Община Бургас започна поставянето на кафявите кофи за биоразградими отпадъци
Събраният отпадък вече се извозва до анаеробната инсталация за преработка
Община Бургас започна поставянето на кафяви кофи за разделното събиране на биоразградими отпадъци. Вече са поставени 238 броя в жк „Зорница“.
Следващата седмица в системата ще бъде включен и комплекс „Изгрев“, като поетапно ще бъдат обхванати всички комплекси и квартали в града.
Към този момент към системата за разделно събиране на биоразградими отпадъци се включиха и 32 търговски обекта, училища, детски градини в „Зорница“. На тях бяха предоставени индивидуални кофи за ползване. Събраният отпадък вече се извозва до анаеробната инсталация за преработка. При процеса се получава компост и биогаз, от който ще се произвежда топлинна и електрическа енергия.
Обслужването на кофите през зимния период ще се извършва през ден, а през лятото - ежедневно.
До този момент се събираха биоразградими отпадъци от пазари, тържища, големи вериги хранителни магазини, като събраните количества се извозваха до компостиращата инсталация на депо „Братово“.
Новите кафяви казани са предназначени за всички обекти, които генерират биоразградими отпадъци. Към тях спадат домакинствата, училища, детски градини, заведения за обществено хранене, пазари, търговски обекти, хотели, болници и други.
Какво е допустимо да се изхвърля в тях - вестници и други хартиени изделия; черупки от яйца; хляб и месни продукти; пакетчета от чай; утайка от кафе; стайни и градински цветя; млечни продукти; градински отпадъци; остатъци от храна; остатъци от плодове и зеленчуци.
Какво не трябва да се изхвърля в кафявите кофи: сезал, канап, стъкло, опаковъчни мрежи и ленти, стреч фолио, кабели, въжета, тел, инертни материали, пластмасови и метални опаковки.
За правилното и ефективно използване на кафявите казани е необходимо единствено да се разделят изброените видове отпадъци от останалите. Това може да става вкъщи или на място при съдовете. Препоръчително е отпадъците да не се изхвърлят в найлонова торбичка, каквато е масовата практика на домакинствата.
В търговските или други обществени обекти е нужно да бъде осигурено специално място за кофите. Събраните в тях биоразградими отпадъци ще бъдат извозвани по график безплатно.
Кафявите казани са брандирани със стикери с информация какво се изхвърля в тях. За община Бургас са осигурени 6 800 кофи от 120 литра и 1700 кофи от 240 литра.
За сигнали и заявка за предоставяне на съдове за биоразградими отпадъци може да звъните на телефон 0882 914 149.
Община Бургас отправя апел към всички граждани: „Да бъдем отговори към опазването на чистотата в града!“
В град в който преобладават силни ветрове и има голяма популация от гларуси неглижирането на проблема води до ужасни резултати и отвратителна атмосфера - градът се превръща в сметище. Призовавам всички Бургазлии(не е случайно главната буква) да подават сигнали на общинския телефон или на 112 за нерегламентирани сметища, а такива има из целия град: около самите кофи за боклук, всички паркови и междублокови пространства, дори Морската градина и плажа се превърнаха в един голям кенеф, всеки храст е нужник или кошче, фасове и пластмасови бъркалки от кафе машини не се смятат за боклук от жените, които обикалят с черни чували и се опитват да свършат привидно нещо. А за тези които хранят котките из Морската не ми се отваря дума, с мазните тарелки и кофички безброй, които хвърчат по вятъра след като се изпразнят. Котките са мили същества, които нямат нужда от паници, за да бъдат нахранени, оставете им вода, друго не нужно, имат си леговища в шината из храсталаците, кашоните които поставяте ме ги ползват. А собствениците на кафе автомати да бъдат задължени да използват дървени бъркалки, така и така консумиращите кафе ги пилеят където сварят, поне отпадъка да е природосъобразен.
Общинарите да се разходят от Морска гара по плажа към Моста или по крайбрежната алея и да видят какво се случва...сметище до сметище, отпадъци от заведения, пластмасови бутилки, почупени шезлонги,столове...всевъзможни мизерии, отделно концесионера си е позволил да струпа камари с водорасли примесени със всякакъв боклук покрай с стените на плажа и това е дало възможност на бездомници да си устоят леговища там и да премъкват още и още отпадъци. Трибуните за плажен волейбол и футбол до Нептуна също са се превърнали в сметище, под тях, около тях по дюните и в растителността е ужас, ужас,
отделно си извършват някаква ремонтна дейност без контейнер изхвърлят, трупат чували, боклуците се пилеят от вятъра и се разнасят от гларуси. Тоалетните в Морската и не само, а във всеки парк и градинка трябва да са целогодишни и безплатни, не с работно време и сезонно, на всякъде да има химически тоалетни поддържани от Общината, а не всеки храст да е нужник, целия град е осран...в гадинката на ЖП и автогара всеки храст около обществения кенеф е с лайно и бели кърпички по клоните....каква туристическа дестинация, какъв бизнес и конферентен център, какъв ти най-добър за живеене град...иначе ще ни вдигат данаците за сметопочистване.... Не мога да изразя достатъчно красноречиво възмущението и погнусата си в какво се превръща града :(((
Нямам и време да описвам какъв е ужас около Конна база и ПаркЕзеро
В град в който преобладават силни ветрове и има голяма популация от гларуси неглижирането на проблема води до ужасни резултати и отвратителна атмосфера - градът се превръща в сметище. Призовавам всички Бургазлии(не е случайно главната буква) да подават сигнали на общинския телефон или на 112 за нерегламентирани сметища, а такива има из целия град: около самите кофи за боклук, всеки Пар и междублокови пространства, дори Морската градина и плажа се превърнаха в един голям кенеф, всеки храст е нужник или кошче, фасове и пластмасови бъркалки от кафе машини не се смятат за боклук от жените, които обикалят с черни чували и се опитват да свършат привидно нещо. А за тези които хранят котките из Морската не ми се отваря дума, с мазните им тарелки и кофички безброй, които хвърчат по вятъра след като се изпразнят. Котките са мили същества, които нямат нужда от паници, за да бъдат нахранени. А собствениците на кафе автомати да бъдат задължени да използват дървени бъркалки, така и така консумиращите ги пилеят където сварят, поне отпадъка да е природосъобразен.
Общинарите да се разходят от Морска гара по плажа към Моста или по крайбрежната алея и да видят какво се случва...сметище до сметище, отпадъци от заведения, пластмасови бутилки, почупени шезлонги,столове...всевъзможни мизерии, отделно концесионера си позволил да струпа камари с водорасли премесени със всякакъв боклук покрай с стените на плажа и това е дало възможност на бездомници да си устоят леговища там и да премъкват още и още отпадъци. Трибуните за плажен волейбол и футбол до Нептуна също са се превърнали в сметище, под тях, около тях по дюните и в растителността е ужас, ужас,
отделно си извършват някаква ремонта дейност без контейнер изхвърлят, трупат чували, боклуците се пилеят от вятъра и се разнасят от гларуси. Тоалетните в Морската и не само, а във всеки парк и градинка трябва да са целогодишни и безплатни, ме с работно време и сезонно, на всякъде да има химически тоалетни поддържани от Общината, а не всеки храст да е нужник, целия град е осран...в гадинката на ЖП и автогара всеки храст около обществения кенеф е с лайно и бели кърпички по клоните....каква туристическа дестинация, какъв бизнес и конферентен център, какъв ти най-добър за живеене град...иначе ще ни вдигат данаците за сметопочистване.... Не мога да изразя достатъчно красноречиво възмущението и погнусата си в какво се превръща града :(((