Откриха в Бургас уникалната изложба "Академията като съдба" с творби на майстора на портрета проф. Илия Петров
Кметът Димитър Николов подчерта, че това е първата на 100 години такава изложба
Откриха в Бургас уникалната изложба „Академията като съдба“ на проф. Илия Петров. Тя е събрала на едно място творби от студентските години, от ранния му период и от различните след това. В бургаската художествена галерия "Петко Задгорски" присъстваха областнят управител Пламен Янев, кметът на Бургас Димитър Николов, ректорът на НХА проф. Георги Янков, директорът на филиала на НХА в Бургас проф. Светозар Бенчев, зам.-ректорът по учебната дейност на университет "Проф. д-р Асен Златаров" проф. Севдалина Турманова, Красимира Костова - директор на Общински исторически музей - Средец, преподаватели от Академията, студенти, художници, ценители на изобразителното изкуство.
Кметът Димитър Николов подчерта, че това е първата на 100 години такава изложба.
„Всички имаме невероятния шанс в Бургас да се насладим на изложбата “Академията като съдба” с творчеството на големия български художник проф. Илия Петров. Изключителната експозиция се реализира от Националната художествена академия съвместно с Държавна агенция „Архиви”,, Община Бургас и бургаската Художествена галерия „Петко Задгорски“. За мен беше истински вълнуващо да видя препълнената зала с преподаватели от Художествената академия, бургаски художници и студенти от филиала на НХА Бургас. Благодаря на проф. Георги Янков и на проф. Светозар Бенчев за възможността тази изложба след София да гостува в града ни. Благодаря им и за филиала на НХА в Бургас, който само преди 7 години изглеждаше като наша почти невъзможна мечта“, каза кметът на Бургас.
Изложбата е посветена на 120 години от рождението на проф. Илия Петров, куратори са д-р Милена Балчева-Божкова и Иво Райков.
"Тази изложба е много важна, защото е пример за повече от година работа и ровене по архивите. Тя е изключително ценна. Академията освен образователна институция е и културна такава. Искаме да присъстваме и да обогатяваме културния хоризонт и живот на град Бургас. Замислили сме още две такива много интересни изложби. Едната е между НХА и Художествената сбирка на цар Симеон и първо ще я направим в София и след това в Бургас. Следващата е по повод 130 г. на Академията – изложба, посветена на Константин Величков. Надяваме се, че всички ще имате време да разгледате“, каза при откриването на изложбата ректорът на НХА проф. Георги Янков.
"Показваме много любопитен период от 10 години от развитието на проф. Илия Петров като студент в Академията", каза кураторът д-р Милена Балчева–Божкова.
В изложбата са включени произведения на майстора на портрета, определян като един от най-добрите български живописци. В продължение на година изследователският екип, работещ по проекта, насочва вниманието си към един от най-интересните периоди от творческото развитие на Илия Петров – този, свързан с Художествената академия и първите години след дипломирането му. Първото междувоенно десетилетие има голямо значение в процеса на формиране на художника, поради което изследователите често намират причини да продължават да го изучават и анализират.
Важен момент от житейските странствания на Илия Петров е конкурсът за преподавател по живопис в Академията през 1940 г., който той печели в оспорвана битка с редица бележити майстори на четката. С началото на 30-те години на миналия век се затваря една важна страница от развитието на художника. Темите в творчеството му стават все по-социално ангажирани, но вече в различна, неокласическа естетика.
В изложбата могат да се видят събрани над 40 произведения от Музейната сбирка на Националната художествена академия, Националната галерия, Художествена галерия „Елена Карамихайлова“ – Шумен, Дарение „Колекция Светлин Русев“ – Плевен, Исторически музей – Панагюрище и частни колекции. С цел обогатяване на историческия разказ в експозиционното пространство място намират и любопитни архивни документи от Държавна агенция „Архиви“, Архива на Съюза на българските художници и Архивния фонд на Националната художествена академия.
Изложбата може да бъде разгледана до 9 март.
Предвидено е и интересно съпътстващо събитие -отворена лекция на куратора на изложбата Иво Райков. Тя е озаглавена „Илия Петров– Отвъд родното, отвъд другия“ и ще бъде представена на 27 февруари, в 18.00 часа, в Бургаска художествена галерия „Петко Задгорски“.