Прочетете тези съвети
Пълноценен сън и физическа дейност
Следването на пет прости съвета от невролози ще ви помогне да поддържате мозъка си здрав и продуктивен през целия си живот. Качествената почивка, физическата активност, овладяването на нови умения, ярките впечатления са необходими условия за здравето на мозъка. За да можем да генерираме креативни идеи, да бъдем ефективни, креативни и да водим пълноценен живот, учените съветват следването на пет прости препоръки.
Пълноценен сън
Сънят от седем до осем часа позволява на мозъка да си почине напълно и да се подмлади. Той се нуждае от това време за самолечение, систематизиране на новата информация, която идва до нас през деня и формиране на спомени. Когато си почиваме пълноценно, ставаме концентрирани, внимателни, можем да вземаме правилни решения и да генерираме креативни идеи. Освен това, добрият сън подобрява адаптивността на мозъка към нови предизвикателства, а с възрастта подобрява способността за усвояване и обработка на нова информация.
Физическа дейност
Редовните упражнения и умерената физическа активност са полезни не само за човешкото тяло и поддържането на отлична форма, но и за здравето на мозъка. С напредване на възрастта когнитивните ни способности се забавят: обработваме нова информация и вземаме решения по-бавно. Редовните упражнения забавят процесите, свързани с възрастта, също така спомагат за намаляване на кръвното налягане и риска от сърдечно-съдови заболявания и нормализират кръвоснабдяването на мозъка. Лекарите препоръчват да правите 150 минути умерени упражнения на седмица. Не е необходимо да посещавате фитнес залата всеки ден, това може да бъде просто разходка на кучето или друга физическа активност.
Здравословно хранене
За да работи мозъкът ефективно, трябва да се храните правилно и пълноценно. Включете в диетата си повече зеленчуци, плодове, билки, ядки и риба. Яжте яйца, пийте мляко, избягвайте алкохола и тютюна. Намалете приема на мазни храни, захар и сол, за да избегнете риска от сърдечно-съдови заболявания. Трябва да ядете повече ядки, салати, мазна морска риба и ябълки.
Умствени упражнения и нови преживявания
Също толкова важни са умствените упражнения - четене, пъзели, изучаване на чужди езици или свирене на музикални инструменти. Играта на игри като шах или судоку помага за развитието на стратегическо мислене.Получете ярки впечатления, постоянно откривайки нещо ново. Това може да бъде пътуване до непознати места, усвояване на нови умения или промяна на условията на взаимодействие в обществото, така нареченото разширяване на зоната на комфорт. Новите преживявания карат мозъка да работи по-бързо, да реагира различно и да се адаптира към промените в живота.
Комуникация с външния свят
За да бъде емоционалното състояние винаги нормално, е необходима здрава комуникация с други хора. Поддържайки силни и добри взаимоотношения, ставаме по-щастливи и спокойни. В този случай рискът от психични разстройства се намалява и здравето на мозъка се укрепва. Трябва да се срещате по-често с приятели, родители и познати, да се включвате в социални дейности, да посещавате различни събития. Освен всичко друго, това ще допринесе за разширяване на кръгозора ви и запознаване с нови интересни хора.