Турция подготвя "алкохолен депозит"
Бизнесът го нарече "още един пирон в ковчега"
На Мустафа Чамлика му отнело 15 години да спечели международно признание за своите вина, но той и много други малки и средни турски производители се опасяват, че планирано ново от държавата финансово бреме може да унищожи поминъка в сектор, който вече е изправен пред плашещи препятствия. В продължаващото 21 години управление на умерената ислямистка Партия на справедливостта и развитието на президента Реджеп Тайип Ердоган производителите на алкохолни напитки в Турция са изправени пред все по-тежко данъчно бреме и други ограничения.
Това държи пазар за много милиарди долари в застой. Сега малките винопроизводители и пивоварни се опасяват, че планираното изискване за финансово обезпечение ще направи още по-трудно за тях оцеляването на трудния местен пазар. Това е и разочарование за усилията им да развият нереализирания си експортен потенциал. Производителите вече са изправени пред пречки като забрана за онлайн продажби от 2011 г., забрана за маркетингови проучвания и кампании и ограничения върху продажбите на дребно. Алкохолът не може да се продава в близост до обществени сгради или училища.
"След забраната за онлайн продажби можем да кажем, че за малките производители това е още един пирон в ковчега", каза Чамлика, основател на винарна Chamlija в Къркларели, северозападна Турция. Чамлика спечели наскоро две годишни награди на конкурса AWC във Виена за неговите вина Каберне Совиньон и Мерло.
Турция направи някои крачки към международно признание преди две десетилетия, но не успя да се възползва от това, разказва местен собственик на лозя. "Няколцина от нас излязоха смело на експортния пазар, но наистина само няколко. Ако този проект бъде приложен, какво ще покажем?", допълва той, пожелавайки анонимност, за да избегне привличането на вниманието на властите.
Винопроизводителите работят в район с древна традиция на производство, датираща от хилядолетия, но в мюсюлманска страна и под управляваща партия с ислямистки корени, която не приема употребата на алкохол.
-Турция беше номер пет в света по производител на грозде през 2021 г. с 419 хил. хектара лозя, според Международната организация по лозата и виното
-само 15% от тази площ е предназначена за производство на вино
-пиенето на алкохол е забранено в исляма, но той се консумира относително свободно в Турция, макар и главно в по-светските, западните и туристическите крайбрежни региони
-местното потребление на вино е 834 хил. хектолитра през 2021 г., малко под това България, която е с по-малко от една десета от населението на Турция.
Съгласно проектонаредбата, която се появи миналия месец, министерството на земеделието ще изисква от производителите на алкохол да предоставят финансово обезпечение за покриване на евентуални данъчни или административни глоби, с които бизнесът може да се сблъска в бъдеще.
Всички производители и вносители на алкохол ще трябва да депозират между 5 и 50 милиона лири (1.7 милиона долара) обезпечение. То ще бъде конфискувано, ако глоба не бъде платена, съгласно регламента, проектът на който беше проучен от "Ройтерс".
"Веднъж въведено, няма нищо, което да ги спре да набират произволно - може би дори удвоено - обезпечение през следващата година", каза Чамлика.
Той и други производители казват, че обезпечението представлява в пъти първоначалните разходи за малка винарна, създавайки бариера за нови инвеститори, заплашвайки плановете за разширяване или дори принуждавайки някои да напуснат пазара.
Малките производители ще бъдат най-силно засегнати. Около 130 от около 180 лозя и винарни в Турция са малки, с капацитет под 500 хил. литра.
Капацитетът за производство и съхранение на вино в Турция възлиза на близо 160 милиона литра, като четирима големи производители контролират повече от една трета.
Производителите поискаха от министерството да отмени обезпечението на среща този месец, но то сигнализира, че въвеждането на мярката ще продължи, потенциално с по-ниски параметри, казаха двама души, запознати с дискусията.
"Някои производители няма да могат да изпълнят правилата за обезпечение и ще прекратят производството. Много ще трябва да намалят мащаба си", се казва в изявление на Турската асоциация на винопроизводителите. Сдружението иска от министерството да се въздържа от анулиране на производствени лицензи за тези, които не могат да предоставят обезпечение.
На пазар, доминиран от две големи имена, независимите пивоварни също са изложени на риск и някои може да затворят, казва Джем Гюнай. "Финансовата тежест ще ограничи независимите пивоварни и зараждащата се култура, връщайки пазара обратно към големите търговски пивоварни", каза собственикът на малка пивоварна.
По международните стандарти общата данъчна тежест върху сектора вече е много висока. От производителите се изисква да закупят бандероли преди да ги изпратят до търговците на дребно, след което се добавя акциз, индексиран спрямо инфлацията, и се прилага данък върху продажбите. Акцизът е 2.5 пъти средния за ЕС за бирата и 1.6 пъти средния за виното. Той осигури 1.9% от турските данъчни приходи през 2022 г.
Източник: Дневник.бг