Мартеници със Скай и Елза са новият хит за Баба Марта
Шантавите предложения са като магнит за малчуганите, бургазлии хвърлят между 20 и 50 лв. за българския накит
Все по-шантави предложения се появяват на традиционния мартенски пазар, който всяка година се позиционира на площад „Тройката“ в Бургас. Десетки производители цяла година подготвят богата стока, за да бъдат избрани точно техните предложения от бургазлии и гости на града.
Забелязва се, че масово се залага на мартеници с фигурки на популярни детски герои, които са буквално магнит за малчуганите. Мартениците с розовото куче от „Пес патрул“ Скай, русокосата Елза от „Замръзналото кралство“ и феята от Питър Пан – Звънче са сред най-купуваните предложения за 1 март.
Автентичните традиционни накити все по-рядко намират място по щандовете на производителите, като обясняват това с „търсенето определя предлагането“. Разбира се, Пижо и Пенда все още ги има, но тяхната изработка става все по-трудна и съответно цената на такова изделие от вълна е по-висока.
Припомняме, че най-скъпата мартеница, която Флагман.бг откри на пл. „Тройката“, е на сергията на Дида Иванова. Тя представлява Пижо и Пенда и е висока около метър. Ръчно изработена е, а цената й е 200 лв. Дида Иванова обясни пред наш репортер, че цяла година твори с любов всичко, което предлага на своята сергия. Такава голяма мартеница имало още една, но в нея Пенда била брюнетка. Преди няколко бургаска бизнес дама я закупила, за да я постави на стената в офиса си.
Удари ли инфлацията и мартениците? От 0,15 до 200 лв. ще намерите червено-бели украшения в Бургас
В големите магазини в Бургас също вече могат да се намерят мартеници. Цените на гривните са от 0,99 лв. до 1,50 лв., а тези на мартениците от вълна вървят по 3,50 лв. за брой. В момента хората купуват основно за своите близки и приятели в чужбина. Търсят се както гривни, така и символи за украса като метла, подкова, лъжица и други. Традиционно българинът харчи между 20 и 50 лева за мартеници, показа проверката ни. Много зависи обаче дали взима само за близките, или купува за колеги и приятели.
Бургазлии често взимат мартеници и за колите си, като традиционните топки бяха изместени от бял и червен зар, закачени за огледалото.
„Няма увеличение на цените спрямо миналата година. Хвърляме огромен труд и се подготвяме цяла зима за тези 20 дни. За нас 1 март е голям празник и залагаме на ръчната изработка, която се цени високо от хората. Разбира се продаваме и други различни видове мартеници. Недоволството ни обаче остава за тази допълнителна такса смет, която Общината изисква от нас. Цените на изработените от нас продукти са ниски, а периодът за реализиране на печалби – прекалено кратък“, споделя пред Флагман.бг търговец от площад „Тройката“.