Открои се разделение Западна - Източна България по образование и грамотност
В много райони в Източна България се наблюдава сравнително висок дял на населението с основно образование (над 20%), което се отразява негативно и на заетостта, и на възнагражденията
Ако се фокусираме върху образованието на възрастовата група 25-64 г., която е в активна възраст на пазара на труда, регионалната карта показва големи различия в страната, като се откроява деление изток-запад. Това пише в анализ на Института за пазарна икономика.
В много райони в Източна България се наблюдава сравнително висок дял на населението с основно образование (над 20%), което се отразява негативно и на заетостта, и на възнагражденията. В тези райони има и по-висок дял на хората без образование и съответно на неграмотните – в някои случаи неграмотните достигат 5-10% от населението на възраст 25-64 г. Видимите клъстери са няколко – в регионите около Сливен и Ямбол, големи части от Североизтока, но и компактни групи общини край Стара Загора. Не е случайно и че това са същите общини, където виждаме и най-сериозните провали на средното образование – както от гледна точка на изключително слабите резултати на външните оценявания и матурите, така и проблемите с ранното отпадане от училище, анализират от ИПИ.
Като цяло данните показват, че малко над половината от населението на възраст от 25 до 64 г. е със средно образование – 51,3%, а други 11,5% са с основно образование.
Детайлната разбивка на данните от Националния статистически институт разкрива постоянен тренд на покачване на дела на висшистите през поколенията. Ако за хората над 65 години този дял е 21,8%, то той постепенно се увеличава до 25,6% за възрастовата група на 55-64 г., 30,8% за групата на 45-54 г., 38,5% за групата на 35-44 г. и 41,6% за групата на 25-34 годишните. Тези данни показват, че вече устойчиво над 40% от младите хора в страната завършват висше образование.
В столицата делът на висшистите в групата 25-64 години достига 54,3% – тоест доста над половината от трудоспособното население е с висше образование. Над 40% са висшистите в тази възрастова група в общините Варна (49,2%), Велико Търново (45,2%), Пловдив (45,1%), Благоевград (42,1%) и Бургас (41,9%). В страната има 26 малки общини, в които делът на висшистите в групата на 25-64-годишните е под 10%.
За Русе и Стара Загора ще се направя, че не съм го прочел...
Тенденциозно вдигаме на имиджа на София, от което тя има нужда.
Обиколил съм цяла България. Ако не броите София, западна България е цигански катун. Само добросърдечните хора от планинските региони й вдигат нивото. А в източна България имаш Велико Търново, Русе, Варна, Бургас и Стара Загора. Проверете дела на висшистите там
Съвременната българска цивилизация в в Източна България, София, Чикаго и Лос Анжелис
Показателно е, че пост 1 има 3-4 пъти повече одобрение, отколкото неодобрение, което обяснява и защо 85% у нас гласуват за ЕС, чакайки ЕС да им даде МРЗ.
Кажи сега, такъв "народ" не заслужава ли да бъде мачкан, както ТИТАНЪТ Бойко Борисов заяви преди 2 години?;
За това, на такива като теб пожелавам да те лекуват лекари, образовани колкото теб; да живееш в сграда проектирана от архитект, образован колкото теб, и т.н.
По нареждане на Кокорчо минимума е 940лв.
Каква заплата получава висшист примерно в обществения сектор?
Около 1300лв.
Какъв стимул имат да учат? Никакъв. Не си мислете, че само циганите са глупави и необразовани. Тази статистика която излиза показва и доказва че народа е глупав и манипулируем. Вижте само какви хора управляват, а са избрани от "Умния" български народ.
Ако един проблем не го наречеш с истинското му име , можеш да си правиш колкото искаш "детайлни анализи" , полза няма да има !