Ще се разберат ли партиите от „сглобката“ кой да е външен министър след ротацията?
Добромир Живков разкри, че българите вече приемат новата форма на управление, а от ГЕРБ искали Мария Габриел да остане в МВнР заради изборите
Ротацията в правителството на „сглобката“ ще мине без големи драми. Политиците от управляващото мнозинство очаквам да се разберат кой ще е външен министър, каза в „Тази сутрин“ по бТВ социологът Геновева Петрова от „Алфа Рисърч“.
„Очаквам управляващите партньори да намерят решение, най-вече защото бе казано, че ще бъдат сменени министрите, които не се справят добре, а Мария Габриел бе сред тези, които получават положителна оценка не само от обществото, а и от всички политически фигури. Това дава основание на ГЕРБ да имат претенция към този пост“, коментира тя.
Колегата й Добромир Живков пък намекна, че най-съществената причина, заради която от най-голямата политическа сила в парламента искат Габриел освен премиер да е външен министър, е свързана с предстоящите избори за европейски парламент.
Той представи в студиото данните от национално проучване, което е финсирано и реализирано съвместно от бТВ и „Маркет Линкс“. То е проведено сред 118 лица над 18 години в страната в периодът 26 януари – 4 февруари 2024 г. по методите на пряко лично интервю и онлайн анкета.
Според огласените данни ГЕРБ-СДС остава първа политическа сила с 23,8% подкрепа. ПП-ДБ са втори със 17,2%, а ДПС трети – с 12,1%. Ако изборите бяха днес, „Възраждане“ биха имали 9,9 процента, а БСП – 8,5.
„Развива се процеса на приемане на тази форма на управление и ние го отчитаме чрез няколко индикатора. Първият е оценка на посоката на развитие на страната, където достигаме този баланс, който имахме почти непосредствено преди на войната в Украйна. Обществото постепенно се успокоява“, коментира Живков.
Разкъсва се връзката в това националистическите партии да са много тясно свързани с руските интереси у нас. Те са подложени на натиск. Поляризацията в света и в страната започва да дава резултат и си мисля, че „Възраждане“ започва реално да губи от това“, добави той.
Доверието в президента е намаляло с около 3 процента, но е сравнително високо – 40%, а през миналата година бе отчетено в един момент 39%.
Мария Габриел има по-висок рейтинг от лидера на партията си Бойко Борисов. Тя е отдалечена от негативните аспекти, обясни социологът от „Маркет Линкс“.
„Връзката между Слави Трифонов и ИТН се е скъсала отдавна и той вече не може да прелива от този свой публичен ресурс, който има към партията, а тя е на ръба на оцеляването при едни евентуални избори“, добави той.
„Президентът няма да се ангажира с нова партия. Подкрепата му за нея ще е по-скоро символична, а тези, които искат да правят лява политическа сила, се надяват да използват неговия ресурс, с който разполага, за да ги изтреля малко по-напред в политиката“, каза още Живков.
Кога ще станете българи-българофили?