Още 200 лв. такса се сториха много на търговците на мартеници в Бургас, жалят пред кмета новата наредба
Ние сме дългогодишни занаятчии и продължаваме българските традиции, сумата е непосилна, заявяват продавачите
Търговци на мартеници се жалят, че тази година Общината изисква от тях допълнителна такса в размер на 200 лв. за издаване на разрешително за масите и стойките. Касае се за временните обекти, които още от февруари се появяват на пл. „Тройката“ и други апетитни за търговия публични пространства. Търговците са категорични, че сумата е непосилна за тях.
Те се аргументират с това, че цените на изработените от тях продукти са ниски, а периодът за реализиране на печалби – прекалено кратък. „Възразяваме срещу това допълнително заплащане, което е в сила от тази година , тъй като общият наем за всеки един от нас става твърде голям. Реализацията на продажбите се извършва в минусови температури и дъжд, а повечето от нас успяват да заработят за целия период не повече от 1 минимална работна заплата“, пишат търговците до кмета.
Макар както е ставало ясно многократно, една немалка част от предлаганите мартеници да са произведени в Китай, продавачите имат и друг апел към кмета. Предвид суровите климатични условия, както се изразяват те, много от тях не слагат шатри, а чадъри се разпъват само като вали сняг или дъжд, като вечер, след края на работния ден, всичко това се прибира. Според е нужно плащането към общината за наем на площ да се извършва на квадратен метър. Така вместо да са таксувани за минималния размер на една шатра от 9 кв.м., те настояват да плащат таксата в реалния размер – например 2-3 кв.м.
„Всички сме дългогодишни занаятчии и производители. С мартениците ние продължаваме родните традиции и искаме те да се предадат на нашите деца. В същото време те за нас са и временно средство за препитание. Молим да бъдем таксувани адекватно предвди икономическия натиск, на който сме подложени всеки ден на годината“, заключват търговците.
В крайна сметка може мартениците да се поберът и на стелажи в реално съществуващите магазинчета за дребни стоки и книжарници, съвсем не е нужно да са на площада и по пешеходните зони на студ и дъжд.
Щом 200 лв са им много да се откажат, да не наемат място, никой не ги кара насила.
Преди години 1 80 тодбаба продаваще сливи и домати на ьгьла на пазара на бившия магазин Младост к-с"Славейков [сега НАНИ) дойдоха 2ма от Общинска Палиция и и поискаха разрешително и платена такса 100 лв за дя продава
За кокошка НЕМА прошка ,за милиони НЯМА закони