В позицията на изолация вече е ПП-ДБ, а не ГЕРБ
Двете формации ще се разберат, нямат никакво желание да ходят на избори, прогнозира политологът
Татяна Буруджиева е преподавател по политически комуникации, пиар и предизборни кампании в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Бе депутат от „Коалиция за България“ в 42-ото Народно събрание. Потърсихме я за коментар по повод драмите в управленското мнозинство след офертата от ПП-ДБ към ГЕРБ за преговори и подписване на меморандум преди ротацията.
- Г-жо Буруджиева, прегледахте ли проектомеморандума, предложен от ПП-ДБ на ГЕРБ? Какво мислите за неговото съдържание?
- Да, прегледах го, макар и не съвсем задълбочено, но това, което виждам, ми е много трудно да го коментирам. Аз не мога да разбера защо трябва постоянно нещо да си измисляш и на всичко отгоре да си толкова щастлив и самодоволен от това, което си предложил. Меморандум се прави в два случая – или се изработва заедно с партньорите ти и се представя като меморандум на бъдещото правителство, или се представя и се казва, че ако това не се изпълни, се отива на избори. В едно интервю Кирил Петков наскоро обясни, че му трябвали две години, за да разбере и да осъзнае, че не можем да изпарим милион и половина българи, които не мислят и не искат това, което той мисли и иска. Сега не знам колко още години ще му трябват, за да разбере, че той и неговата партия имат точно толкова власт, колкото са им отредили избирателите. Няма как непрекъснато да искаш повече власт от това, което имаш. Да, основанието да получат повече власт беше – да има правителство, но, както се казва, това не може да продължава до безкрай. И не може да бъде повод за тормоз, ако мога така да се изразя, на целия български народ. Защото тук става въпрос за тормоз. Разпределения някакви... 50 на 50, назначения – и всичко опира до някакви такива неща. И заплашват – ако не се приемат техните приоритети, какво щяло да се случи... Ама, хора, това се договаря! Меморандумът е просто едно заплашително писмо. И от начина, по който го обявиха, малко прилича на кървавото писмо на Бенковски. Ама знаем, че след това не е имало революция. И това преживяване на революционери и как само те ще разпръснат благата върху българския народ и българската държава, е леко дразнещо, ако гледаме данните за рейтингите, доверието и подкрепата към партиите.
- Очаквате ли все пак ПП-ДБ и ГЕРБ да се разберат?
- Със сигурност. Първо, те нямат никакво желание да ходят на избори, защото сега са се докопали до властта, а при едни избори – „я камилата, а камиларя“. Какво ще се случи после – не е много ясно. От друга страна, „Продължаваме промяната“ няма политическа логика да искат да отидат на избори, защото те са в негативен тренд на спад. Ако много искат, разбира се, това ще им се случи. Те дори според мен не разбират, че в момента битката е кой ще се натовари с това да развали правителството и да каже „отиваме на избори“. Защото – да, за ГЕРБ не е цъфтящо положението, особено заради това отстъпване на власт, но те ще си получат своето и ще бъдат първа политическа сила, поне според разликите и трендовете, които виждаме от данните вече няколко месеца. Това се видя и на местните избори. Така че за ГЕРБ не е толкова драматично дали ще отидат на избори, или не. Просто ГЕРБ не иска да се натовари с постоянните обвинения, че са разклатили държавата в един такъв ключов момент, в който е много важно как сме представени на европейската сцена; по какъв начин България все пак ще се опита да завоюва своето адекватно място като партньор в Европейския съюз и т.н. Да не говорим за недовършените задачи относно Шенген, еврото, Плана за възстановяване и устойчивост, по който не знам да сме получили някакви сериозни пари. Тези неща изискват правителство, а не правене на избори. И в този смисъл, „Продължаваме промяната“ правят всичко възможно сега да добутат до избори. Както се казва - което сам си направиш, няма кой друг да ти го направи.
- ДПС винаги заемат страната на ГЕРБ в тези спорове. Защо според Вас?
- Ами защото политическата логика е нормално да бъде следвана от партии, които не са от вчера и не са довчера в политиката. Политическата логика е: на избори печелиш определена степен на доверие и, съответно, се вижда големината на килимчето на властта, на което можеш да се разположиш – да лягаш, да ставаш, да работиш, каквото искаш прави. Хората ще те оценят по това, което си направил. Няма как, коя друга страна да заемат ДПС – на нелогични позиции, или да си партнират с едни партньори, които смятат, че всички просто трябва да ги следват; че нещата трябва да им се случват. Вижте какво се случи и в преговорите в опитите им да направят мнозинство и в София - „подкрепете ни, ама защото сме много хубави и най-добрите; не че някакви интереси на вашите избиратели ние ще тръгнем да защитаваме“. И тук е същото. В този меморандум са само интересите на „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“ - няма как да се случи, при положение че те са само 60-ина депутата. Как да ти се случи да имаш цялото управление и ти да диктуваш всичко?! Бъди добър да убедиш хората, че наистина това, което ти предлагаш, е най-разумното, най-доброто, най-ефективното, най-модерното, най-красивото – тогава получи гласовете на хората и управлявай! Но когато не си успял да направиш това, не може просто само защото си убеден, че ти си „месията“ за България, да ти се случват нещата. Просто няма как! Логиката в политиката е съвсем друга и тя произтича от електоралните резултати. И е много логично всички партии, които действат по различен начин, да не получават подкрепа, защото това е подкрепа за антидемокрацията, извинете! Нека си го кажем директно!
