(Не)партньорите във властта не преговарят, а воюват? Сглобката се чупи от глупост, коментира политолог
Политическа логика и каквато и да било, за да отидем на предсрочни избори няма, заяви Христо Панчугов
В театъра, в който се вкараха двете страни (б.а. ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ) в последните няколко месеца, стои опасността да бъде счупено всичко от обикновена глупост. Това каза в „Тази сутрин“ по бТВ политологът Христо Панчугов.
Политическа логика и каквато и да било, за да отидем на предсрочни избори няма, подчерта той.
„Нищо от това, което се случва, не показва, че има логика в тези процеси. Освен че се повтаря ситуацията с меморандума, се случва същото и когато създаваха това правителство. И двете страни много не искаха правителство, а то беше едно надлъгване, докато се оказа, че всички го искат в името на стабилността“, припомня Панчугов.
„Доскоро си мислих, че няма да има предсрочни избори, а сега ситуацията изглежда различно. Това първо не е разговор – т.е. да се докараме дотам да преговаряме за правителство, което вече съществува, да бъде оставено в последната седмица, в която се връчва мандата от президента е откровена глупост. Не знам дали е нарочно или не“, добавя той.
„Това, което се случва сега, е опит да се надделее над другия. Това е битка, а не разговор и шансовете сглобката да се счупи нарастват с всеки изминал ден“, коментира политологът.
Колежката му Цветанка Андреева пък изтъкна, че голямата битка в момента е за министрите и за начина, по който ще се структурира този кабинет, ако изобщо съществува. „Тя не е толкова за регулаторите и за реформите. Проблемът е, че има различни визии за това как трябва да изглежда правителството след ротацията“, обясни дамата, която е политически анализатор.
„ГЕРБ предлагат 50:50, разделение с ясно носене на политическа отговорност, с голяма персонална промяна в състава, докато либералната коалиция разчита много повече на запазване на досегашното статукво, в което държат много повече ресурси. Там официално партията на Бойко Борисов има само един министър“, уточни тя.
„Малко странно изглежда, ако очакват точно Румен Радев да им даде възможност да се конституират отново. Ако не са си свършили работата, да разчитат на обстоятелствата, на конституционните срокове е някак безнадеждно“, подчерта Андреева.
„След меморандума на ПП-ДБ разговорите бяха абсолютно същите, каквито са и сега – 10 дни по-късно. Това чувство на безвремие и нищоправие ще продължи. Днес ще разберем от президента още колко“, каза пък журналистът Константин Вълков.
„Малка победа за ГЕРБ ще е, ако няма ротация в Народното събрание. Не разбирам какво налага един господин от друга партия толкова да иска да стане председател на парламента. Малка победа за ПП-ДБ ще е един господин да спре да се показва толкова по телевизорите и разговорите да се водят с Джевдет Чакъров“, добави той.
„Ситуацията вече е такава, че е все едно 9 месеца да сте били женени за някой друг и да се сетите да правите предбрачно споразумение. Това е абсурдно! Да се очаква, че тази седмица ще се постигнат споразумения, които досега не са, е откровено странно“, коментира пък Панчугов.
„Въпросът не е за краен срок. Той беше ясен – 6 март. Както и да разкажат това, което се случва, който и да излезе виновен накрая, българските граждани ще останат разочаровани, че за пореден път ще минат през целия този процес, който ни играха две години. Колебаещите се за кого да гласуват ще решат да гласуват за някой трети“, предупреди той.
„Промените в Конституцията, които отвориха фронта с Трети март, оставиха вакуум, в който Румен Радев се разпищови. Нямаше никой срещу него. Председателят на Народното събрание реши да слуша как го освиркват на Шипка, вместо истински да се конфронтира в тази ситуация. Отвориха този фронт и го оставиха сам“, коментира политологът.
„Някои хора ще говорят в Народното събрание за пращане в Белене безнаказано, а други ще лепят етикети на политици, т.е. ще чуваме реч на омразата, дезинформация от парламентарната трибуна и всички други ще се правят, че такова нещо не съществува. Това е най-развращаващата практика в българската политика“, добави той.
„Борисов посочи, че разделението е Шипка. Всъщност той припомни, че тази коалиция - сглобка или бъдещ коалиционен кабинет има общо идеологическо поле – на евроатлантизма. Те имат и общо минало, което ги събра преди 9 месеца и са със сходно виждане за бъдещето на България. Това, което в момента наблюдаваме, е криза на реалността. От нея обаче може да извадят шанс“, заяви Андреева.
По дефиниция кризата ражда шансове, обясни тя.
„Може да оздравят тази власт и наистина да я превърнат в дългосрочна, както искат – да използват целия мандат, защото това ще им даде възможност за дълги стратегии за реформи и за промените, за които тръбят“, заяви политологът.
Ето ти три аргумента :
-Парламента има 7% доверие !
- В последните парламентарни избори, учасгваха 36% от избирателите.
- за 24г. Асен Василев, смята да изтегли 10млрд лева дълг !!!
Не знам колко им спада рейтинга ккато ги дават, но отдавна са пили мазно турско кафе с дпс-герб-бсп.