Преобразихме Емировския квартал, по този модел ще работим и в други зони
Опитваме се да подобряване начина на живот в общината, да покажем, че Айтос е добро място за живот
Кметът на Айтос Васил Едрев започва 2024 година с ясни перспективи пред общината - съвсем скоро ще се приеме бюджетът, подготвена е мащабна Капиталова програма и екипът му започва един по един да изпълнява поетите ангажименти по време на кампанията. Каква е философията на бюджета, вижте в нашето интервю.
- Г-н Едрев, каква е рамката на проектобюджета на община Айтос за 2024 година.
- Малко над 47 млн.лева. Имаме завишение с около 5 милиона лева в сравнение с предходната година. Както виждате имаме и много добра Капиталова програма. Много пъти съм казвал, че Айтос и населените места, ще станат строителни площадки, а и това, че ще сключваме договор с МРРБ за 15 млн.лева ще доведе до подобряване условията на живот в нашата община.
- Сякаш променихте философията на бюджета, влизате в малките населени места, в малките квартали, в периферията...
- Връщайки години назад съм посочвал, че не трябва да делим хората, които живеят в нашата община дали са от малките населени места, квартали и центъра. Всички те са граждани на община Айтос и трябва да получават това, което трябва да получи всеки един човек. Политиката на общината е такава, че това, което не се беше случвало в продължение на години в малките населени места, в момента се случва и хората са изключително доволни. Непрекъснато всяка година обновяваме - правим минимум по една чисто нова улица в селата. Виждате, че сега започнахме да правим четвъртокласната пътна мрежа. Философията за обновяването на града е точно такава - да вървим по периферията, квартал по квартал - подменяйки всички комуникации, създавайки нови тротоарни настилки, озеленяване, паркинги и всичко онова, което ще улесни живущите в кварталите хора. Свидетели сте на това, което става в Емировския квартал. Заради това сега залагаме на същия подход и за още два квартала.
- Какъв е потенциалът за развитие на местната икономика.
- Местната икономика може би не се развива по начина, който ние искаме, но има обясними причини. Имахме много добри предложения, но за жалост, негазифицирането на града отхвърли един хубав, мащабен проект, който може щеше вече да е реализиран от европейска фирма. В последния момент, когато трябваше да приключим разговорите, фирмата, която трябваше да прокара газификацията, отказа да го направи и това отказа инвеститора. Да, това е проблем, но искам да поясня, че безработица в община Айтос няма. Това се дължи най-вече заради близостта ни до морето, както и заради малките фирми, които съществуват. Те ангажират една голяма част от населението.
- Докъде стигнахте с проектирането на четирилентовия път до областния център? Кметът на Бургас Димитър Николов от години зове за по-сериозна активност от всички ваши колеги...
- Ние залагаме средства, но те са минимални. В момента, доколкото ми е известно, този четирилентов път стигна до изграждането на обхода на кв. „Ветрен“. Очакваме проектирането да продължи към нас, за да може да улесни гражданите, да подобри условията за бизнес и по-бързото придвижване до Бургас, където хората могат да ходят на работа съвсем спокойно. Това е един мащабен проект, който не е само в тази посока, а и в към Средец.
- Чувствате ли се по-спокоен ли сте в началото на годината, държавата има приет бюджет и вие също може да си заложите вашата макрорамка?
- Безспорно съм много по-спокоен, защото в последните 2-3 години се наложи да се справяме с мижави бюджети, с които свивахме коланите, за да може да изкараме годината и нямахме никаква помощ от държавата. Благодаря на правителството, тъй като сега виждаме, че има желание да се помогне на общините. Този милиард, който бе заложен в държавния бюджет, вероятно ще продължи да съществува като инструмент и през следващите години, което за всички общини и гражданите е много добра новина.
- Очаквате ли развитие за околовръстния път на Айтос?
- За съжаление не. Тези, които изграждат околовръстните пътища имат ангажимент към гражданите на общината. Околовръстният път не е общинска тема и не е по силите ни.
- Как би могъл да се развие районът на поделението?
- Поделението е върнато точно с определена цел. То е за спортни и образователни услуги, които няма как да бъдат реализирани на такъв голям терен. Това е терен от 100 декара в центъра на Айтос. Там няма инфраструктура и общината не е в състояние да я изгради и да реализира тези намерения, независимо дали те ще бъдат с образователна или спортна цел. Просто теренът е много голям за такъв тип дейности. Търсим някакво решение, за да излезем от тази рамка, защото в района не е разрешено да се извършва търговска дейност, например. Ние трябва да изградим всичко и да си го ползваме. Едва ли една община ще може да го направи.
- Какво е финансовото състояние на община Айтос?
- Винаги съм казвал, че община Айтос е финансово стабилна. Това беше така дори и по времето на ковид пандемията, когато някои общини изпитваха финансови трудности. Нямаме задължения и можем да участваме във всички проекти.
- Каква е идеята Ви за покрития пазар край реката?
- Ние ремонтирахме закритите помещения на зеленчукояи пазар, които хората ползват, но те са крайно недостатъчни. Тези маси отвън не позволяват на хората в зимни условия да извършват дейността си и да изкарват прехраната си. Идеята беше назряла отдавна и може би малко закъсняхме. Имахме проблем, който се надявам да бъде преодолян, за да може да направим един хубав, закрит и функционален пазар.
*В интервюто са използвани въпроси и на други медии