- Виждате ли някаква зависимост на Борисов от ДПС? Примерно, ако Пеевски поиска от Борисов да разтури „сглобката“, дали това ще се случи?
- Не, за Борисов според мен най-важното условие да разтури, както казвате, „сглобката“ е да има партньор, с който да управлява, и това не е ДПС. Защото той досега много други „сглобки“ можеше да направи, ако смяташе, че това е партньорът, с който трябва да управлява.
- Имате предвид това, че в предни парламенти той е можел да направи коалиция с ДПС, но не я е направил ли?
- Ама и в този можеха да направят, какъв е проблемът?
- Ами трябва трети партньор, защото не стигат гласовете.
- Трети партньор ли – има ИТН, има БСП. Защо не? Как „Продължаваме промяната“ направиха правителство с четири партньора? Защо ГЕРБ да не можеха да направят? Само че, вижте, тогава, когато се правеше правителството, ГЕРБ беше в съвсем друга позиция. ГЕРБ вече не е в тази позиция. В позицията на изолация вече е „Продължаваме промяната – Демократична България“, а не ГЕРБ. И те поради тази позиция на изолация всъщност направиха и тази т.нар. сглобка според мен. Но вече ситуацията е много различна и в този смисъл те нямат тази зависимост, за която ми говорите. Ако (ГЕРБ) бяха в изолация – да. Но в момента, като гледам и данните, като гледам и настроенията, като гледам и отношението към това, което се случва на българските граждани, ние виждаме, че - както се казва, не че толкова Борисов се върна на бял кон, но Борисов изглежда като титан на политическата мисъл и действие в сравнение с тези, които в момента ни управляват. Ще ни уморят с тези скандали всеки ден и с тези нови неща, които са измислили, само и само да са във властта, само и само да имат някакви назначения.
Неграмотници, но войнствени посредственици, за парата изядат си месата!
Бойко ги държи на власт, за да ги наблюдава отвътре. Но Бойко пропуска нещо, че ПП-тата не са политически играчи, те са измамници, това е друго трасе, използват се други средства! Ако политиците не могат да закрият енергетиката, то измамниците могат! Те нямат ангажимент към държавата и бъдещето. Имат ангажимент към успеха на измамата, която сътворяват.
Тропат с крачета искайки цялата власт, защото им харесвало да управляват крадейки.
Много добре знаят че са на изхвъргачката и са поели по пътя към канала, за това искат да се накрадат като за последно.
Благодарение на ПП-ДБ, ГЕРБ и ББ изглеждат като най-добрата и честна управленска партия.
Хората се питат: За какво ги ручахме жабетата, за какво се търкаляха по паветата, възсторжен скок от трън на глог.
Българинът е прагматичен и непредвидим, осочено с нашевственици от харвард, деца на ДС!
Няма как ПП-ДБ да отнесат накраденото в гроба и топлите острови, мислене на престъпни умове-да живеят бързо и богато, като нотариуси!
- ПП толкова се изложиха, че ще са с 50% по-малко депутати
- БСП едва ще минат 4%, за да влязат в парламента и пак ще са просто една крелива леличка.
- ДБ ще са толкова пострадали и завлечени надолу от ПП, че единствения им шанс ще е да се обявят против ПП.
- ГЕРБ ще има толкова по-силни позиции от сега, заради неадекватната позиция, че може дори да направят самостоятелно правителство, заради постоянния си електорат от директори и чиновници.
- ДПС въобще няма да намалеят заради Пеевски, защото техния електорат не ги интересува кой е лидер и какво говори. Даже ще са повече просто защото другите ще са по-малко.
- Възраждане няма да си намали много бройката, защото на лумпените, които гласуват за тях не им пука колко пъти Костадинов говори доказуеми лъжи, а и не им пука дали Костадинов елиминира всеки, който не повтаря на 100% думите му.
- ИТН няма да минат 4%, което означава, че местата им ще се заменят с повече депутати на другите партии
- Зелените сигурно вече няма да могат да вкарат втори човек, така че ДПС и ГЕРБ ще успеят да вкарат миналогодишните си предложения за МАСОВА СЕЧ в горите.
- Малките партии извън парламента са толкова неактивни, че никой няма да се доближи до 4%. Те и без това са само нацита и социалисти.
- Масови събития като Шенген и въвеждане на Евро и продължаване или спиране на помощи за Украйна ще са просто ДЪВКА, за да си спорят политиците, но нищо няма да се промени за обикновения българин.
Очаква ни много черна страница от историята на България
Случайност?! Едва ли!!
И без това е време тези откровени лъжци да си ходят!
Найс, а!!