Гняв, болка и разруха: Година от най-смъртоносното бедствие в Турция
Хората отбелязаха тъжната годишнина с протест срещу правителството
Разрушени градове, унищожени семейства, болка, тъга и гня. Днес, на 6 февруари се навършва точно една година от най-смъртоносното земетресение в Турция. Днес южната ни съседка почита паметта на загиналите.
Часът е 04:17 ч. трус със сила 7,7 по Рихтер удари югоизточната част на Турция. Последваха серия от мощни вторични трусове, които сравниха със земята цели градове. Бедствието засегна Хатай, Османие, Адияман, Диарбекир, Шанлъурфа, Газиантеп, Килис, Адана, Малатия и Елазъг, както и Кахраманмараш. 53 537 души загинаха, а 107 213 души бяха ранени. Според Световната банка и МВФ земетресението е нанесло щети за повече от 100 милиарда долара на турската икономика. (ВИЖ НАШАТА ТЕМА В РАЗВИТИЕ)
Земетресението на 6 февруари е причинило най-много жертви и разрушения в Турция през последните 100 години, засегнало е най-голяма площ, разрушило най-много сгради сгради и най-много икономически загуби.
Какво се случи в Газиантеп и Хатай през тази една година...
Въпреки че изминаха 12 месеца от трагедията, хората все още не могат да се върнат към нормалния си начин на живот. Много семейства продължават да живеят в лагери.
Президентът Реджеп Тайип Ердоган обеща, че "всеки ще живее в къща или апартамент" на втората годишнина от земетресенията.
Според правителството продължаващите земетресения в региона са причината за забавянето на строителството на Администрацията за жилищно строителство на Турция (TOKI). 11-те града, засегнати от трусовете, са се разтърсили над 57 хиляди пъти през последната година.
През 1999 г. в Измит за 37 сек. загинаха 17 хил. души. По-голямо ли е днешното бедствие?
От своя страна както местните, така и опозицията критикуваха държавата, че Турската Дирекция за управление при бедствия и извънредни ситуации (АФАД) прекалено късно е реагирала след труса, което е довело до по-голяма разруха и повече жертви. Опозиционните партии алармират и за лошите условия в лагерите, където са настанени останалите без дом хора. Въпреки обещанията, те не били подобрени и хората мизерствали вече една година.
Днес, година по-късно, с минута мълчание и траурни церемонии над 10 хиляди души почетоха паметта на жертвите и протестираха срещу небрежността на управляващите след трагедията. Хората призоваха правителството и местните власти да подадат оставка по и настояха официални лица да не присъстват на събитието, докато освиркваха официални речи. На централния площад в град Хатай някои скандираха "Чува ли някой гласа ми?" по време на официална реч на министъра на здравеопазването Фахретин Коджа - думи, отнасящи се до обаждания, чути изпод развалините, докато хората чакаха с дни да пристигне помощ.
Жителите твърдят, че много хора са загинали не поради срутването на сградите, а от твърде дългото чакане хванати в капан под развалините и в студа.
Президентът Ердоган не приема тези обвинения и заявява, правителството му е предприело действия непосредствено след „катастрофата на века“. Той написа в социалните мрежи, че болката от загубата при земетресенията е толкова прясна, колкото и преди една година.
Жители на Хатай обаче бяха категорични, че правителството е изоставило хората от града да умрат.