Sora - изкуственият интелект, който ще промени света на видеото и анимацията (ВИДЕО)
Само допреди 2 години бе абсурдно дори да си помислим, че машина може да „рисува”, днес вече и „снима с камера”
Само две години минаха, откакто станахме свидетели на революция в изкуствения интелект по отношение на генериране на картинки. Няколко скандала, един сериозен протест от страна на дизайнери и артисти, и 24 месеца по-късно тази технология не спира да се развива. Към момента например midjourney, за което писахме няколко пъти в процеса му на развитие, вече е в шеста версия и генерира картинки, които са на практика неразличими от реалността по такъв начин, че е трудно да се разбере дали творението е дело на машина, или на талантлив художник или фотограф.
Бъдещето е тук! Попътувайте в подсъзнанието си с изкуствения интелект, рисуващ изумителни картини
Платформата работи по сравнително лесен начин - пишете текст за това, което искате да видите, а изкуственият интелект ви разбира и създава визуалното съдържание по процес, наречен stable diffusion. Той работи много подобно на това, което правят и човешките художници и това не би трябвало да е изненада - първо очертава силует и основни цветове, после добавя детайли и накрая финализира изображението.
Скоростното развитие на изкуствения интелект вдигна на протест художници и дизайнери
Самото то пък е базирано на огромна база от данни, удобно за целите на обучението на машината категоризирани по тагове или ключови думи, които дават както допълнителна насока на „интелекта”, така и позволяват той по-добре да разпознава написаното от потребителя, за да извади най-близката до пожеланото картинка. Разбира се има проблем - ако пуснете един и същ текст няколко поредни пъти, резултатите, които ще извади ИИ, ще са коренно различни - нито една от картинките няма да прилича по нищо на предходната. Това означава, че този тип технология е силно ограничен до създаването на стационарни изображения.
Можете ли да разпознаете коя от тези картинки е истинска и коя генерирана от изкуствен интелект
Видеото представлява серия от такива, които се сменят по един или друг начин всеки миг. Така например стандарта в кинто и до момента е 24 кадъра в секунда, макар дигиталното видео да позволява много по-високи честоти, наречени framerate. От всеки магазин за техника можете да си закупите видеокамера, която да снима най-малко в 60 или 120 кадъра в секунда, което ще ви предостави не само „по-плавна” и добре изглеждаща картина, но и да забавяте видяното - да гледате на каданс. Обикновените мобилни телефони в наши дни също са способни на това.
Тоест с други думи - за да имате видео, е необходимо да имате камера, която прави десетки изображения всяка секунда, и да имате субект, който не се променя с времето. За да е достатъчно убедителен образът, той трябва да е реалистичен за човешкото око до такава степен, че да няма „артефакти”, които да го направят подозрително. В този смисъл изкуственият интелект не може да генерира видео. Нали? Нали?!
Грешен отговор. Реалността отново се промени и този път промяната е водена от друг гигант - същата компания, която разработи и създаде другият потресаващ инструмент - ChatGPT, с който за секунди можете да генерирате текст или да получите информация, или да си напишете домашната работа. Новата платформа се казва “Sora” и макар още да не е публично достъпна, както ChatGPT и дори MidJourney, демонстрираното от нея е повече от потресаващо.
Да, Sora генерира видеа, неразличими от реалността, като просто използва ваш текст, като задание. Нито едно от видеата долу не е снимано от човек и за създаването му не е използвана камера. Не е и създадено от опитен в сферата на триизмерното моделиране артист. Всичко е генерирано от Sora единствено и само с помощта на текст, който да „поиска” от машината да създаде видеото. Не само това, за генерирането не се изисква дълго време - обикновено няколко минути за 40-50 секунден клип. Нещо повече - не е задължително клипът да следва само един субект и да е „сниман” от един ъгъл. Sora може да създава и трейлъри на филми и цели сцени, и композиции. Привидно неразличими от такива, които биха били снимани по традиционния метод.
От реалистични кадри на хора, които се движат, през нереални футуристични сцени, та чак до анимация в стила на „Дисни” или „Пиксар” - всичко това, е генерирано безпроблемно от новия модел на OpenAI. И очаквано светът отново е разделен.
От една страна стоят оптимистите, които се нетърпение чакат всеки пробив на тази технология, защото подозират, че чрез нея светът ще стане много по-лесен за навигация. И може би по-свободен.
От друга, разбира се, са тези, които знаят, че тази технология може и със сигурност ще бъде използвана с лоши намерения.
Съвсем скоро, след може би по-малко от година, ще станем свидетели на първите действително фалшиви новини по отношение на световни събития. Генериран от този или друг изкуствен интелект клип ще влезе в новините и ще бъде представен за реалност. И тогава ще трябва да си зададете въпроса способни ли сте да различавате истинско от фалшиво? И вероятно отговорът ще е отрицателен - за добро или за лошо.
не ще станат ненужни понеже са прости не им се занимава да учат и да се развиват. Затова ще духат супата.
А понеже голяма част от хората са прости с АЙ още по лесно ще бъдат манипулирани - те и сега не могат да различат 3д от реална снимка и АЙ от фотография. Какво остава след 2 години като им се яви дигиталната копейка или путин и им каже че ни нападат сащ ахахахах
Дебилите които винаги са били мнозинство ще са бедни прости необразовани и използвани. Това е. Ако не искате да сте от тях учете ако не духайте супата и цвъкайте минусчета мислейки че на някой му пука за вашето мнение
AI СПЕСТЯВА огромни разходи за заплати ня служители на компаниии
Мнoго ITспециалисти,доктори,учители
уневерситетски преподаватели,държавни чиновници,съдии/ки ,прокурори,шофьори в градски транспорт,бачкури в заводи ще стават БЕЗработни
Страни като България въпреки малката насуление и ниска раждаемост ИМА ОГРОМЕН НЕпропорционален брой ДЪРЖАВНИ СЛУЖИТЕЛИ,ПРОФЕСОРИ
АКАДЕМИЦИ,ГЕНЕРАЛИ
ПОЛИЦАИ както и огромен на брой НЕнужни УНИВЕРСИТЕТИ които са просто едни касички за събиране на такси с ОСТАРЕЛИ учебни прoграми останали далеч в миналото нямащи нищо общо с новата Е-действителност
В Кои отрасли ЩЕ има хляб
Фармация
Производство на Наркотици
Интензивно модерно БИОземеделие и БИОферми (пилета,овце,крави,коне)
Производство на ХРАНИ
ЗЕЛЕНИ технологии производство на ТОК,,пржизводствени мощности отливане на вятърни перки и производство соларни панели
ОРЪЖЕЕН бизнес
Ново Технологично ПО евтино строетелство 3D принтирани къщи и малки жилищни коопераци
ДРОНОстроене
ТУРИЗЪМ ,строителсгво на хотеи с нови модерни визии и дизаин който да принлича туристи