Знаете ли какво е розово око? Вижте как ни удря грипът
Усложненията при грип 2024 са чести
Всяка зима боледуваме от грип. През сезон 2024 обаче са налице нови симптоми, които не са необичайни за този тип вирусна инфекция, разказва доктор Марио Янакиев. „Усложненията при грип 2024 са чести. Стига се до отит, синуит, бронхиолит и пневмония. С това се очертава продължителна „опашка на грипа“ до Великден“, отбелязва още той.
Симптом номер едно е силно зачервено гърло и силна болка в него. Това е нещо, което не сме наблюдавали през предишните години. И малки, и големи се оплакват от болка при преглъщане и сухота. Тези прояви се съчетават с другите класически симптоми на грипа като внезапно втрисане, висока температура от 39-40 градуса, която трудно се повлиява от антипиретици, липса на енергия, отпуснатост, бледи кожа и лигавици, болки по стави и мускули.
Вторият симптом, който отличава грипа тази година, е конюнктивитът. Той е известен още като „розово око“. Налице е зачервяване на външната обвива на окото – конюнктивата. Очите са подути и зачервени. „Това не се наблюдава при предишните грипни епидемии. Дължи се на инвазията на грипния вирус в конюнктивата на окото. Интересното е, че в случая конюнктивитът няма вирусен или бактериален характер, а е един вид токсикоалергична реакция спрямо общата грипна инфекция. Затова няма нужда да се лекува с антибиотични или кортикостероидни капки“, уточнява доктор Янакиев.
Симптомите са много важни, за да могат лекарите да разграничат от какъв вирус боледуваме. В момента грип и Ковид атакуват едновременно, макар инфлуенцата да доминира. Важно е да се знае, че появата на кашлица се различава при двата вируса. При грипния вирус не стартираме с нея, а само с един обективен симптом – температура. След третия-четвъртия ден се появява и кашлица, която е дразнеща, суха и постепенно се засилва, като може да стане и къртеща. Докато характерно за коронавирусната инфекция през този сезон е, че е с температура, обилие от хрема, болки в гърлото и кашлица, която е породена от дразнене в гърлото, като самите пациенти посочват мястото на дразнене.