×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Какво би станало без високосните години


29 Февруари 2024, Четвъртък, 17:30 ч.

Без тях след няколко столетия ще имаме лято през ноември

29 февруари - защо го има и как е започнало всичко? На този въпрос отговаря АП. Да разгледаме някои от числата, историята и легендите, които стоят зад явлението, което се случва (не винаги) на всеки четири години и добавя 29-и ден към февруари. Математиката е сложна в очите на лаика и се свежда до части от деня и минутата. От време на време дори се случва да има високосна секунда, но когато това се случи, не се вдига шум, предава БТА.

Според Лабораторията за реактивно движение (JPL) на НАСА към Калифорнийския технологичен институт високосната година съществува до голяма степен,

за да се синхронизират месеците с годишните събития, включително равноденствията и слънцестоенията.

Това е корекция, тъй като Земята обикаля около Слънцето за точно 365 дни и 6 часа.

Противно на всеобщото мнение обаче не на всеки четири години трябва да има високосна година. Според Националния музей на авиацията и космонавтиката добавянето на високосен ден на всеки четири години би направило календара по-дълъг с повече от 44 минути. Постановено е годините, които се делят на 100, да не следват правилото за високосни дни на всеки четири години, освен ако не се делят и на 400, отбелязва JPL.

През последните 500 години през 1700, 1800 и 1900 г. не е имало високосен ден, но през 2000 г. е имало такъв.

През следващите 500 години, ако се спазва тази практика, няма да има високосен ден през 2100, 2200, 2300 и 2500 г.

Следващите високосни години са 2028, 2032 и 2036 г.

„Без високосните години след неколкостотин години ще имаме лято през ноември“, казва Юнас Хан, преподавател по физика в Университета на Алабама в Бирмингам. „Коледа ще бъде през лятото. Няма да има сняг. Няма да има усещане за Коледа“, добавя той.

Високосната година еволюира

Древните цивилизации са използвали космоса, за да планират живота си и има календари, датиращи от бронзовата епоха. Те са се основавали или на фазите на Луната, или на Слънцето, както различните календари днес. Обикновено те са били „лунно-слънчеви“, като са използвали и двете.

А сега да прескочим до Римската империя и Юлий Цезар. Той се е сблъсквал с големи сезонни отклонения в календарите, използвани в неговите земи. Те се справяли с отклоненията, като добавяли месеци. Освен това той е трябвало да се ориентира в огромен брой календари, които са започвали по различни начини в огромната Римска империя.

Цезар въвежда своя Юлиански календар през 46 г. пр. н. е.

Той бил чисто слънчев и отчитал година от 365,25 дни, така че веднъж на всеки четири години се добавял по един допълнителен ден. Преди това римляните са смятали годината за 355 дни, поне за известно време.

Но при Юлий Цезар все пак се появявало отклонение. Имало твърде много високосни години!

    Слънчевата година не е точно 365,25 дни! Тя е 365,242 дни -

казва Ник Икс, преподавател по астрономия в Научния център с планетариум „Морхед“ към Университета на Северна Каролина в Чапъл Хил.

Томас Палайма, професор по класическа филология в Тексаския университет в Остин, казва, че добавянето на периоди от време към годината, за да се отразят вариациите в лунните и слънчевите цикли, е правено още от древните. Според него през четвърти, пети и шести век се е използвал атинският календар с 12 лунни месеца.

Това обаче не е било удачно за сезонните религиозни ритуали. Проблемът с изместването е довел до периодично „вмъкване“ на допълнителен месец в календара,

за да се синхронизира той с лунните и слънчевите цикли, казва Палайма.

Юлианският календар е бил с 0,0078 дни (11 минути и 14 секунди) по-дълъг от тропическата година, така че грешките в измерването на времето все пак постепенно са се натрупвали според НАСА. Но все пак стабилността се е увеличила, казва Палайма.

Юлианският календар е моделът, използван от западния свят в продължение на стотици години. Появява се обаче папа Григорий XIII, който калибрира отчитането на времето допълнително.

Неговият Григориански календар влиза в сила в края на XVI век. Той продължава да се използва и днес и очевидно не е съвършен, иначе нямаше да има нужда от високосна година. Но той е голямо подобрение, което намалява отклонението до едва няколко секунди.

Защо се е намесил? Заради Великден!

С течение на времето Великден навлизал в по-късен етап от годината и той се притеснявал, че събития, свързани с Великден, като Петдесетница, могат да се сблъскат с езически празници. Папата искал Великден да остане през пролетта.

Той премахнал някои допълнителни дни, натрупани по Юлианския календар, и променил правилата за високосните дни. Именно папа Григорий и неговите съветници измислили наистина стряскащата математика за това кога трябва или не трябва да има високосна година.

„Ако слънчевата година беше идеална от 365,25 дни, тогава нямаше да се налага да се притесняваме за сложните математически изчисления“, казва Икс.

Странно е, че високосната година е свързана с легенди за жени, които могат да направят предложение за брак на мъжете единствено на 29 февруари. В повечето случаи това е било добронамерена шега, но има и елемент на затвърждаване на ролите на половете.

Съществува старинен европейски фолклор по темата. Според историчката Катрин Паркин в статия от 2012 г., публикувана в Journal of Family History, една от историите представя идеята за жени, които правят предложение за брак, в Ирландия през V век, когато света Бриджит се обръща към свети Патрик с молба да предложи на жените да поискат от мъжете да се оженят за тях.

