Асен Василев обяви срещи с Meta, SpaceX и други гиганти в САЩ
По време на визитата във Вашингтон енергийният министър вероятно ще подпише и споразумението за изграждане на 7-и блок на АЕЦ „Козлодуй"
Финансовият министър Асен Василев ще проведе срещи с представители на едни от най-големите американски компании, като собственика на Facebook – Meta, най-големият производител на електрически автомобили Tesla и производителя на изтребителите F-16 за България Lockheed Martin. Всичко това е част от програмата на работното посещение в САЩ на представители на българското правителство, което предизвика скандал в края на миналата седмица, предава economic.bg.
Според информация на Министерство на финансите Асен Василев ще проведе срещи с „ръководители на водещи американски компании“. Конкретно посочени са Tesla, Meta, SpaceX, FedEx, Honeywell, Northrop Grumman, Lockheed Martin, ExxonMobil, General Dynamics. Темите на въпросните срещи не са упоменати.
Иначе скандалът с пътуването на делегацията на работно посещение в САЩ се завихри миналата седмица, когато за него първи съобщи лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. От администрацията на премиера акад. Николай Денков бе потвърдено, че се планира подобно пътуване, но не дадоха детайли. Няколко дни по-късно пътуване наистина ще има, но премиерът няма да е част от него. То е факт и по-малко от месец преди предполагаемата ротация на премиера с неговия сегашен заместник – Мария Габриел от ГЕРБ – и очакваните промени в състава на кабинета.
Като финансов министър Асен Василев вече няколко пъти посещава САЩ.
Заедно с него като част от делегацията са още енергийният министър Румен Радев и министърът на икономиката и индустрията Богдан Богданов.
Енергетика на фокус
Румен Радев има предвидени срещи със секретаря по енергетика Дженифър Гранхолм, Джефри Паят, помощник-държавния секретар по енергийните ресурси в Държавния департамент.
В съобщението си от ведомството пишат, че сред основните теми на посещението ще бъде сътрудничеството в областта на ядрената енергетика, или одобреният от Министерския съвет преди дни проект на Споразумение между правителството на САЩ и правителството на Република България за сътрудничество по проекта за изграждане на ядрена мощност на площадката на АЕЦ „Козлодуй“ и ядрената програма за граждански цели на Република България.
Междуправителственото споразумение между България и САЩ е задължителна стъпка към стартирането на проекта за изграждане на новата мощност по американска технология у нас. То бе анонсирано от министър Радев преди дни, като тогава той коментира пред журналисти, че вече има мандат за подписването му и това ще се случи в рамките на месец февруари.
Заради заформилото се напрежение покрай пътуването премиерът обеща след него да бъде даден отчет на свършеното отвъд Океана от българските министри.
По информация на ведомството финансовият министър ще има още срещи в Департамента по енергетика, Световната банка, Белия дом, Конгреса и Сената на САЩ.
Министърът трябва да участва в кръгла маса с американския бизнес, кръгла маса с Фондация „Херетидж“, както и в отбелязването на 40-годишнината на Американската търговска камара. Той ще проведе срещи и с американски еврейски организации.
Кои са гигантите?
Компаниите, с които министър Василев се предполага, че ще проведе срещи, са с обща пазарна капитализация от около 2.8 трлн. долара. Разбира се, най-голямата от тях е Meta, чиято стойност към понеделник е около 1.2 трлн. долара.
На второ място е Tesla, която влезе в заглавията в България преди около 3 години, когато тогавашният икономически министър Емил Караниколов обяви, че българските власти водят разговори с нея за евентуално производство на нейните електромобили в България. Особена развръзка по темата не последва, а последните министри на този пост упорито сменят темата с нуждата от привличане на повече като обем инвеститори с фокус върху по-бедните региони на България.
Компанията е основана от милиардера Илон Мъск, който в момента е вторият най-богат човек в света. Негова е и компанията SpaceX, чиято голяма цел е да заведе хора на Марс.
Honeywell също се занимава в тази сфера и е известна със своите разработки в областите на аерокосмическото оборудване, технологии за експлоатация на сгради и индустриални съоръжения, автомобилно оборудване.
Northrop Grumman, Lockheed Martin и General Dynamics са три от най-големите американски компании за военна техника. Втората именно произвежда и поръчаните от България общо 16 изтребителя F-16, които трябва да заменят съветските, излизащи от употреба бойни самолети. Договорите са два и са за общо около 2.5 млрд. долара.
FedEx е една от най-големите куриерски компании в света, а ExxonMobil – един от енергийните лидери в света.