Депутат намекна, че собствеността на Альоша е руска и обиди българите, бил им промит мозъка
Много хора, които нямат сантиментални чувства към онази епоха, са готови да го бранят паметника, каза пловдивския депутат Манол Пейков
Не знаем чия собственост е паметника Альоша в Пловдив. Не е ясно дали е общинска или държавна. Това каза в „Тази сутрин“ по бТВ депутатът от ПП-ДБ Манол Пейков.
След като водещата Мария Цънцарова го попита дали няма да се окаже, че ситуацията е подобна на тази с храма „Свети Николай Чудотворец“ в София и да е на руснаците, той отговори с „всичко е възможно“ и добави „отчасти това е проблемът“.
Пловдивският депутат призна, че Альоша се е превърнал в символ на града. Много хора, които нямат сантиментални чувства към онази епоха, са готови да го бранят, добави той.
„Альоша е символ първо на тоталитарната власт, второ – на непобедимостта на съветското оръжие, с което тя е донесена в България и трето – мнозина в наши дни хвърлят безкритично тези елементи върху днешна Русия, което обяснява и начина, по който много българи подкрепят Москва в зловещата и несправедлива война срещу Украйна“, коментира Пейков.
„Това е ключовата причина, заради която смятам, че е време Альоша да бъде пенсиониран, да бъде преместен внимателно на място, което е добре обмислено и историята му да бъде разказвана“, добави той.
Общинския съветник от БСП – София Иван Таков пък коментира, че идеологическата комплексарщина, която наблюдаваме през годините, е стресираща.
„Винаги, като се заговори за тези паметници, не се коментират въпросите за историята, която носят, а колко големи били. Това, което видяхме в София, е как държавата сама гази законите, които си е приела. Паметникът на Съветската армия в София бе незаконно нарязан и съдът потвърди това“, добави той.
„По оценка на областният управител стойността на паметника е над 20 млн. лева. Унищожено е държавно имущество за толкова средства. Фигурите бяха хвърлени в калта в Лозен. Това ли е отношението ни към историята и към културата?“, попита Таков.
Тези паметници не бива да бъдат разрушавани, а демонтирани – да им се смени мястото и височината, каза пък доц. Георги Лозанов.
„След падането на Берлинската стена имаше надежда, че и Русия ще стане част от свободния свят. Оказа се, че постепенно там се върна КГБ на власт и започна реставрация на стария съветски режим. Желанието му е отново да завземе старите територии на влияние, сред които сме и ние. Затова тези паметници имат конкретна политическа претенция в настоящето. Затова е хубаво да отидат в музей, в който се пази историята“, заяви доцентът.
„Говорите за преместване, но за паметникът в София, а и за Альоша в Пловдив е налице трайно прикрепване, т.е. не е преместваем, а е трайно прикрепен обект“, прекъсна го Таков.
Може да бъде съборен, премахнат, но не и преместен, добави той.
„Нека да попитаме хората какво мислят. Затова имаме внесен доклад в Столичния общински съветник с предложение за референдум. Дайте най-накрая да се вслушаме в желанието на хората. Глас народен, глас Божий. Ако искат преместване на паметниците, ще се съглася“, заяви социалистът.
„Когато е отвлечен княз Батенберг с ясната идея България да стане васал на султана дали Стамболов се е опитвал да прави референдум или веднага е потърсил друг княз, който веднага да започне да управлява страната без одобрението на Великите сили?“, попита пък депутатът.
На руския цар и да бъде присъединена към империята, поправи се той
„Дайте да чуем какво искат хората! Нека има референдум!“, призова отново Таков.
„На гражданите, на които им е промиван мозъка“, възкликна пък Манол Пейков, след което общинският съветник коментира, че думите на депутатът представляват обида за българите.
Бог да и е на помощ !
Срещу нас са УРОДИ БЕ !