Грипната вълна заля Смолян, затварят училищата в Пловдив
Странно е, че оттам тръгна епидемията, коментира главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев
Грипна епидемия е обявена от днес в област Смолян. Директорът на Регионалната здравна инспекция д-р Мими Кубатева каза в интервю за „Тази сутрин“ по бТВ, че поне до 24 януари ще бъдат спрени свижданията в болниците, както и в институциите за грижи за възрастни и деца, но няма да има грипна ваканция засега.
„Доста сме над прага за грипна епидемия, който е 207 на 10 000 население, а към 15 януари бяхме с 268,9 заболели. Това наложи да се събере областния оперативен щаб за борба с грип. Единодушно решихме, че трябва да бъде обявена епидемия“, добави тя.
„Временните мерки, които въвеждаме от днес, са до 24 януари. В тези период ще следим процеса и на следващото заседание щабът ще ги преосмисли и при необходимост ще има промени. Мерките са предимно за лечебни, детски и учебни заведения, както и социални институции. Това са рискови обекти. Нужно е да се преустановят“, заяви шефката на РЗИ-Смолян.
„Спираме женските и детски консултации, имунизациите, профилактичните прегледи и се засилват противоепидемичните мерки в детските и учебните заведения“, добави тя.
„Най-много боледуват децата от 0 до 4 години. Също така се заразяват учениците и младите хора до 29 години. Към момента отсъствията не налагат спиране на учебните занятия, тъй като средно са 13% на територията на областта. 30% е границата“, уточни д-р Кубатева.
Препоръчваме да се носят маски, добави тя.
Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев пък коментира, че е странно това, че епидемията започна от Смолян, защото там е чист високопланинския въздуха, а населението не е толкова съсредоточено. „Имали сме различни случаи – от Бургаско, от Северна България. Най-близо до ситуацията в Смолян са Пловдив и Пазарджик“, алармира той.
„В някои от пловдивските училища вече има по-висок процент на отсъстващи. Или утре, или в началото на другата седмица се очаква да има решение“, заяви доцентът.
„Очаква се утре да обявят грипна ваканция в Пловдив, тъй като там процентът на заразените ученици е над 30“, добави той.
Д-р Кунчев обясни, че би трябвало поне 2/3 от областите в България да светнат в червено, за да има основавания да бъде обявена национална епидемия. Това може и да не се случи, добави той.
„Много хора ще изкарат грипа на крака с неразположение един - два дни, с лека температура. Дори вероятно няма да се отчетат като болни, но други ще стигнат до болница“, заяви главният държавен здравен инспектор.
„Рязкото начало е характерно за грипа. Няма го това „леко не съм добре, а на другия ден се чувствам по-зле“. За един-два часа клиничната картина е развита, а тя се характеризира с общи прояви, а не толкова с горните дихателни пътища, т.е. не с хремата и кашлицата, които обикновено следват след това, а със силната отпадналост, с болките по мускули, стави, очни ябълки, температура, главоболие“, обясни той.
„Ако до 48 часа приемете антивирусни медикаменти, състоянието се подобрява. Те прекъсват клиничната картина. Ако до четвъртия-петия ден не сте овладели температурата, кашлицата и главоболието се задържат, тогава задължително е нужен преглед при лекар и проверка дали няма насложена бактериална инфекция под формата на пневмония, бронхит", подчерта доц. Кунчев.