Ще отпаднат ли студентските такси? Министър Цоков очаква това да спре изтичането на мозъци
Все по-голям процент от младежите, завършили висше образование остават и работят в България, аргументира се той
Студентските такси най-вероятно ще отпаднат. Законопроектът, с който може би ще стане факт тази желана от младите хора промяна, в момента е на обществено обсъждане, а в „Тази сутрин“ по бТВ министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков обясни, че не зависи само от ръководеното от него ведомство дали предложението ще бъде прието.
На въпроса дали има крачка назад за безплатното образованието за студентите той отговори, че може да се каже така от гледна точка на това, че трябва да се уточнят някой параметри, свързани с предложението.
Честито: Висшето става безплатно
Отпадането на студентските такси за обучението по държавна поръчка ще струва около 150 млн. лева.
„Дали ще бъде оттеглен законопроекта или ще бъде по някакъв начин видоизменен от първоначалната редакция не зависи само от Министерството на образованието и науката. Той ще бъде съгласуван в Министерския съвет, а след това ще бъде обсъждан в Народното събрание“, уточни професорът, след като водещата Мария Цънцарова припомни, че Академичният съвет на Софийският университет настоява да изтеглите законопроекта.
Отлична новина за висшистите! Премахват таксите за студенти и докторанти
„В хода на общественото обсъждане се чуват всички аргументи и се вземат предвид всички забележки. Ние ще се съобразим с всички аргументи при внасянето му в Министерския съвет“, уверява министърът.
На въпроса дали има анализ какъв ще е резултата той отговори, че данните от различните международни доклади, показват, че през последните години все по-голям процент от младежите, завършили висше образование, остават и работят в България и то на по-високо ниво на осигуряване. „С 10% са нараснали тези случаи за няколко години. От друга страна безработицата при хората с висше образование е три пъти по-малка отколкото при тези със средно или основно“, заяви проф. Цоков.
„Това, което е залегнало в мотивите, които представихме в проектозакона, че е свързано с някои политики по отношение на развитието на България, които се отразиха в промените на Конституцията“, добави той.
„В нея е записано, че държавата трябва да осигури възможности за развитието на науката, образованието и културата. Този инструмент за отпадане на таксите на студентите, които се обучават по държавна поръчка, е свързан точно с тази национална политика, залегнала в Конституцията, защото дава възможност да се разшири достъпа на младите хора до системата на висшето образование“, изтъкна министърът.
„Не мога да се окажа без работа след ротацията, защото съм университетски професор“, сподели той.