Изхвърлете незабавно тези неща от хладилника
Токсиколог обяснява коя плесен може да бъде смъртоносна
Когато храната, съхранявана у дома, леко понамирисва, ние не се притесняваме, просто отрязваме или премахваме негодната част. Но правилно ли е това и коя плесен е най-опасна? Токсиколог обяснява коя плесен може да бъде смъртоносна.
Мухъл върху хляб - черен, бял, зелен...
Ако хлябът, както бял, така и черен, се съхранява неправилно или твърде дълго, на повърхността му може да се образува плесен с различни цветове и нюанси. Най-често по хляба се развиват зелена, мастилена (синьо-зелена) и черна плесен.
Най-отровна е жълтата плесен (Aspergillus flavus) и черното гниене (Aspergillus fumigatus. — Жълтата плесен произвежда мощен микотоксин, наричан още афлатоксин. Контактът му с човешкото тяло е нежелан и изключително опасен – причинява тежки белодробни увреждания и дори може да доведе до смърт.
Черното гниене по хляба произвежда алкалоида фумигоклавин, който може да причини тежка интоксикация, има хемолитично и антигенно действие и изразени алергизиращи свойства и причинява аспергилоза.
Дори и да няма следи от мухъл по хляба, но усещате миризма на гранясване, това означава, че хлябът вече е започнал да мухлясва. Образуват се дълги, преплетени нишки, които пронизват целия продукт, дори и да не се виждат с невъоръжено око.Хлябът, който се продава нарязан на филийки и опакован в найлон, плесенясва най-бързо.По правило продуктите, които са във влажна и гореща среда, бързо се заразяват с гъбички. Ако има горчивина или неприятна миризма, не трябва да ядете хляба. Мухълът прониква и го заразява напълно.
Най-опасният вид мухъл по храните
Смята се, че най-опасни са мухлясалото фъстъчено масло и самите ядки. По правило в тях се развиват най-токсичните видове гъбички, казват експерти. Също така е изключително опасно да ядете развалени консерви, можете да получите ботулизъм. За много опасни се считат и месните продукти, покрити с плесен.
Ако продуктът е мухлясал, препоръчително е просто да не го консумирате.Разбира се, има хранителна плесен, например върху сирената, но това е друго. Тази плесен е специално отгледана по специален начин.Друг въпрос, който често задават домакините, е дали е необходимо да режат дръжките на доматите, когато приготвят салата и дали да изхвърлят „дупетата“ на пресните краставици.
Всичко зависи от начина на отглеждане на зеленчуците. Факт е, че именно в дръжките се натрупват остатъци от пестициди и други химически торове, използвани от производителя. За съжаление, вече е почти невъзможно да се намери производител, който да отглежда зеленчуци без тях, така че все пак отрежете стъблата. Изключение правят органичните зеленчуци с потвърден сертификат или такива, които са отгледани във вашата лична градина. Тук единствено вашето естетическо възприятие има значение.