Истината е, че никой всъщност не знае откъде започва тази легенда. Но в крайна сметка идеята жените да могат да предлагат брак в един-единствен ден от годината с нищо не допринася за равенството на половете, смятат феминистките.

В света има около 5 милиона души с рожден ден на 29 февруари.

Да си роден във високосна година на високосен ден със сигурност е повод за разговори. То може да бъде доста неприятно от гледна точка на документите. Някои служби и институции, изискващи попълване на формуляри и посочване на рождени дни, се намесиха, за да обявят коя дата да се използва при високосните случаи за такива неща като например срока за валидност на шофьорските книжки - дали 28 февруари или 1 март.

Компютърните технологии значително улесниха високосните бебета при записването на важните им събития именно на 29 февруари, въпреки че все още могат да се появят проблеми в някои здравни системи, застрахователни полици и други институции, които нямат вградена тази дата в регистрите си.

 


В категории: Животът


Оляха се
Оляха се 06/04/2025, Неделя 21:53 0
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Незабравен: Поставят паметна плоча в Айтос на герой от "Великата война" Незабравен: Поставят паметна плоча в Айтос на герой от "Великата война" Проектът се реализира с дарения   Ново 20! Слънцето имало съзнание, твърди проучване Ново 20! Слънцето имало съзнание, твърди проучване Идеята всъщност изобщо не е от днес или от вчера, но чак сега се поема от научните среди До минус 5 градуса във вторник, за Цветница времето се оправя До минус 5 градуса във вторник, за Цветница времето се оправя Очаква ни цяла седмица лошо време Промоцията е близо, но тежките битки тепърва предстоят за "Нафтата" Промоцията е близо, но тежките битки тепърва предстоят за "Нафтата" Ръководството ще трябва да осигури поне 500 хил. лева за нормално съществуване във В група Идва ми да крещя – последните думи на българина, загинал при удар в Газа Идва ми да крещя – последните думи на българина, загинал при удар в Газа Съпругата му Яна сподели във Facebook един от последните им разговори, в който Маринов описва ужасяващите условия на хората, които живеят в Газа – гладки, недостиг на храна и черен пазар с публикувани цени, достигащи десетки долара за елементите на продуктите Бяхме почти убити – метеорози разказват за бруталното нападение на връх Мургаш Бяхме почти убити – метеорози разказват за бруталното нападение на връх Мургаш „Крещях, борих се, след всичко потъна в тъмнина“, каза Георги Златанов Получи пръстен от Мартин, но му би шута заради по-богат Получи пръстен от Мартин, но му би шута заради по-богат Даниела, която се надява, че новата ѝ любов ще погаси внушителните ѝ дългове от 120 000 лв Почина медицинско светило Почина медицинско светило Напусна ни доц. Величка Мълчанова Новата звезда на "Капките" е от Бургас, тази вечер влиза в кожата на Азис Новата звезда на "Капките" е от Бургас, тази вечер влиза в кожата на Азис Вениамин е възпитаник на Кина Христова и бургаската школата „Сезони“ Художничката, нарисувала изкривения портрет на Тръмп: Той унищожи кариерата ми! Художничката, нарисувала изкривения портрет на Тръмп: Той унищожи кариерата ми! Обвиненията му поставяли „почтеността й под въпрос“
Кой стои зад големите протести в САЩ Кой стои зад големите протести в САЩ ЛГБТ движенията, НПО-ата и дълбоката държава... Оляха се Оляха се Сравниха журито с ЦК на БКП Мигрант изнасили овца в Португалия Мигрант изнасили овца в Португалия Добичето е мъртво, той е открит в безсъзнание Меркурий се обръща и късметът се връща Меркурий се обръща и късметът се връща Меркурий най-накрая става директен в понеделник – на 7 април, а Венера – на 15 април. „Български“ ИИ певци заляха YouTube „Български“ ИИ певци заляха YouTube Те не пият, не пушат, не се друсат, не мрънкат за хонорар, но са еднотипни и фалшиви След помен за починал: 10 души с натравяне в спешното в Неделино След помен за починал: 10 души с натравяне в спешното в Неделино Те са били на системи Не пътувайте с мръсна кола до тази държава, ще ви глобят 400 евро Не пътувайте с мръсна кола до тази държава, ще ви глобят 400 евро Внимавайте в Гърция Проговори за рака на дъщеря си Проговори за рака на дъщеря си Моето малко момиченце е огромен герой, написа Гала Смазаха от бой футболист пред дискотека Смазаха от бой футболист пред дискотека Фаик е бил футболист на "Пирин" - Благоевград, играл е в Гоце Делчев и Банско Новите локомотиви на БДЖ ще носят имена на възрожденци Новите локомотиви на БДЖ ще носят имена на възрожденци Инициативата следва примера на първите 15 локомотива от същата серия, които вече са в експлоатация и носят имената на български владетели
Емануил Йорданов, бивш министър Емануил Йорданов, бивш министър В парламента ни никнат политически матрьошки от кръжока на Митрофанова Виц на деня Виц на деня Бабички питат малко дете пред блока:
- Ти, чий син си, бе?
- Ами, ние с татко не знаем, а мама не ни казва...
Виц на деня Виц на деня - Киро, колко кюфтета да ти тура?
- Колко си туриш на тебе, скъпа.
- Киро, напоследък много ядеш!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Стриптизьорката така силно се завъртя около пръта, че клиентите получиха кешбек!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори