Внасят египетски боб по левче, продават го за български по 6 лв./кг
Цената на ориза също се увеличава 4 пъти от границата до трапезата
Българите масово се хранят с египетски боб заради по-ниската цена на зрелия фасул, който в магазините се предлага близо два пъти по-евтино от прочутия смилянски боб. Килограм зрял фасул се внася у нас от трети страни извън ЕС средно срещу 1,09 лева за килограм, показват данните на правителствения сайт за сравнение на цените на храните foodprice.bg. В магазините обаче цената му вече е близо 6 пъти по-висока и килограм зрял фасул в страната се предлага средно срещу 5,99 лева за килограм на дребно.
В същото време истинският смилянски боб, който можете да купите от производители в региона на Смолян, но само ако имате връзки, защото иначе има голям шанс да ви пробутат скъпо отново египетски фасул, струва по 10-12 лева за килограм или двойно по-скъпо от предлагания пакетиран фасул в търговските вериги и насипния по пазарите в страната, показа проверка на “Труд news”.
Най-евтиният боб ядат в региона на Разград, където килограм зрял фасул може да бъде намерен на дребно срещу 3,99 лева за килограм според информацията във foodprice.bg. Цената му е по-ниска дори от средната на едро в страната. 4,15 лева за килограм струва средно на едро в страната килограм зрял фасул, показват последните данни на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ). През изминалата седмица цената му е намаляла с 2 ст. за килограм.
Най-много за същото количество на дребно плащат хората в София-област, където зрелият фасул струва 6,79 лв./кг.
Цената на ориза и захарта също се увеличават значително от вноса на границата докато стигнат до трапезата, показват данните на правителствения сайт за сравнение на цените на храните. Оризът се внася от трети страни при цена от средно 1,08 лева за килограм с ДДС. В същото време средната цена, на която се предлага на дребно в страната е 4,36 лв./кг. Най-евтино може да бъде закупен отново в област Разград - срещу 2,39 лева за килограм на дребно (отново по-евтино отколкото средната цена за страната на едро), а най-скъпо в региона на Пловдив - срещу 4,99 лв./кг. На борсите и тържищата в страната оризът на едро струва средно 3,23 лева за килограм.
Вносната захар у нас също се продава с надценка, макар и значително по-ниска от тази на ориза и на зрелия фасул. Сладкият продукт се внася от трети страни извън ЕС при цена от 1,67 лева за килограм, а в магазините в страната се предлага средно срещу 2,81 лева за същото количество. На едро цената на захарта е средно 2,20 лв./кг, като през изминалата седмица поевтинява с 4 стотинки за килограм.
източник: Труд
"... а редовно пердашат през ръцете далавераджиите!" - мухахаха... верно ли?
Пич, малко ТИ е мачкането!
Защо обаче не си зададеш по-важния въпрос - при наличие на помощи и субсидии защо цените на родните производители са толкова високи? Или това са само въпроси, които могат да бъдат задавани от низините на разбиранията за пазара?
Въобще...когато решиш да умничиш, първо прочети малко.
И нямам нищо общо с 3!
Почнем ли да внасяме Украински , веднага да се вдигат на протест производителите!
Т.н. Смилянски не е нищо особено. Само гол патриотизъм.
Ако това не е намеса на държавата в икономиката с цел ценообразуване на крайния продукт, какво друго е ?
Това сигурно и Денков не може да ви го обясни!Ако не знаете, питайте омбудсмана !
Единият говори, че държавните институции не си вършели работата, ако си я свършат, цените няма да са такива...Другият говори за "пазарно поведение"!
Единият говори, че трябвало да се съберат данъците и готово-пазарът сам щял да се регулира !
Това саморегулиране на пазара го приехте като най-съвършеното нещо, измислено от човека, а то далеч не е така !
Така, както навремето приемахте (или бащите ви) плановата икономика като единствено възможното !
Поне не виждате ли какво се случва в западните държави- как си регулират пазара , но не само като събират данъците, а редовно пердашат през ръцете далавераджиите!
Впрочем и от самолет се вижда, че двата коментара са на един и същ човек, който е "достигнал върховете на разбиранията си за свободен пазар"!
60 да стане , белким се събудят.
Как го виждаш някой да дойде и да ти забрани да продаваш например колата си по цена, по-висока от еди-колко си? Всеки си продава по колкото иска, а друг въпрос е дали търсенето ще приеме това ценово предложение.
Так че дали ще е боб или мобилна услуга , все тая, господаря е продавача (според мишока)!
Клиента, роба, да го духа!
Да живее далаверата по Асеновски и Лорерски !