и партньори", се казва още в документа.

Американските регионални съюзници в рамките на НАТО, що се отнася до Западните Балкани, включват Хърватия, Северна Македония, Албания и Черна гора. Унгария също граничи с Босна и Херцеговина.


В категории: Политика


3
Коментара
Какво време ни очаква?
Какво време ни очаква? 09/04/2025, Сряда 07:18 0
Жесток грабеж в България
Жесток грабеж в България 08/04/2025, Вторник 21:45 0
Отиде си рок легенда
Отиде си рок легенда 08/04/2025, Вторник 21:30 0
Протест в Русе
Протест в Русе 08/04/2025, Вторник 20:57 0
Пак показа класа
Пак показа класа 08/04/2025, Вторник 20:24 0
Медведев с много тежки думи
Медведев с много тежки думи 08/04/2025, Вторник 20:00 9
Брутален побой в София
Брутален побой в София 08/04/2025, Вторник 19:49 0
3
Коментара по темата
3.
Дада
14.03.2024 19:12:59
0
1
Американското разузнаване,явно се подготвя за ново бомбардиране на славянска държава,и да не забравяме че точно тези са бомбардирали градове с цивилно население на България а не военни обекти
2.
satiricon
13.03.2024 16:23:30
1
9
А у нас пък успешно почна да се насажда конфликт русороби и интелектуалци - преди 10 години не съм си помислял че някой би плюл по 3ти март. Чакам някой да се изпляска че е трябвало да останем под турско влияние за да сме модерна и развита държава. Та евроатлантиците са новите еничари и надминават русоробите по всички показатели. Досега всяка страна на която големият брат е побутнал за бурно развитие на демократично общество завършва или с гражданска война или освободена от някой съсед и ли пък прочистена от злото от големият брат. Та българи стига сте ревали НАТО и РУСИЯ ами да живее България и да изринем продажните мекерета
1.
Дуньо Простия
13.03.2024 13:24:30
0
13
"Унгария също граничи с Босна и Херцеговина"

Другари вестникари, изместихте ме от първото място по простотия :)
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Какво време ни очаква? Какво време ни очаква? Над Черноморието на места ще превали слаб дъжд Намерените трупове в рекичка край „Илиянци“ са на близнаци Намерените трупове в рекичка край „Илиянци“ са на близнаци Двамата братя са напуснали дома си в София на 15 март Всички полудяха по този черен козунак Всички полудяха по този черен козунак Новата съставка е активен въглен, месят се с квас, а захарта е само за поръсване отгоре Жесток грабеж в България Жесток грабеж в България Неприятен случай в село Батак Апарати да изследване на морето представят на Фестивала на роботиката в Бургас Апарати да изследване на морето представят на Фестивала на роботиката в Бургас В Конгресния център влизат 28 отбора, ще има и томбола „Снимай FIRST® LEGO® League“ Ще разпнат ли вътрешният министър заради съмнение за контрабанден канал в Пловдив и политически чадър Ще разпнат ли вътрешният министър заради съмнение за контрабанден канал в Пловдив и политически чадър Ивайло Мирчев заговори за връзка с Пеевски и с Таки на двамата сдърпали се бизнесмени, които били с нрав от 90-те години Протест в Русе Протест в Русе Ето защо Гигафабрика за изкуствен интелект може да изникне в София или край морето Гигафабрика за изкуствен интелект може да изникне в София или край морето Подходящите терени са с площ около 2 кв. км и това струва около 8-10 млрд. долара, обясни Илия Кръстев от асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии Пак показа класа Пак показа класа Рамазанов е много силен Енергийният министър с добра новина за ядрените мощности на България Енергийният министър с добра новина за ядрените мощности на България Седми блок на АЕЦ „Козлодуй“ се очаква да бъде въведен в експлоатация през 2033 – 2034 г, но е време да говорим за кадрите, каза Жечо Станков
Започна масова стачка в Гърция, родно министерство излезе с препоръки Започна масова стачка в Гърция, родно министерство излезе с препоръки Недоволство ще изразят учители, лекари, служители в общинската администрация и работещи в частния сектор Доналд Тръмп налага на Китай мита от 104 на сто от утре Доналд Тръмп налага на Китай мита от 104 на сто от утре Това се случва след като Пекин реши да обложи американските продукти с 34% Даниела от „Ергенът“ се уреди с диамантено колие, Мартин й подари много рокли и очила Даниела от „Ергенът“ се уреди с диамантено колие, Мартин й подари много рокли и очила Той е моят магьосник, каза писателката, след като се върна от шопинг с Елвиса Отиде си рок легенда Отиде си рок легенда Този свят напусна Клем Бърк Огромна трагедия в нощен клуб Огромна трагедия в нощен клуб Доминиканската република скърби Медведев с много тежки думи Медведев с много тежки думи Светът ще развива по-унищожителни оръжия, смята той Путин поздрави... Путин поздрави... Овечкин с голямо постижение Зеленски показа пленени китайски войници, биещи се за Русия Зеленски показа пленени китайски войници, биещи се за Русия Те са се сражавали на фронта в Донбас Руската армия си върна и последното село в Курска област Руската армия си върна и последното село в Курска област То бе в една от територите, останала под украински контрол след нападението през август Визия или илюзия - банкер №1 на ЕС Лагард иска се освободим от Visa и Mastercard Визия или илюзия - банкер №1 на ЕС Лагард иска се освободим от Visa и Mastercard Шефката на Европейската централна банка настоя за изграждане на европейска разплащателна система
Явор Божанков, политик Явор Божанков, политик Пеевски в кабинет, формално крепен от ДПС-Доган, е като сюжет на Уди Алън Виц на деня Виц на деня - Какво е "джаджа" за жените?
- Всяко нещо под капака на автомобила.
- А за мъжете?
- Закопчалката на сутиена.
Виц на деня Виц на деня Дядо при прости*утка.
- Вътре ли е?
- Не.
- Бах мама му, и отвън го няма!!!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Колкото по-лошо готви жената, толкова е по-строен мъжът и по-дебело кучето.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори