Гранична полиция разби три групи за трафик на мигранти, ГДБОП още две в последните месеци
В резултат на това натискът към границата намалял, категоричен е директорът на Гранична полиция гл. комисар Антон Златанов
Тенденцията, която продължава от миналата година, мигрантският натиск е три пъти по-нисък от 2023. Миналото лято беше най-тежкото за 10 години назад. Имахме за денонощие по 1500 опита. Това заяви директорът на „Гранична полиция“ гл. комисар Антон Златанов.
„Напънахме по всички възможни начини, вследствие на това есента и зимата са най-леките от 10 години. Работата с турските ни колеги в момента е отлична, беше трудна. Постигнали сме много добро взаимодействие, провеждаме аналогични операции от двете страни на границата. Обменяме денонощно информация“, обясни той.
В последните три месеца „Гранична полиция“ е разбила 3 групи за трафик на мигранти, ГДБОП още 2. В резултат на това натискът спада.
Златанов обясни, че напоследък е станало трудно излизането през сръбската граница и трафикантите, които са взели пари, не могат да изкарат мигрантите.
„Започнаха да търсят изход към румънската, увеличи се натам. Веднага се концентрирахме там. Установихме групата, локализирахме, оставихме я малко да подейства, за да съберем доказателства, заловихме я. Автоматично спря този изход“, разкри той.
По думите му, цената за трафик на мигранти е зпаочнала да се повишава, тъй като преминаването през България е станало по-трудно. Все по-трудно се намират шофьори за превоз на бежанците.
Тройно ще бъдат увеличени служителите на ФРОНТЕКС на българо-турската сухопътна граница, съобщи той. Поради намалелия натиск служители на жандармерията вече не участват в охраната на границата. Очаква се през пролетта и лятото ситуацията да се промени.
„В професионален аспект отдавна сме готови за Шенген. Последният доклад беше повече от блестящ“, заяви Златанов.
„Реално ние сме пълноправен член на Шенгенското пространство, но с условието да имаме 100% контрол на границите с Гърция и Румъния. Нещо, което ще се борим да отпадне. Това е изцяло политическо решение на държавата, което ни слага вето – Австрия“, добави той.
Златанов посочи, че Дъблинското споразумение няма общо с Шенген. То действа отдавна и много често с редовни полети ни връщат хора – понякога 1-2, понякога 15. По думите му, това е рутинна процедура.