Перките в морето нежелани от хотелиери и рибари, но депутатите гласували „на тъмно“ законопроекта
Не са съвместими понятия туризъм и перки в морето, каза Ричард Алибегов от Асоциацията на заведенията
Рибарите, ресторантьорите и хотелиерите се обявиха срещу идеята по българската акватория на Черно море да бъдат поставяни вятърни централи. Пред бТВ те коментираха, че туризъм и перки са несъвместими понятия, но Мария Трифонова от Центъра за изследване на демокрацията възрази и изтъкна, че в страните, където те били въведени, дори привличали туристи. Примерът с Дания се оказа неудачен. Председателят на Асоциацията на заведенията в България Ричард Алибегов веднага й опонира, като отбеляза, че скандинавското кралство няма летен туризъм поради особеностите на климата.
„Работим по тази тема четвърта година и сме направили не едно поръчване до този момент България е много закъсняла с реализацията на идеята да присъедини големи мощности, които са необходими. Това е важно с оглед на ценовия шок, който биха понесели секторите на услугите, включително и туризма след 2025 г.“, заяви Трифонова, която бе представена от водещия на „Тази сутрин“ Златимир Йочев като енергиен експерт.
Вятърните централи в морето ще изгонят ли рибата и туристите? Рибарите готови да протестират
„Това, къде да бъдат разположени, ще бъде решено на следващ етап. Трябва да бъде направен много подробен план, който да оцени, къде те няма да влизат в конфликт с други икономически сектори“, добави тя.
„Сигурно ли е, че няма да попречи на риболова и на миграционния път на птиците? Оттук минават такива коридори“, изтъкна Йочев.
„Всяка икономическа дейност отказва влияние върху околната среда. Всеки енергиен източник оказва въздействие на климата. Това, че ще има такова, е напълно очаквано, но че ще съсипе рибния отрасъл или туризма не приемам. Имаме 30-годишна история на тази индустрия в Европа и има достатъчно проучвания за това как да се минимизира ефекта върху околната среда“, отговори Трифонова.
Кипър, Словения и България са единствените държави, които нямат планове за вятърни централи в морето, добави тя.
„Не са съвместими понятия туризъм и перки в морето. Друг е въпроса, че се изготви един закон и се прие светкавично на първо четене „на тъмно“, подчерта Алибегов.
„Общественото обсъждане започна още през 2022 г. с много широка кръгла маса. Участваха представители на всички политически партии. Те заявиха, че такова законодателство трябва да се приеме“, каза пък опонентката му.
„Не говорим за партии, а за засегнати бизнеси. Те бяха поканени на среща, след като приемането на законопроекта мина на първо четене. Ивайло Мирчев от ПП-ДБ покани хора от цяла България. Те пътуваха цяла нощ и накрая той не дойде. Нямаше дискусия. Хората бяха много разочаровани, че го няма този, който ги кани“, заяви шефът на ресторантьорите.
„Такъв тип централи биха се позиционирали изцяло в икономическата зона на страната, която е на 22 км от брега. Ще се вижда едно малко петънце от турбината“, уверява дамата от Центъра за изследване на демокрацията.
„Не съм сигурен, че става въпрос за петънца, тъй като няма къде да го видим. Има доклади, че потокът на рибите ще бъде унищожен, че рибарите ще загубят поминъка си“, каза пък Алибегов.
Рибарят от Балчик Красимир Петров пък сподели, че той и колегите му са против поставянето на перки в морето, тъй като те ще оперкат риболова, като изтъкна, че от вибрациите и от електромагнитното поле ще се смени миграционния път на рибите. Обречени сме на фалит, добавя друг от морските вълци.
Община Балчик вече излезе с декларация. Обявява се против разполагането на перки в морето.
Общинския съветник Илиян Станоев, който е и представител на туристическия бранш, припомни, че такъв дебат в общината е започнал още през 2009 г., когато имаше голям инвеститорски интерес за ветропаркове на сушата. „Тогава приехме мораториум такива паркове да се изграждат далече от туристическите зони. В община Балчик не може да поставите перка, ако не е отдалечена на 10 км от града“, обясни той.
„Сега обаче, тъй като Общинския съвет няма правомощия върху акваторията, считаме че не може да има туризъм и перки. Това са несъвместими неща. Тъй като не може да вземем решение, излизаме с декларация, с която се обявяваме против законопроекта. Ние сме срещу идеята, защото ще попречи на туризма и рибарството“, заяви Станоев.
вие знаете ли как изглежда черноморския шелф? Знаете ли каква е дълбочината на морето даже и 1 километър на вътре от брега .....
освен ако не са на понтони няма как да монтират каквото и да е било даже и на 2-3 километра на вътре....
е то има как ама на тази дълбочина няма кой да поеме разходите за златни перки.
ТЪРСЯТ плаговете ЧИСТИ
пълно е морето с яхтсмени уйнд и кайт сърфисти
Алчни нагли зелени шопи сдсари д cб-еисти,
ВЕЙ лобисти
дано да хванат едри ТЛЪСТИ ГЛИСТИ
Като пускате фалшиви новини, направете си труда да ги проверите преди това.
Имам трима познати капитани, които на всеки месец се въртят с други екипажи. Работата им е да прехвърлят работни групи, които монтират ветрогенератори. Плаванията са им предимно около Франция, Холандия, Дания и други европейски държави. Всичките имат работа поне за 10-15 години напред, така че рано или късно и при нас ще монтират, бъдете спокойни!
Редно е да проумеете - Във Зоните на ветро-енергийните паркове и прилежащото море категорично са забранени всякакви човешки дейности - Рибарство, Морски спортове и разбира се Туризъм!
Доказано е че "Перките" влияят отрицателно на Морските Флора и Фауна чрез генерираните постоянен шум и електромагнитни полета!!!
Кулите и "Перките" са сериозен потенциален замърсител заради монтираните във всяка една кула дизел генератори за технически нужди на съоръжението!
Ветро-енергийните паркове не осигуряват постоянни работни места, както ви заблуждават и не осигуряват поминъкът ви!!!
Събудете се и не допускайте да бъде унищожено Вашето и на Децата ви бъдеще!
------
Това малко петънце ще прелее калната кофа