Депутати от комисията „Боташ“ в шок от флашки с документи – викат шефа на ДАНС
Констатираха щети за милиарди за "Булгаргаз"
Депутати от временната парламентарна комисия „Боташ“ се възмутиха от случилото се в държавното дружество „Булгаргаз“ през последните няколко години. В петък комисията проведе третото си заседание.
На него стана ясно, че народните представители вече са получили на флашки съответните документи, свързани с дружеството.
Йордан Тодоров от „Възраждане“ обясни, че от „Булгаргаз“ не са сътрудничили, когато им била поискана съответната информация в цифров вид вместо на хартиен носител. Затова и процесът по дигитализация се случил благодарение на служители от парламента.
„Лично аз, колкото повече чета материалите и се запознавам с тях, толкова повече се, буквално, плаша, какво точно се случва в това дружество, защото мислех, че проблемът е „Боташ“, но то съвсем не е така. Безспорно, това е една злоупотреба за милиарди за годините напред, но в същото време има сделки, които са наистина притеснителни, които – ако се сметне отрицателният финансов резултат, също е в размер милиарди. Дори не е стотици милиони“, посочи Тодоров.
Припомняме, че временната комисия бе създадена във връзка с подписването на 3 януари 2023 г. на споразумението между „Булгаргаз“ ЕАД и турската държавна енергийна компания „Боташ“. Тогава на власт бе служебният кабинет с премиер Гълъб Донев, назначен от президента Румен Радев.
Според сегашното правителство сделката може да нанесе щети за милиарди в следващите години. Президентът и представители на бившия служебен кабинет обаче отхвърлят обвиненията.
Изпълнителен директор на „Булгаргаз“ и към момента продължава да е Деница Златева. Тя бе назначена на поста веднага след падането на правителството на Кирил Петков – през август 2022 г., пак по време на служебен кабинет на президента.
Депутатката Павела Митова от ИТН предложи съответната парламентарна комисия да изиска допълнителни документи от „Булгаргаз“ - годишни финансови отчети и книжа, свързани със сделки на борсата през последните две години.
Борислав Гуцанов от БСП каза от своя страна: „Няма как да не се солидаризирам с колегите, защото нещата, които се четат, са повече от притеснителни. Това е може би най-меката дума, която може да се каже. И освен „Боташ“ тези сделки, които са извършени с покупка на газ и препродажбата му – ако всичко е така, както излиза, то си е абсурдно това нещо. Става въпрос за разлики... купуване на много по-висока цена и препродажба след това на много по-ниска цена и то в рамките на месеци. То просто е необяснимо това, което се случва. И затова не мога да не се съглася и с г-жа Митова, и с колегите от „Възраждане“, че може би трябва и тези документи да бъдат взети. Но стават вече толкова много документи, че не знам къде е разумната граница.“
Гуцанов предположи, че комисията ще трябва да удължи мандата си на действие. Припомняме, че веднъж той вече бе удължен – до 6 април.
Йордан Тодоров от „Възраждане“ пак поиска думата и попита: „Това, което се чудя, е кой е контролният орган – може би ДАНС, службите, - които трябва да контролират дейността на едно такова дружество.“
Документите били много, а Народното събрание не било разследващ орган.
„Не сме прокуратура, не сме ДАНС. Не сме... Разбирате какво имам предвид“, посочи още депутатът. Той обясни, че никой от тях не е длъжен да е експерт и да разбира това, което чете.
Всичко в „Булгаргаз“ обаче вероятно ставало „с покровителството на службите“. А те все пак трябвало да се грижат такива неща да не се случват - „които са се случвали очевидно“.
„Най-вероятно това са ДАНС, така че ще искам и те да бъдат изслушани“, предложи народният представител Тодоров.
Председателят на комисията Жечо Станков – бургаски депутат от ГЕРБ, обясни, че в секретното деловодство има и още материали, и призова колегите си да се запознаят и с тях.
„Естествено, докладът, който ще изготви комисията, ще бъде на разположение на всеки един от членовете. И дали комисията ще вземе решение да го изпрати към службите, ако такова решение бъде подкрепено от членовете, или някой от членовете ще го изпрати еднолично към службите – това си е също решение на всеки един от членовете“, заяви още Станков.
„Действително, притеснененията на всеки един от вас ги споделям и аз като председател. Това, което ми прави впечатление, е, че пазарният дял на държавното дружество „Булгаргаз“ е намалял“, изкоментира още Жечо Станков, който е и бивш зам.-министър на енергетиката.
Според него проблемите с „Булгаргаз“ са свързани по-скоро с политически решения, отколкото с мениджърски такива. А това било стратегическо за страната дружество, гарантиращо националната ни сигурност, свързана с доставките на газ.
Депутатите решиха да си дадат още малко време за запознаване с документите, преди да пристъпят към изслушване на съответните длъжностни лица. Те одобриха на следващо заседание да бъдат извикани бившият и настоящият министри на енергетиката, шефовете на „Булгаргаз“ и „Булгратрансгаз“, както и председателят на ДАНС Пламен Тончев.
Бе прието и да бъдат изискани допълнителни документи.
В нормалните даржави в такива случаи има оставки, падат глави и...... инпийчмънт !
Мъжете - като граф Каренин. Под чехъл, рогоносци, но дяволчето на садизма дреме у тях и не се знае кога ще се събуди. Отдавна се говори, че "Промяната" са шашави хора. Историята на оная активистка , дето бастисала мъжа си е огледална с триъгълника Лена - Миро - Киро.
В сюжета пак има дете с неясен баща и фиктивен съпруг.
Ти да видиш! Младите остриета дават мило и драго да се докажат, белким напръднат в кариерата. Преди 1-2 години инаше една гербаджийка, която голям го вадеше и накрая никаква не я свърши. Май за Нексо ставаше въпрос... И какво стана? Едно голямо нищо? Не само, оказа се че Нексо можели да съдят България за 3 милиарда.
Жечо Станков чите секретна литература , малелее ...
Вече ясно ли Ви стана да какво провяна се търкаряха по паветата, платените протестери против Борисов?
Много пари бяха вложени в БГ Майдана от олигарсите, на които слугува другаря Кеш, трябва да си вземат дивидента, а и Кеша да си напълни офшорките, че след пРезиденстването, ще се изнесе по топлите острови....
Цената на промяната е висока, а печалбите са за тези, които я осъществиха!
Анатема!
Из размислите на Боче кухото, оня ден.